Na Islande žije menej obyvateľov, ako má Bratislava, no originálnych hudobníkov je tam viac než na celom Slovensku. Za všetkých stačí Björk a skupina Sigur Rós. Štyria mladíci sa zviditeľnili druhým albumom Ágaetis Byrjun (1999). Vďaka londýnskemu vydavateľstvu Fat Cat a nadšenej podpore vplyvného časopisu Rolling Stone sa svet rýchlo dozvedel o melancholických post-rockových pesničkách občas gradujúcich do burácajúcich refrénov, gitare rozozvučovanej sláčikom a uhrančivom falzete speváka Jóna Póra Birgissona.
Dlhá cesta domov
Tretia nahrávka s neobvyklým názvom ( ) z roku 2002 priniesla špecifický jazyk poskladaný z nezmyselných slabík a pre väčšinu sveta už beztak nezrozumiteľné texty (Sigur Rós od začiatku spievali v rodnom jazyku, nie v angličtine) sa definitívne stali len ďalšou zvukovou vrstvou. Na štvrtom albume Takk (2005) kapela začala ešte viac využívať gitaru a pesničky dostali rockovejší drajv, no zdalo sa, že silu prelomového diela Ágaetis Byrjun už nedosiahne. Vlani sa však zrodil nápad, ako vykročiť z kruhu.
„Veľa koncertujete, musíte robiť rozhovory, pózovať fotografom a ľudia vás považujú za exotov,“ spomína vo filme Heima spevák Birgisson, ako ich zdrapol svet hudobného šoubiznisu. Heima v islandskom jazyku znamená doma a práve doma sa kapela rozhodla urobiť neobvyklý záver svetového turné. Sériu koncertov na rôznych neobvyklých miestach. Zadarmo, s kamerami a nahrávacími inžiniermi za chrbtom. Výsledkom je DVD Heima a dvojalbum Hvarf/Heim.
Svieži Island
Fanúšikom táto kolekcia prinesie rovnaké osvieženie, aké priniesla hudobníkom. Na prvom CD Hvarf je päť starších doposiaľ nevydaných skladieb, na druhom CD sú akustické verzie šiestich piesní, ktoré sú prierezom doterajšími albumami. Všetko sa nahrávalo naživo, priamo pred publikom.
Unplugged prístup bol nevyhnutnosťou. V opustenej továrni na ryby alebo na lúke uprostred lesa veľa zásuviek s elektrinou nenájdete. Všetky pôsobivé prírodné scenérie, ktoré sa menia spolu s jednotlivými pesničkami zachytáva DVD. Vidíte tu aj, ako so štvoricou muzikantov hrá dievčenské kvarteto Amina alebo sa k nim v prístavnom mestečku pridá miestna dychovka.
VIDEO: trailer k filmu Heima
Spojenie filmu s hudbou skvele funguje aj preto, lebo majú veľa spoločného. Keď počas skladby Ágaetis Byrjun kamera prejde zo skúšobne na breh mora, kde s vytrácajúcou sa melódiou vlny zmývajú stopy nôh v piesku, je to ideálny príklad dokazujúci, že hudba Sigur Rós má silný organický rozmer a v mnohom čerpá z rozmanitosti prírodných foriem. Podobne prirodzene splývajú staré harmónium či vibrafón postavené na tráve a muzikanti vo svetroch za nimi.
Vo filme hudbu prekladajú komentáre kapely a na DVD nájdete i samostatné skladby, ktoré sa dajú pozerať ako klipy. A je to aj skvelá reklama - uvidíte toľko sympatických ľudí a úchvatnej prírody, že dostanete chuť vyraziť na Island aspoň na dovolenku.