„Bol som hanblivý a dobre vychovaný. Poslúchal som a rešpektoval všetky spoločenské pravidlá. Možno preto teraz nakrúcam o potláčaných citoch,“ rozmýšľal režisér Ang Lee (na snímke vľavo), keď pred pár dňami četoval s čitateľmi španielskeho denníka El Mundo.
Variácia na Skrotenú horu
Tému takých rozhovorov nemá práve najstriktnejšie vymedzenú. Mali by sa krútiť okolo jeho posledného filmu Túžba, opatrnosť, lebo ten sa teraz vo svete premieta. Lenže zo spomienok zrazu každému vyskakuje Skrotená hora. A Ang Lee sa vôbec nečuduje.
„Tie filmy sú si veľmi blízke, oba rozprávajú o nemožnej láske. Akurát, že ten prvý som zasadil do raja, a druhý do pekla,“ tvrdí.
Tak ako trpkú lovestory dvoch kovbojov, aj príbeh filmu Túžba, opatrnosť našiel v knižke. Eileen Chang v nej píše o druhej svetovej vojne, keď Japonci okupovali Šanghaj. Pre čínske publikum musí byť zaujímavé, sledovať, ako ich spoločnosť vyzerala v tridsiatych a štyridsiatych rokoch minulého storočia, Anga Leeho však predsa len najviac pútalo čosi iné. Páčilo sa mu, že do rozprávania o vojne mačov sa dostalo citové prežívanie – jednej ženy. Keď knižku čítal, identifikoval sa s hlavnou hrdinkou. Teda mladým dievčaťom, čo sa pridalo k študentskému odboju a dostalo za úlohu zviesť politického kolaboranta.
Úprimný striptíz režiséra
Romantickú linku podporil aj explicitnými sexuálnymi scénami. Hoci vedel, že pri ich nakrúcaní bude musieť hovoriť aj o svojich intímnych predstavách – prezrádzal ich vlastne každým jedným režisérskym pokynom.
„Mám pocit, že som spolu s hercami zostúpil do temných hĺbok. Odhaľovať také vnútorné city je veľmi bolestivé. Nie je to ani príjemné, ale dôležité je predsa byť úprimný,“ vravel otvorene v El Mundo.
Ang Lee pochádza z Taiwanu, a tam sa jeho film premietal v originálnej verzii. V Číne sexuálne scény vystrihli a v Amerike je vďaka nim film prístupný len pre dospelé publikum. To zrejme spôsobilo, že to zatiaľ žiadny kinohit nie je.
Ang Lee pripúšťa, že by mu pomohlo, keby sa trochu spropagoval vo veľkej komerčnej šou. Myslel tým Oscary, tentoraz však na nich asi nebude prítomný. Túžbu, opatrnosť nenakrúcal v Hollywoode ako predchádzajúcu Skrotenú horu, ale doma. Americká akadémia však zhodnotila, že je to príliš rozvetvená medzinárodná produkcia, a preto nemôže súťažiť v kategórii najlepší cudzojazyčný film.
Toaletné recenzie
Naopak, Ang Lee už vyhral Zlatého leva na festivale v Benátkach a je nominovaný na Zlatý glóbus. On sám si však myslí, že toto je jeho najlepší film.
Čo si o ňom myslia diváci, to vraj zisťuje na záchode. „To je najlepšie miesto, tam viete zistiť, aký život váš film asi bude mať. Ľudia vyjdú zo sály, idú na záchod a začnú sa o filme rozprávať. Odskúšal som to v Taiwane. Na pánskych záchodoch bolo mŕtve ticho, dámske sa podobali na hniezdo lastovičiek,“ vravel Lee pre BBC.
U nás je kinodistribúcia jeho najnovšieho filmu Túžba, opatrnosť zatiaľ naplánovaná na začiatok mája.