"Stretli sme sa v jeho byte asi desať razy a dlho vyberali z rozsiahleho archívu fotografa," zdôvodnil pre TASR prípravu ojedinelej expozície jej kurátor Bohumír Bachratý. Výsledkom je prehliadka 173 osobností slovenskej kultúry rôznych generácií a vraj taká rozsiahla výstava portrétov u nás ešte nebola. Pozoruhodné je aj obdobie, počas ktorého autor fotil hercov, výtvarníkov, spevákov, hudobníkov a spisovateľov - v rokoch 1964 až 2007.
Návštevník spoznáva, ako mlado vyzerali pre niekoľkými desaťročiami Pavol Hammel, Marián Varga, Juraj Kukura, Soňa Valentová, Kamila Magálová, Eva Máziková, Ľubo Roman, Zdena Studenková, Milan Kňažko, Martin Huba alebo sestry Vášáryové. Môže zaspomínať na Evu Kostolányovú, Ivana Krajíčka, Ladislava Vychodila, Ernesta Zmetáka či Evu Sepéšiovú. "Tí už sú v nebi, preto visia zo stropu," zdôvodnil s úsmevom Bachratý ich netradične inštalované fotografie vo voľnom priestore. Jozef Króner, Ctibor Filčík, Ivan Mistrík, Mikuláš Huba a ďalší zosnulí sú umiestnení na čiernej stene.
Nechýbajú významní literáti - Dominik Tatarka, Milan Rúfus, Vincent Šikula, Milo Urban, Egon Bondy, Ľubomír Feldek, Peter Jaroš či Miroslav Válek. Ďalšiu celú stenu obsadili Bohdan Warchal, Marian Lapšanský, Peter Dvorský, Peter Michalica, Sergej Kopčák a iní dirigenti, hudobníci a speváci vážnej hudby.
Celú menšiu miestnosť organizátori venovali výtvarným umelcom. Tí sú zvečnení medzi svojimi dielami alebo pri ich tvorbe. Medzi najstaršie patria portréty maliarov Fera Kráľa z roku 1964 a Vincenta Hložníka (1967). Vo výbere je Albín Brunovský, Milan Paštéka, manželia Rudavskí, Jozef Jankovič, Milan Dobeš, Ester Šimerová a jej manžel Martin Martinček či Magdaléna Robinsonová. Súčasnú podobizeň majú napríklad Viktor Hulík, Stano Filko, Ľubomír Paľo alebo Martin Kellenberger.
Grossmann urobil väčšinou umelecké, ale civilné portréty. Pri niektorých sa vtipne pohral s objektom. Ivan Krivosudský smelo sedí na strome, Oldo Hlaváček zasa veselo šoféruje nablýskaný oldmobil, Michal Dočolomanský hrá na "flautovom" konári stromu a nedávno zosnulý Pavol Mikulík sa učí text počas vysávania na brehu rieky.
Výstava potrvá do konca januára.
ep pa