BRATISLAVA 18. decembra (SITA/AP) - Nakrúcanie novej snímky Katyn (2007) bolo pre poľského režiséra Andrzeja Wajdu osobnou výzvou. Jeho otec druhú svetovú vojnu neprežil a filmový tvorca poznal niektoré ženy a deti 22-tisíc poľských vojakov, ktorých v Katynskom lese zabili na príkaz sovietskeho diktátora Stalina. Držiteľ Oscara chcel vždy preniesť tento príbeh na filmové plátno. "Najdôležitejšie pre mňa bolo, aby som nakrútil film tak, aby som im neublížil, aby prijali pravdu a povedali 'áno, takto sa to stalo'," povedal 81-ročný poľský režisér pre Associated Press. Film Katyn (2007) opísal ako jeho najosobnejší film. Spomínanie bolo ťažké aj preto, lebo filmárova matka žila celý život v presvedčení, že jeho otec Jakub Wajda prežil. Jeho meno sa nikdy neobjavilo na oficiálnom zozname padlých vojakov. "Živila sa ilúziou, že niekde žije a po vojne sa vráti," spomínal Wajda. "Až do smrti dúfala, že ho nájdu," dodal. Jeho cieľom bolo spojiť rodinnú históriu s dejinami národa. "Chcel som vyrozprávať príbeh o mojej skúsenosti, o mojom otcovi a matke. Všetko, čo sa stalo, si pamätám," vyhlásil na prednáške vo filmovej škole, ktorú sám založil. Wajda svojho otca medzi postavy nezaradil. "Bolo by pre mňa ťažké vypovedať jeho príbeh, pretože neviem presne, čo sa stalo," vysvetlil.
Príbeh sa začína v roku 1939 nemeckým útokom na Poľsko a rozdelením vplyvu nad krajinou medzi Sovietsky zväz a nacistické Nemecko. Wajda zobrazuje agóniu Poľska stretnutím Poliakom utekajúcich pred nacistami s krajanmi unikajúcimi pred sovietmi. V nasledujúcej scéne strhávajú vojaci Červenej armády zo strechy poľskú vlajku, roztrhajú ju a bielu látku si omotajú na nohy ako ponožky. Červenú časť vrátia na budovu. "Tí, ktorí poznajú moje filmy, vedia, že nakrúcam takéto symbolické scény, je to moja špecialita," vysvetlil svoj prístup tvorca. Katyn (2007) je aj snímkou o tom, čo Wajda nazýva "katynskou lžou". Sovietska vláda dlho popierala skutok a zodpovednosť zaň pripisovala nacistom. Jedným z najväčších zločinov sa nemohol zaoberať pred pádom komunizmu v roku 1989. "Nikdy som si nemyslel, že sa dožijem chvíle, keď sa Poľsko stane slobodnou krajinou," povedal. "Myslel som si, že v tom systéme zomriem. Bolo to také prekvapujúce a mimoriadne, že som sa dožil slobody," skončil svoje rozprávanie.
Snímku uviedli v Poľsku na jeseň, v krajine s populáciou 38 miliónov obyvateľov navštívili kiná 3 milióny ľudí. Medzinárodnú premiéru bude mať na festivale Berlinale vo februári. Wajda dúfa, že dielo odštartuje medzinárodnú diskusiu. Uvedomuje si však, že komplikovaný historický kontext môže byť pre zahraničných divákov nezrozumiteľný.