Bratislava 19. decembra (TASR) - Pesnička Tichá noc už neodmysliteľne patrí k vianočným sviatkom. Napriek tomu, že za desaťročia pomaly "zľudovela", má svojich autorov aj dátum prvého uvedenia. Autorom textu (pôvodne ako básne) Stille Nacht bol kňaz Joseph Mohr. Ten požiadal Franza Xavera Grubera, organistu na fare v dedine Oberndorf pri Salzburgu, aby k básni napísal vhodnú melódiu. V priebehu jedného dňa Gruber melódiu skomponoval a tak na polnočnej omši 24. decembra 1818 v Oberndorfe zaznela po prvý raz (prvé prevedenie bolo v obsadení 2 sólové hlasy, zbor a gitarový sprievod, pretože kostolný organ bol vtedy nefunkčný). Pieseň sa postupne rozšírila po Európe a v roku 1839 zaznela aj na americkej pôde. Dnes sa táto vianočná pieseň spieva v 300 jazykoch na celom svete.
V USA majú dlhoročnú tradíciu dve pesničky. Tou prvou je White Christmas (autorom je Irving Berlin, rodák z ruského Ťumenu) a jej prvú verziu nahral Bing Crosby v roku 1942. V rokoch 1958 až d62 bodovala vždy v decembrovej americkej hitparáde. Odvtedy nahrali Biele Vianoce desiatky spevákov, od Američana Pata Boona až po Karla Gotta či Berca Balogha (existuje viac ako 2000 verzií tejto skladby). Ešte o pár rokov staršia je Santa Claus Is Coming To Town (1934). V americkej hitparáde sa v popovej verzii umiestnila prvýkrát v decembri 1962 v podaní skupiny Four Seasons.
V prvej stovke britských "bestsellerov" od roku 1952 (rebríček podľa predajnosti platní) nájdeme päť piesní s vianočnou tematikou. Jednoznačne vedie Do They Know It's Christmas v podaní zoskupenia Band Aid (vydaná v decembri 1984). Autormi tohto projektu boli Bob Geldof (zo skupiny Boomtown Rats) a Midge Ure (Ultravox). Skladbu nahralo 36 umelcov (medzi nimi dievčatá zo skupiny Bananarama, Phil Collins, Boy George, Sting, Bono Vox a ďalší) a výťažok bol určený na základnú materiálovú a potravinovú pomoc Etiópii. Predaj singlov prevýšil počet tri milióny kusov (najpredávanejšia malá platňa všetkých čias v Anglicku). Aj v USA predaj prevýšil milión výliskov. V marci '85 prišla do Etiópie prvá zásielka materiálnej pomoci z výťažku projektu Band Aid.
Do prvej desiatky sa dostala aj verzia pesničky Mary's Boychild diskotékovej formácie Boney M. z decembra 1978 (originálnu verziu nahral Američan Harry Belafonte v decembri 1957 a túto verziu nájdeme v prvej tridsiatke).
Ďalšou úspešnou vianočnou skladbou je Last Christmas v podaní formácie Wham! (George Michael a Andrew Ridgeley). Tento hit z decembra 1984 bodoval v hitparáde paralelne s pesničkou zoskupenia Band Aid a predaj singlov prevýšil miliónovú hranicu.
Skupina Slade žala úspechy hlavne v prvej polovici 70-tych rokov. Táto rocková štvorica nahrala počas amerického turné v New Yorku pesničku Merry Christmas Everybody. V decembri '73 viedla táto skladba anglický rebríček a predaj singlov prevýšil milión kópií. Neskôr, v rokoch 1981 až '86, sa vždy vrátila do hitparády. Úspešnou je aj pesnička Happy Xmas (War Is Over) v podaní Johna Lennona. Bola prvou, ktorú John nahral v New Yorku. Vznikla v októbri 1971 (mesiac predtým sa John presťahoval do USA). Singel vyšiel v USA v decembri '71. V Británii bolo vydanie predĺžené do ďalšieho roka (údajne pre vydavateľské spory kvôli autorskej spoluúčasti Yoko Ono) a tak platňa vyšla na ostrovoch 9. decembra 1972.
V Čechách sú dlhoročne populárne dve skladby. A obe sú z autorskej dielne Jaromíra Vomáčku a Zdeňka Borovca. Veselé Vánoce (Vánoce, Vánoce přicházejí ..) nahrala v roku 1963 vokálna skupina Settleři. Tá druhá je Těšíme se na Jéžiška. V roku 1965 ju nahrali Lubomír Lipský, Jiří Malát a Trojanov detský zbor. Z tých "novších" je to Janek Ledecký a jeho Sliby se maj plnit o Vánocích.
Pravdepodobne najhranejšou slovenskou vianočnou pesničkou je Každý deň budú vraj Vianoce v podaní skupiny Lojzo a Miroslava Žbirku z roku 1991. Jej autorom je Marian Kochanský.
Viacero slovenských ľudových pesničiek (Nesiem vám noviny, Daj Boh šťastia tejto zemi, Poďme bratia do Betléma a pod.) zľudoveli natoľko, že ich prespievali Pavol Habera či skupina Tublatanka.
Autor: dež pa