Obe strany by mali urovnať spor, ktorý sa začal po tom, ako potomkovia Charlesa Rogersa ponúkli do dražby dve symbolické sošky Oscarov, ktoré získala Mary Pickfordová a jednu cenu akadémie udelenú samotnému Rogersovi. Informoval o tom denník Los Angeles Times.
Akadémia sa najprv usilovala sošky v tichosti odkúpiť za rozumnú cenu, ich dediči však žiadali za jednu až 500.000 dolárov. Právnici preto podali 29. augusta žalobu, v ktorej obvinili dedičov sošiek z porušenia zmluvy. Zástupcovia filmovej akadémie argumentujú článkami zmluvy Mary Pickfordovej, podľa ktorých má v prípade dražby sošiek akadémia právo odkúpiť ich za obstarávaciu cenu. Majiteľom ponúkla za každú sošku desať dolárov, čo je však hlboko pod odhadovanou dražobnou cenou. Tá by mohla dosiahnuť približne 300.000 dolárov.
Výročné ceny Americkej filmovej akadémie, známe ako Oscary, sú najvýznamnejšími oceneniami vo filmovom priemysle. "Nemáme problém s tým, že Oscary sa roztrúsia po svete v rukách ľudí, ktorí ich majú radi - ktorí ich získali alebo zdedili," uviedol pre denník Bruce Davis, výkonný riaditeľ akadémie. "Na svete by malo byť zopár vecí, ktoré nie je možné kúpiť, ale je potrebné si ich zaslúžiť. A my by sme si priali, aby Oscary boli jedny z nich," dodal.
Mary Pickfordová bola spoluzakladateľkou Americkej filmovej akadémie a svojho prvého Oscara získala v roku 1929 za úlohu v nemom filme Coquette. Druhého Oscara jej akadémia udelila v roku 1975 za celoživotné dielo. Jej manžel Charles Rogers získal humanitárnu cenu akadémie v roku 1985. Obe Pickfordovej sošky zdedil najprv on, ale po jeho smrti sa stali majetkom jeho druhej manželky a následne jej potomkov. Práve tí dnes ponúkajú všetky tri sošky na predaj.
Sudcu v Los Angeles požiadali najprv o preloženie prípadu do okresu Riverside, kde žila posledná dedička sošiek Beverly Rogersová. Sudca s tým však nesúhlasil a obom stranám nariadil zmierovacie konanie. O jeho výsledku musia sudcu informovať najneskôr 4. augusta 2008.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) hy