rojekt v Münsteri. Radšej zamierme do domácich galérií. Slovenská národná galéria oslavuje šesťdesiat rokov od založenia a Stredoeurópsky dom fotografie bude hostiť fotografie škandalózneho Oliviera Toscaniho.
„Je to možno téma trochu zaváňajúca povinnými jazdami a výročnými akadémiami, no práve preto sme sa rozhodli pochopiť ju ako výzvu,“ hovorí o plánoch Slovenskej národnej galérie k tohtoročným oslavám 60. výročia jej hovorkyňa Karmen Koutná. Preto tento rok SNG pripraví dva veľké projekty, ktorých pracovné názvy by pritiahli aj matematické typy: 111 a 6 x 10.
111, 6 x 10 a 60
Výstavný a edičný projekt SNG 111 predstaví „presne stojedenásť naj diel zo zbierok starého, insitného, moderného a súčasného, užitého umenia a architektúry.“
Druhá prehliadka nazvaná 6 x 10 sa venuje dejinám, poslaniu a zbierkam Slovenskej národnej galérie. „V časovej línii predstaví najdôležitejšie dokumenty, významné akvizície, jednotlivé pracoviská a osobnosti, ktoré boli s inštitúciou spojené. Okrem historického a výtvarného materiálu je pre divákov pripravený aj výber z takých artefaktov, ktoré by za normálnych okolností na výstave nevideli: napríklad všetky vyrobené stoličky do galerijných priestorov, depozitárny stojan naplnený zbierkou všetkých Messerschmidtových odliatkov alebo vyznamenania od roku 1948, ktoré galéria dostala. Skôr než o dôsledné dopovedanie príbehu galérie nám ide o to, aby sme pútavou formou vyrozprávali príbeh inštitúcie so všetkým, čo k tomu patrí,“ vysvetľuje Koutná.
Ťažko povedať, ako bude výsledná podoba komunikovať s návštevníkom SNG, no predsa je tu niečo overené: Rudolf Sikora tiež oslavoval šesťdesiatku, ale už pred dvoma rokmi. Svoje výročie vtedy oslávil veľkolepou prehliadkou Sám proti sebe v pražskej Národní galerii. Od marca ho po dlhom čakaní konečne môžeme vidieť aj v priestoroch SNG.
Čepan, Fifteen a Bán
Galéria Médium, ktorá sídli v Bratislave pri VŠVU, už tradične hostí v lete diela finalistov jedného z najvýznamnejších ocenení pre mladých umelcov Ceny Oskára Čepana. Šéf galérie Roman Popelár dáva do pozornosti v novom roku aj iné výstavy: „Upozornil by som na projekt Fifteen, ktorý bol úspešne odprezentovaný na San Francisco Design days počas minulého leta, pričom putuje po celom svete. U nás bude ako prvý v strednej a východnej Európe. Zaujímavá bude aj retrospektíva Rastislava Janáka a jesenným ťahákom bude sochárska výstava We / You / Together.“
Na jeseň sa opäť Bratislava premení na mini Mekku fotografie. Tento rok si prídu na svoje aj fanúšikovia značky Benetton a najmä fotografa, ktorý ju preslávil svojimi bilbordmi, hoci aj za hranicou etiky. Počas 18. ročníka Mesiaca fotografie sa v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave predstaví tvorba talianskeho guru reklamy Oliviera Toscaniho. V rámci Mesiaca fotografie sa tiež dočkáme prehliadky Andreja Bána.
A keď už sme pri fotografii a pri Bánovi, znova sa bude odovzdávať cena pre fotografa roka (za minulý rok si ju prevzal Tibor Huszár) a pre najlepšiu fotografickú knihu publikovanú v krajinách strednej a východnej Európy v rokoch 2007 a 2008.
Fotky v nových priestoroch
Fotografia, ktorá do minulého roka mala na Slovensku hlavné stanovište v Stredoeurópskom dome fotografie a v Dome fotografie v Liptovskom Mikuláši, rozšírila svoje výstavné priestory o niekoľko galérií. Hoci mnohí sa dnes s digitálom v rukách cítia ako borci, nezaškodí zájsť do Photoportu na Grösslingovej ulici v Bratislave či zbehnúť do Galérie pod Vežou na Michalskej ulici.
Tá prvá sa snaží vytvoriť priestor, kde sa môže prezentovať súčasná tvorba mladých fotografov (založili ju študenti Ateliéru fotografie na VŠVU v Bratislave), tá druhá zasa pripravuje prehliadky pre jedenástich etablovaných fotografov, ktorí sa združili do Asociácie profesionálnych fotografov (patrí do nej napríklad Karol Kállay, Lubo Špirko či Filip Kulisev). Obidva nové priestory spája nielen fotografia, ale aj to, že vystavené snímky aj predávajú.
Na Michalskej ulici sa to fotografiami zrejme bude hemžiť. Prehliadkou Jána Saudka sa Galéria Michalský dvor pred dvanástimi rokmi otvárala a v decembri dostane v nej priestor opäť. O tomto mužovi, jeho postojoch aj tvorbe si môže každý myslieť, čo len chce, no jedno je isté: do galérie sa mu podarí prilákať množstvo ľudí.
Von z Bratislavy
Žilinská multikultúrna Stanica síce program na celý rok nezverejňuje, keďže ten práve v podobných priestoroch vzniká viac za pochodu ako nejakým (normatívnym) plánom. No tretie dizajnérske stretnutie vo vlaku s názvom Kupé by sa konať malo, aj keď o definitívnom termíne je predčasné špekulovať.
V košickej Východoslovenskej galérii 17. januára otvoria stálu expozíciu slovenskej grafiky zo zbierok práve tejto galérie.
Osmička
Takmer celý rok (od januára do októbra) potrvá reprezentatívna výstava Ako sme žili, Slovensko v 20. storočí v Historickom múzeu Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave.
Ďalšia výstava v SNM reaguje na posledné číslo v tomto roku - je nazvaná Magická osmička v dejinách Slovenska a mala by prezentovať slovenskú históriu na viacerých miesta v zahraničí vrátane Viedne či Paríža.
Autor: tp, zu