Los Angeles 20. decembra (TASR) Pokiaľ by štrajk Amerického cechu scenáristov (WGA) trval 153 dní, podobne ako štrajk v roku 1988, okres Los Angeles by podľa ekonóma Jerryho Nickelsburga mohol prísť o príjmy vo výške 380 miliónov dolárov. Nickelsburg to uviedol počas stredajšieho verejného rokovania Rady mesta Los Angeles pre bývanie, komunity a ekonomický rozvoj. Ekonóm však zároveň povedal, že štrajk zatiaľ mesto nijak výrazne nepoškodil.
Pokračujúci štrajk však môže znížiť príjmy mesta z daní z obratu. Faktom totiž je, že kvôli štrajku zostalo bez práce a bez príjmov veľa ľudí, ktorých zábavný priemysel zamestnával. V Los Angeles sa preto znižuje kúpyschopnosť a solventnosť jeho obyvateľov. Rizikom je podľa Nickelsburga aj pokles diváckeho záujmu o televíziu. Po štrajku v roku 1988 sa až 10 percent pôvodného publika nikdy pred obrazovky nevrátilo a uprednostnilo iné médiá. Podobný vývoj podľa neho hrozí aj po skončení aktuálneho štrajku.
Hlavný ekonóm Spoločnosti pre rozvoj okresu Los Angeles Jack Kyser vyčíslil straty tržieb v hoteloch, reštauráciách a pri predaji áut na 220 mil. USD. Upozornil, že napríklad udeľovanie Oscarov v Los Angeles prináša mestu príjmy vo výške 130 mil. USD, ktoré budú však v prípade pokračujúceho štrajku ohrozené.
Na verejnom rokovaní boli okrem ekonómov a expertov prítomní aj predstavitelia WGA, pozvanie však neprijali zástupcovia Aliancie filmových a televíznych producentov (AMPTP). Členovia rady prisľúbili na rokovaní prijať uznesenie s výzvou na okamžité ukončenie štrajku.
Štrajk scenáristov sa začal 5. novembra, keď sa WGA a AMPTP nepodarilo dohodnúť podmienky kolektívnej zmluvy. Rokovania boli 27. novembra obnovené, ale po dvoch týždňoch opäť stroskotali. Jadrom sporu sú honoráre za vysielanie cez nové digitálne médiá a internet, ako aj nízke tantiémy za šírenie tvorby prostredníctvom DVD.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) juh