Priekopník dizajnu objektívov využívaných pre filmy so špeciálnymi efektmi sa tak stal po filmovom výtvarníkovi Robertovi F. Doylovi druhým známym nositeľom Oscara v 80. ročníku filmových cien.
"Davidove inovatívne nápady umožnili divákom vidieť na plátnach kín ďnemožnéď a jeho práca dramaticky zlepšila kvalitu vizuálnych efektov vo filmovom priemysle," komentoval rozhodnutie prezident akadémie Sid Ganis. Technológia Graftonových objektívov umožnila miešanie viacerých obrazov z rozličných zdrojov, čo prispelo k presvedčivosti efektov vo filmoch ako Hviezdne vojny či Blade Runner. Prístroje skonštruované na jeho technológii sa využívali až do 90. rokov minulého storočia.
Grafton je rodeným Angličanom, ktorý prišiel do Spojených štátov amerických v roku 1924. Svoje uplatnenie našiel v oblasti vývoja elektrických a optických systémov pre spoločnosti ako IBM či Xerox. Konzultácie pre filmový priemysel začal v 70. rokoch.
Optický špecialista získal už dve Vedecko-technické ocenenia akadémie, a to v rokoch 1980 a 1986. Cena Gordona E. Sawyera je jedným z mladších ocenení akadémie. Od roku 1981 sa udeľuje osobám s významný technologickým prínosom pre rozvoj filmového priemyslu. Grafton bude v poradí 21. laureátom tejto ceny a cenu si prevezme 9. februára počas slávnostnej večere na počesť vedeckých a technických cien akadémie.
Oficiálne nominácie ostatných kategórií ocenení Americkej filmovej akadémie vyhlásia 22. januára. Slávnostné odovzdávanie 80. ročníka Oscarov sa bude konať 24. februára. Vzhľadom na pokračujúci štrajk scenáristov a odmietnutie spolupracovať s akadémiou zatiaľ nie je jasné, akú podobu bude mať slávnostný galavečer.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) juh