„Nebol som nikto, pokiaľ som nezabil niekoho najväčšieho na svete.“ Túto vetu vyslovil jeden z najznámejších vrahov minulého storočia. Mark Chapman zabil Johna Lennona 8. decembra 1980 pred jeho domom Dakota v New Yorku, napísal denník The New York Times.
O 27 rokov neskôr nakrútil režisér Andrew Piddington o Chapmanovi celovečerný film, ktorý mal premiéru v decembri minulého roka. Lennon sa v snímke mihne len na okamih, základ filmu tvoria zvrátené myšlienkové pochody Marka Chapmana v jeho hlave, ktoré nás sprevádzajú celým filmom.
Chapman, ktorý si dnes odpykáva trest v newyorskej väznici Attica State, na snímke nespolupracoval. Všetko, čo odznie v The Killing Of John Lennon, Piddington zozbieral na základe rozhovorov alebo súdnych prepisov, ktoré vrah v minulosti poskytol.
Podľa The New York Times je jeho pozeranie silnou kávou. Nielen preto, že na jeho konci príde svet o nenahraditeľného hudobníka. Na dve hodiny sa dostaneme do Chapmanovej mysle a nie je to príliš príjemné. „Grandiózny, narcistický objekt plný dezilúzií s rapídne sa meniacimi náladami, maniacký blázon, ktorý keby prišiel do krčmy, ihneď obráti miestnosť naruby, napísal o Chapmanovej postave, ktorú hrá herec Jonas Ball (na snímke), newyorský filmový kritik Stephen Holden.
Piddington sa vo filme snaží odpovedať, čo ho viedlo k vražde. Pomerne veľké miesto vo filme zaberá Chapmanova posadnutosť románom Kto chytá v žite od J. D. Salingera, v ktorom sa absolútne stotožní s hlavnou postavou príbehu Holdenom Caufieldom, „lúzerom“ na okraji spoločnosti.
Chapmanov príbeh sa začína v Honululu na Havajský ostrovoch, kde žije so svojou japonsko-americkou ženou Gloriou, a pokračuje jeho prvými nervovými zrúteniami. Po príchode do New Yorku zistí, že Lennona nie je žiadny problém stretnúť na ulici.
Zaobstará si zbraň, 8. decembra si od Lennona dá podpísať jeho nový album Double Fantasy, vo večerných hodinách ho zastrelí pred jeho newyorským bytom v prítomnosti jeho ženy Yoko Ono a dá sa zatknúť privolanou políciou. „Bolo to bez emócií, bez hnevu. V mojom mozgu bolo absolútne ticho,“ opísal svoje pocity v čase hrozného činu.
Keď sa psychiatri a policajti snažili dopátrať, prečo spáchal zločin, odpovedal, že Lennon ho podviedol - v Imagine spieval o tom, že by si sme si mali predstaviť svet bez bohatstva a pritom on mal veľké majetky. „Bol podvodník. A tak som mal rád jeho hudbu!“
Autor: peb