PREHĽAD ALBUMOV, KTORÉ VYDALI SLOVENSKÍ HUDOBNÍCI V ROKU 2007

Domáca hudobná scéna zažila v roku 2007 debuty i návraty

BRATISLAVA 31. decembra (SITA) - Slovenskú hudobnú scénu obohatilo v roku 2007 približne 40 nových albumov. Debutové CD vydal finalista speváckej súťaže Slovensko hľadá SuperStar Martin Krausz (Ovládače ...

BRATISLAVA 31. decembra (SITA) - Slovenskú hudobnú scénu obohatilo v roku 2007 približne 40 nových albumov. Debutové CD vydal finalista speváckej súťaže Slovensko hľadá SuperStar Martin Krausz (Ovládače citov), skupina Sako (Vety a veci), hip-hopová formácia L.U.Z.A. (3mená, 4písmená), mladý spevák Zachary (Zachary 21) či skupina Peoples (Láska.Bolesť.Smútok.Viera.). Spevák Meky Žbirka prišiel s prvou kompletnou výberovkou 22 x 2 The Best Of Miro Žbirka, ktorá mapuje jeho hudobnú kariéru od roku 1977 dodnes. Spomedzi Slávikov vydali nové albumy i Zuzana Smatanová (Tabletky odvahy), kapela Desmod (Kyvadlo) či Zdenka Predná (Zdenka Predná). Po niekoľkých rokoch sa na hudobnú scénu vrátili kapely Ears, Maduar, ale i speváčky Misha a Adriena Bartošová.


Február


Dievčenská skupina 3SES3, známa ako „baby z ulice“, pokrstila 1. februára nový album O desiatej. Úlohy krstných rodičov sa ujali spevák Peter Kotuľa a štátna tajomníčka MZV SR Diana Štroffová. Sesterské trio 3SES3 sa vrátilo na hudobnú scénu po troch rokoch. Jana, Kristína a Paulína nahrali nový album ešte minulý rok. Obsahuje jedenásť skladieb a osem inštrumentálnych verzií, ktoré dievčatám zložili bratia Tibor a Roman Jediný.

Švédska speváčka so slovenskými koreňmi Anna-Katarina Schatzl pokrstila 14. februára na Slovensku svoj nový album Songs of my soul. Nahrávku s 11 skladbami produkoval gitarista Henry Tóth.


Finalista druhej série speváckej súťaže Slovensko hľadá SuperStar Martin Krausz vydal svoj debutový album Ovládače citov. Obsahuje trinásť prevažne popových pesničiek. Producentom albumu sa stal multiinštrumentalista Marián Čekovský. Okrem neho spolupracovali s Krauszom aj hudobníci ako Oskar Rózsa, Rado "Vrabec" Orth, Anna Katarina Schantzl, Martin Janočko, Pavol Jeňo, Peter Hajduk, Tomáš "Gaštan" Baroš, Viktor Špak či František Beneš. Spoluautorom hudby k singlu Hľadáme je tragicky zosnulý český skladateľ Karel Svoboda.


Skupina Horkýže Slíže vydala 26. februára nový album s názvom Ukáž tú tvoju ZOO. Nefalšované nitrianske kvarteto prinieslo svojim fanúšikom opäť nenapodobiteľné skladby a texty, ktoré píše spevák Peter "Kuko" Hrivňák. Na hudbe sa podieľala celá kapela. Hudobná zoologická záhrada obsahuje piesne ako Komisár Rex či Bernardín. Zvierací motív na "vysoko elegantný" obal preniesli Peter Jánsky a Robo Vaněk. Horkýže Slíže tentoraz nezostali len v domácich vodách a s úspešnou skladbou R n´B Soul si trocha privoňali aj k inému štýlu.


Marec


Petržalská hip-hopová skupina L.U.Z.A. vydala prvý vlastný album s názvom 3mená 4písmená. Nachádza sa na ňom 19 trackov, v ktorých počuť množstvo hostí zvučných mien. Za mikrofón sa postavili napríklad Ego, Rytmus aka Don Fantastický pes, Drvivá Menšina, Druhá Strana alebo Miky Mora. Tina naspievala vokál v skladbe Ja mám hudbu, v ktorej si na klavír zahral Marián Čekovský. V skladbe Ťažko budem iný si zaspieval a na gitaru zahral Igor Kmeťo mladší. Nahrávka ponúka žánrovo i tematicky pestrú zmes. Výnimočným hosťom na albume je herec Peter Batthyany, známy z divadelnej hry English is Easy, Csaba is Dead alebo televíznej Mafstory.


Slovenské džezové duo Radovan Tariška a Ondrej Krajňák vydali svoj prvý spoločný album s názvom Elementy. Priniesli päť pôvodných kompozícií, ktoré vychádzajú z najlepších džezových tradícií. Suverénne schopnosti štylizácie štandardného džezového repertoáru predstavil ako hráč na altovom saxofóne Radovan Tariška a klavirista Ondrej Krajňák v bonuse Someday My Prince Will Come.

Po päťročnej prestávke sa na hudobnú scénu vrátila speváčka Adriena Bartošová. Vydala v poradí šiesty radový album s názvom Znovuzrodenie. Nové 2CD, nabité sugestívnymi melódiami, zachytáva Bartošovú v dobre známych, ale aj trochu atypických polohách. Prvý album obsahuje 12 nových autorských skladieb, na ktorých sa inštrumentálne podieľali poprední slovenskí muzikanti ako Juraj Burian, Stanislav Palúch, Pavol Kvassay, Oskar Rózsa, Karol Lago, Juraj Griglák či Martin Valihora. S textami pomohli Bartošovej Maroš Bančej a Mária Kadlečíková. Druhý disk obsahuje prierez Bartošovej doterajšej tvorby a niekoľko raritných, nikdy nevydaných skladieb. Spoločným menovateľom celého projektu je však predovšetkým speváčkin charakteristický hlas, štýl a dynamická, občas melancholická hudba.

Speváčka Zdenka Predná vydala 26. marca svoj druhý album, ktorý pomenovala jednoducho Zdenka Predná. Nahrávka vznikla pod dohľadom osvedčeného producentského tímu Creative Music House. Autorsky sa na ňom podieľali Maroš Kachút, Milan Adamec, Slavo Solovic, Peter Graus a v neposlednom rade Zdenka, ktorá je autorkou všetkých textov na albume. V decembri si finalistka prvej série súťaže Slovensko hľadá SuperStar prevzala bronzového Slávika.


Slovenská rocková formácia Metropolis sa po dvoch rokoch vrátila na hudobný trh s druhým štúdiovým albumom. Nahrávka Voodoo, ktorá sa na pultoch hudobných predajní objavila na konci februára, obsahuje 12 skladieb. Sedem naspievali v angličtine, štyri v slovenčine a posledná - bonusová skladba Mojamasamafasa má slovenský refrén.

Apríl


Bratislavská skupina Cliché vydala tretí album s názvom 17 gramov. Nahrala ho pod vedením producentskej dvojice Tomáš Sloboda (Le Payaco) a Marek Rakovický (Lavagance).


Pri príležitosti okrúhleho jubilea vydal spevák a skladateľ Janko Lehotský výberový album Najkrajšie piesne Janka Lehotského. Na albume, ktorý zachytáva prierez jeho tvorby, sa nachádzajú skladby ako Veľký sen mora, Mená starých lások, Pomätená, Zrkadlo rokov či Svet stromov. Spolu obsahuje 17 piesní.


Speváčka Jana Kirschner vydala 16. apríla na Slovensku a v Českej republike dlho očakávaný medzinárodný album s názvom Shine. Postupne vychádzal i v iných európskych krajinách. Album jej produkoval popredný hudobný producent Ross Cullum. Výsledkom je obdivuhodná muzikantská a producentská práca, ktorá speváčkine autorské piesne posúva do úplne inej roviny, na akú je poslucháčska verejnosť zvyknutá. Spolupracovala na ňom s renomovanými hudobníkmi ako Robbie Macintosh (The Pretenders, Norah Jones), Chris Hughes (Adam & The Ants) či Jeremy Stacey (Robbie Williams).


Mladá slovenská skupina Sako vydala 30. apríla debutový album Vety a veci. Nahrávka obsahuje 12 skladieb vrátane pilotného singla Obyčajné dni. Piesne sú zmesou punku, rocku a popu. Napriek tomu, že vo svojich začiatkoch produkovala skupina piesne výhradne v angličtine, viac než polovicu skladieb na svoj debut otextovali v slovenčine.


Máj


Košická skupina Ears sa vrátila po piatich rokoch na slovenskú hudobnú scénu albumom Inokraj. Tretia platňa obsahuje 11 piesní. V úlohách hudobných hostí sa v piesni Srdcervúca predstavili basgitarista Martin Gašpar, saxofonista Michal Žáček a speváčka Michaela Salajová. Žáček si zahral aj v piesni In vivo a Salajová si zaspievala v skladbe Divé rieky.


Bratislavská skupina Para vydala 21. mája štvrtý štúdiový album s jednoduchým názvom Para. Na konci mája im ho pokrstila v bratislavskom PKO speváčka Jana Kirschner, ktorá si na albume aj zaspievala. Na albume hosťovali tiež recesistickí Vrbovskí Víťazi a Michal Kaščák.


Jún


Slovenská skupina Polemic vydala v júni svoju prvú živú nahrávku. Okrem CD Polemic Live pre svojich fanúšikov pripravili aj rovnomenné DVD. Zábery vznikli na letnom festivale Hodokvas 19. augusta 2006. Okrem kompletného záznamu celého vystúpenia obsahuje DVD všetky videoklipy, ktoré skupina dosiaľ natočila. Najviac piesní, ktoré zaradili do festivalového playlistu, pochádza zo zatiaľ posledného štúdiového albumu Nenudin (2005). Dopĺňajú ich pesničky zo všetkých piatich predchádzajúcich albumov a coververzie, ktoré nikdy nevydali. Na CD Polemic Live sa nachádza 19 piesní.


Skupina Puding pani Elvisovej vydala 7. júna svoj druhý album P/P/E - Play/Pause/Eject (2007). Zapojením živých bicích, perkusií, akustických gitár a balkánskych motívov v kombinácii s elektronickými klávesovými plochami dostali ich tanečné rytmy nový uveriteľnejší zvuk, čím by mali viac charakterizovať súčasné smerovanie kapely. Svojim fanúšikom priniesli v desiatich nových piesňach vtipné a netradičné slovné hračky v slovenskom a anglickom jazyku, tentoraz však i "s úletom do ruštiny".

Mladý spevák Zachary vydal svoj debutový album Zachary 21. Pokrstil mu ho spevák Mário „Kuly“ Kollár zo skupiny Desmod. Zacharyho prvé CD obsahuje spolu s bonusom dvanásť piesní, ktoré vznikali približne rok a pol. Hudbu aj texty si písal sám, nechal si však poradiť od skúsených hudobníkov ako Jozef Harničár či producent skupiny Desmod Roman


August


Skupina Taktici pokrstila 23. augusta nový album Taktici 2007 s podtitulom Imidž je nanič, keď ležíš na cintoríne. Na CD, ktoré vyšlo po dvojročnej odmlke, sa nachádza jedenásť nových skladieb a dva bonusové videoklipy. Pilotným singlom sa stala pieseň Keď ma podvedieš, ktorú nahrali s českou speváčkou Luciou Vondráčkovou. Videoklip režíroval jej otec, hudobník Jiří Vondráček. V českých hitparádach zarezonovala skladba Tunel, ktorá vznikla v spolupráci s Jožom Rážom. Ďalšími hosťami boli herečka Bibiána Ondrejková a minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý si zahral na saxofóne v skladbe Voňavá zdochlina. Tri piesne poslal na nový album aj Vlado Kolenič.


September


Trojnásobná zlatá Slávica Zuzana Smatanová vydala 24. septembra tretí album Tabletky odvahy. Povzbudivé CD prináša jedenásť nových piesní, vrátane dvoch známych singlov Nič nezostane stále a Zdá sa, že to stačí. Na rozdiel od dvoch predchádzajúcich albumov, ani jedna z piesní nie je v angličtine.


Október


Víťaz druhého ročníka súťaže Slovensko hľadá SuperStar Peter Cmorik vydal 29. októbra svoj druhý album s názvom Žijem ako viem. Po úspechu platinového debutu Nádherný deň (2006) spevák nahrával s rovnakým producentským i hudobným tímom. Na albume je dvanásť nových skladieb a live verzia prvého singla Dážď. V štúdiu Babylon sa pri nahrávaní skladieb posadil za bicie Marcel Buntaj, klávesy ovládal Juraj Tatár, basgitaru Martin Gašpar a gitaru Juraj Kupec, ktorý sa na albume podieľal s Jozefom Šebom aj producentsky.


Slovenský Slávik Miro Žbirka vydal 22. októbra svoju prvú kompletnú výberovku 22 x 2 The Best Of Miro Žbirka. Dvojalbum mapuje Žbirkovu hudobnú kariéru od roku 1977 dodnes. Na jar usporiadal turné k 30. jubileu na hudobnej scéne a deň pred uvedením výberovky oslávil okrúhle 55. narodeniny. Album obsahuje dva CD nosiče, každý s 22 skladbami. Nachádzajú sa na nich hity ako Biely kvet, Atlantída, Múr našich lások, Balada o poľných vtákoch, Zima zima, duet s Marikou Gombitovou Tajnosľubná, pieseň Čo bolí, to prebolí, ktorú naspieval s Marthou, či úvodná pieseň k seriálu Ordinace v růžové zahradě - Někdy stačí dát jen dech, ktorá vznikla ako duet s Ivou Frühlingovou. Výber sa končí tohtoročnou novinkou Daj mi.


Jeden z mála predstaviteľov mužského r'n'b na Slovensku, spevák Robo Papp, vydal svoj štvrtý album Čarovný dom. V televíznej veži na bratislavskej Kolibe mu ho pokrstil Marcel Palonder s Anitou Soul, ktorí naspievali na album pieseň Sexi detektív. So speváčkou Tinou Papp nahral skladbu Čas. Čarovný dom obsahuje 11 piesní, pričom prvým singlom sa stala úvodná skladba Len treba chcieť, ku ktorej nakrútil i videoklip.


Hudobník Erich "Boboš" Procházka nahral album s názvom Sitra Achra. Ide o jeho najnovší projekt - trio Sitra Achra v zložení: Pišta Lengyel (gitara), Ajdži Sabo (perkusie) a Boboš Procházka (hlas, harmonika). Erich "Boboš" Procházka je neodmysliteľnou súčasťou slovenskej bluesovej scény od polovice osemdesiatych rokov. V posledných rokoch sa okrem hry na ústnu harmoniku venuje aj komponovaniu a spievaniu. Hudba skupiny Sitra Achra vychádza jednoznačne z bluesu, ale nájdu sa v nej aj prvky charakteristické pre funk, soul, swing, reggae alebo hillbilly. Repertoár tvorí väčšinou bluesová klasika a skladby z Bobošovej autorskej dielne.


V prvý októbrový deň vyšiel druhý album formácie Druhá strana s názvom .DUO. Nahrávka raperov Mikyho Moru a Molocha vLavo obsahuje 16 zvukových stôp a takmer osemdesiat minút "toho najšpinavšieho rapu z ulice". Medzi hosťami však poslucháči, s výnimkou Slipa z L.U.Z.A., nenájdu žiadne veľké mená, pretože Miky a Moloch sa rozhodli dať za mikrofónom priestor "skôr tým neznámejším pouličným stokárikom z petržalských ulíc". Nahrávali v štúdiu Excellent za asistencie The Hermit & The Ferryman - Oskara Rószu a Ľubora Priehradníka. Nechýbajú ani produkcie od Hajtkoviča, zopár ich spravili Miky Mora, Mako, Korytnačka, Mŕtvy Aleš a v neposlednom rade 6 zmysel.


Legendárna speváčka Marika Gombitová nahrala nový singel Tak som chcela všetkých milovať. Skladba vyšla 1. októbra na dvojalbume najväčších hitov Vyznanie. Pôvodná verzia piesne pochádza z muzikálu Adam Šangala z nitrianskeho Divadla Andreja Bagara a postarali sa o ňu Vašo Patejdl a Kamil Peteraj. Na výberovke nájdu fanúšikovia 35 hitov z rokov 1977 až 2007. Medzi skladbami zo všetkých deviatich albumov, singlov či filmových soundtrackov nebudú chýbať ani duety s Miroslavom Žbirkom.


Speváčka Misha vydala 1. októbra po trojročnej pauze tretí album s názvom 13000krát. Obsahuje 15 skladieb, z ktorých sedem je slovenských, a prináša rôznorodú hudobnú zmes od akustiky až po hip-hop. Na albume pracovala aj ako spoluproducentka. Spolupracovala na ňom s hudobníkmi ako Richard Bona, Monkey Business, Viktor Hazard & Opak, Moe (AMO), Grimaso (h16), Peter Bič a ďalšími. Pilotným singlom sa stala pieseň Čiarky, ku ktorej vznikol aj videoklip.

November


Koncertné CD a DVD Randal 2007 legendárnej slovenskej skupiny Ventil RG vzniklo na koncerte britskej skupiny The Specials, kde vystúpili ako predkapela. Album sa dostal na hudobný trh v polovici novembra. Pred koncertom britskej hviezdy odohrali Ventil RG deväť piesní - Tatry 2000, Za sebou, Hlava XXIII, Život instant, Môj dvor je vzorom všetkým dvorom, Strana 80, Radšej budem dnes aktívny, Fajčenie škodí zdraviu a Výťahová pieseň. Podľa speváka Janka Kurica ide o skladby, ktoré majú sociálny, politický a morálny podtext a nesú v sebe určitý odkaz.


Úspešná slovenská kapela Desmod vydala 19. novembra album Kyvadlo. V decembri im ho pokrstil špeciálnym alkoholickým nápojom z piva "dvanástky“, vodky a vína - neskorý zber, teda "kyvadlovicou", akademický maliar Karol Felix. Známy výtvarník navrhol obal nového CD a pôvodný obraz Človek zlomený osudom údajne predali v New Yorku za 60-tisíc korún. Album obsahuje 13 piesní s textami zameranými na medziľudské vzťahy, ktoré vznikali až v priebehu nahrávania. Ako uviedol spevák Mário "Kuly" Kollár, ešte žiadny album nenahrávali tak dlho ako Kyvadlo.


Skupina Senzus vydala po vyše ročnej odmlke nový radový album Senzus 2008. Ide o druhú nahrávku s novým spevákom a bubeníkom Robom Mrvom. Po úspechu predchádzajúceho albumu Slovenská krčmička prichádzajú s osvedčenou zmesou skladieb na ľudovú a tanečnú nôtu, medzi ktorými nechýbajú polky, čardáš, niekoľko cigánskych piesní, ale aj slovenské tango Gejzu Dusíka (Tak nekonečne krásna), valčík a "dva slaďáky". Album obsahuje 13 trackov, z ktorých tri sú zmesami rôznych piesní. Väčšinu piesní naspieval Robo Mrva. Na albume spolupracoval trubkár Peter Remeš, saxofonista Palo Smolár a v jednej piesni si na gitaru zahral aj Pavol Peschl mladší.


Bratislavská skupina Appendix vydala 14. novembra debutový album s jednoduchým názvom I. Ako hudobný hosť sa na CD predstavil klasický klavirista Dušan Šujan a hammondista zoskupenia Mango Molas Roland Kánik. Jedenásť piesní nahrával a mixoval vo svojom štúdiu bývalý člen skupiny Made 2 Mate Vrabec a o mastering sa postaral Ľubor “Umelec” Priehradník. Autorom 15-stranového bookletu je známy slovenský karikaturista Shooty. Skupinu Appendix tvoria Juraj Benetin, Lukáš Fila a Henrich Offermann a Marian Jaslovský, ktorý hrá aj v alternatívnych rapových projektoch Modré Hory a Quasimodo. Rockový zvuk kapely okorenil dychovými nástrojmi a elektronikou. Členovia kapely hovoria svojej tvorbe origami-crossover, pretože ich hudba sa prelieva cez hranice štýlov a žánrov.


Legendárna kapela Tublatanka vydala 19. novembra vianočný dvojalbum Poďme bratia do Betlehema/Vianočný deň. Nádielku rockových kolied tvorí 32 piesní. Na CD Poďme bratia do Betlehema sú skladby z roku 1993. Sviatočnú atmosféru prinášajú koledy ako Poďme bratia do Betlehema, Narodil sa Kristus pán, Nesiem Vám noviny či Pásli ovce valasi. Album Vianočný deň vychádza po vlaňajšom úspechu po druhý raz a obsahuje rovnomennú pieseň Vianočný deň, ku ktorej sa pred sviatkami na televíznych obrazovkách objaví aj videoklip.


November


Víťazi siedmeho ročníka autorskej hudobnej súťaže Coca-Cola PopStar, skupina Peoples, vydala 5. novembra debutový album Láska.Bolesť.Smútok.Viera. Pätica hudobníkov nahrávala svoj prvý album od júla do augusta tohto roka v Lavagance studio v Bratislave pod producentským dohľadom Mareka Rakovického zo skupiny Lavagance. Album obsahuje dvanásť piesní v slovenčine.


Mladý slovenský spevák Bystrík vydal po vyše dvoch rokoch svoj druhý album Len ty a ja. Nahrávka prináša trinásť piesní, ktoré vznikali v období od vydania jeho debutu v roku 2005, ale i staršie. Na rozdiel od debutu Mám, čo som chcel (2005), spieva všetky skladby v slovenčine. Tri texty mu napísal Vlado Krausz, s jedným mu pomohla kamarátka Petra Beňová a ostatné sú jeho autorské piesne. Album nahrával v štúdiu Lavagance pod producentským dohľadom Marka Rakovického, ktorý naspieval niektoré vokály, nahral gitary a perkusie. Bystrík využil i zvuk hudobných nástrojov ako akustické gitary, cellá, ktoré nahrával Slávo Repaský alebo slidové gitary a mandolíny, ktoré nahrával Maťko Zajko.


V novembri vydala svoj nový album aj skupina Lavagance. Nahrávka s názvom Orthodox Experience sa objavila na pultoch hudobných obchodov 28. novembra. Kapela, ktorá má za sebou úspechy ako zaradenie do rotácie najväčšej svetovej hudobnej televízie MTV, predskakovanie slávnej skupiny Duran Duran, cenu za EP Back To Attraction v kategórii Najlepší alternatívny album akademického roka 2006 alebo spoločné turné s kapelami Para a Cliché, si album vydala sama.


Slovenská kapela Gladiator vydala svoj nový štúdiový album s názvom ...ako predtým. Nahrávka s dvanástimi piesňami vyšla 12. novembra. Pilotný singel ...ako predtým napísal bubeník Georgio Babulic asi pred dvoma rokmi, ostatné piesne zložili po vydaní predchádzajúceho albumu. Titulná pieseň bola ako jediná hotová, museli ju len nanovo nahrať. Na albume kapela pracovala prakticky od vydania toho posledného – Mesto (2006). Mesiac strávili v nahrávacom štúdiu. Spolupracovali s Henrym Tóthom, ktorý nahral akustické a elektrické gitary, a Filipom Oratorom zo skupiny Ears, ktorý sa postaral o elektroniku a loopy. V jednej piesni znie aj husľové trio a píšťala. Texty desiatich piesní pre Gladiator po prvý raz napísal Vlado Krausz. Jeden z nich - Mám na mále vznikol v spolupráci s Georgiom a o jeden - Tisíc váz, sa postaral Jozef Husovský. Autormi hudby sú Maroš Hladký, Lívo, Miko Hladký a Georgio Babulic.


Po sedemročnej odmlke sa na slovenskú hudobnú scénu vrátila s albumom 007 populárna skupina Maduar. Bratia Juraj a Laco Matyinkovci pokrstili svoju novinku 9. novembra v Rimavskej Sobote. Krstnými rodičmi sa stala moderátorská dvojica Rasťo Žitný a Marianna Ďurianová. Album 007 nahrávali v jednom z najlepších európskych štúdií vo Varšave, dokončili ho na konci septembra na Slovensku.


December


Speváčka Monika Stanislavová vydala nový album s názvom Nauč sa to odo mňa. Trinásť piesní je spomienkou na obdobie 50. rokov minulého storočia, keď slovenskej hudobnej scéne dominovali mená Gabriela Hermélyová, Melánia Olláryová, Bea Littmannová či František Krištof Veselý.


Slovenská skupina No Gravity vydala pod producentským dohľadom českého hudobníka Davida Kollera tretí radový album The Beast Of No Gravity. Na exkluzívnom CD nosiči sa nachádza jedenásť anglických a jedna slovenská skladba. Ako uviedol gitarista Rado Balajka, disk reaguje na teplotu. Keď sa zahreje v prehrávači, zmení svoj vzhľad. Na čiernej ploche sa objaví logo The Beast Of a po vychladnutí sa opäť stratí.


Hudobník, producent a multiinštrumentalista Laco Lučenič vydal 17. decembra nový sólový štúdiový album s názvom XLL. Nahrávka obsahuje 13 nových piesní. Medzi štyrmi bonusmi sa nachádza vynovená verzia pesničky S rukami vo vreckách z dielne legendárnej kapely Prúdy, ktorú predstavil už v rámci projektu Satisfactory. V troch bonusových trackoch ponúkli pohľad na tvorbu Laca Lučeniča mladí slovenskí remixéri B-complex a Isobutane. Ide o skladby Nálady (B-complex remix), Znamenia (B-complex remix) a Skús ma nájsť (Isb Searching Edit). Hudobne a producentsky si album zastrešil sám Lučenič, pričom si pozval i niekoľko hostí. Čelistka Jana Vaculová spolupracovala s Lučeničom už na LP Bodliak na plavkách, klaviristka Xenia Ljubimova a Petra Humeňanská naspievali vokály.


Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 2. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 4. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 5. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 6. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 9. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu!
 1. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 2. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 3. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 4. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 5. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 6. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 8. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 9. Salón architektov A0 – Coneco 2018
 10. Záhradný nábytok: aký materiál je najlepší?
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 21 078
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 15 902
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 14 840
 4. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 11 199
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 8 634
 6. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 5 212
 7. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 4 310
 8. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 3 397
 9. Iná tvár Mexika: Nocovanie s Indiánmi, dobrodružstvo v džungli 2 275
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu! 2 110

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.

DOMOV

Expert: Nerozumiem, ako mohla skládka pri Vassal Eko fungovať tak dlho

Odpadová legislatíva je nastavená dobre.

Neprehliadnite tiež

Vraždu Kuciaka nemali chuť spracúvať. Ukázalo sa, že je čas

Joj chystá tretie pokračovanie seriálu Za sklom.

Bol to presný opak Lolity, no nebol naň vhodný čas. Dráždivý príbeh Stanleyho Kubricka je späť

Legendárny režisér mal nakrúcať na Slovensku, Gašparovič ho nechcel.

Adorujú Putina, spievajú v uniforme. Prečo bude takáto kapela na Slovensku?

V Bratislave sú plagáty v azbuke. Organizátorov koncertu je ťažké vypátrať.

O knihách

Daniel Majling: Človek by dnes musel byť veľmi apatický, aby nebol naštvaný

Väčšina ľudí dnes arsertivitu a osobnosť len predstiera a idú do mnohých zbytočných sporov nie z presvedčenia