Každý štýl má svojho kráľa. Soul mal Otisa Reddinga. Tento úžasný spevák tragicky zahynul pred štyridsiatimi rokmi, ale jeho hudba je stále živá.
Dôkazom toho je najnovšie DVD Dreams To Remember: The Legacy of Otis Redding, ktoré vyšlo na jeseň tohto roku a cez jeho piesne ponúka krátky, ale pozoruhodný príbeh tohto speváka.
Otis Reddng sa narodil 9. septembra 1941 v Georgii. Už od malička sa pohyboval okolo hudby. Spieval v baptistickom kostole a bol už malou lokálnou celebritou, keď pätnásťkrát za sebou vyhral súťaž speváckych talentov.
Do veľkého sveta hudby vnikol zadnými dverami. Začiatkom šesťdesiatych rokov robil šoféra skupine Johnny Jenkins and The Pinetoppers, ktorá nahrávala pre soulovú značku Stax/Volt. Vtedy presvedčil ľudí z firmy, predovšetkým známeho štúdiového hudobníka Steva Croppera, aby si ho vypočul.
Muzikantovi stačilo zopár prvých tónov, aby vedel, že má pred sebou nevšedný talent. Vtedy Redding nahral svoj prvý hit These Arms Of Mine. Po ňom nasledovali ďalšie šlágre - Mr. Pitiful, I Can't Turn You Loose, Try A Little Tenderness a dokonca aj Satisfaction, skladbu The Rolling Stones, ktorú Redding nahral na odplatu toho, že Jagger a spol. naspievali niektoré z jeho piesní na svoje albumy.
Reddingova krátka kariéra mala niekoľko míľnikov, ale ten najdôležitejší prišiel pred jeho smrťou. S veľkým úspechom sa so svojou skupinou predstavil na jednom z prvých slávnych hudobných festivalov Monterey Pop v roku 1967.
Jeho vystúpenie spolu s Hendrixovým patrilo k tomu najlepšiemu a ešte viac priblížilo Otisa Reddinga bielemu publiku.
Redding často koncertoval a to sa mu nakoniec stalo osudným. Desiateho decembra 1967 sa s ním zrútilo lietadlo uprostred tuhej zimy do jazera Monona pri Madisone vo Wisconsine.
Mal 26 rokov. Na palube bolo deväť ľudí vrátane jeho sprievodnej skupiny Bar Keys. Prežil iba jeden - hudobník Ben Cauley.
Dnes sa často hovorí o tom, akým smerom by sa vyvíjala hudobná dráha Otisa Reddinga. Odpoveď na túto otázku možno ponúka aj jedna z jeho posledných skvelých piesní (Sittin' on) the Dock of the Bay, ktorá sa po smrti stala jeho najúspešnejšou skladbou a pokorila aj americkú hitparádu.
Nikdy predtým nebol Redding taký osobný a hĺbavý ako práve v tejto piesni. Keby ďalej žil, určite by neskôr nahral vizionársky album ako Innervisions alebo What's Going On, tak ako v sedemdesiatych rokoch jeho souloví kolegovia Stevie Wonder a Marvin Gaye.