Príbeh dvojice hudobníkov, ktorých hrajú írsky spevák Glen Hansard a mladá Češka Markéta Irglová, má dnes premiéru na Slovensku a šancu na Oscara.
Írsky filmár John Carney sa rozhodol nakrútiť komorný príbeh o mužovi a žene z odlišných svetov, ktorí sa náhodou stretnú na ulici v Dubline. On je pouličným hudobníkom, ktorého mal pôvodne hrať známy írsky herec Cillian Murphy (Batman Begins, Sunshine). Ona českou imigrantkou s dieťaťom, ktorá sa živí predávaním kvetín. Stalo sa niečo, čo nik nečakal – nízkorozpočtový film Once sa stal diváckym hitom a získal oscarovú nomináciu. Oddnes sa dá vidieť aj na Slovensku.
Spevák preslávený filmom
Začalo sa to, keď do hry vstúpil známy írsky hudobník Glen Hansard. Carney ho poprosil, aby mu napísal pre film zopár piesní. Hlavú ženskú postavu sa nedarilo obsadiť, a tak mu Hansard navrhol české dievča Markétu Irglovú, s ktorou predtým odohral zopár koncertov. Tesne pred začiatkom nakrúcania však Murphy záhadne ustúpil a po naliehavej prosbe režiséra to Hansard zobral na seba.
Výsledkom tohto chaosu je jeden z najlepších hudobných filmov za posledné roky, ktorý na celom svete získava priazeň jednoduchosťou a úprimnosťou. Vlani s veľkým úspechom zabodoval na americkom festivale Sundance a v Amerike sa z neho stal nečakaný hit. Stál iba 150-tisíc dolárov, no za niekoľko mesiacov premietania zarobil asi desať miliónov.
Netreba si ho mýliť s muzikálom, v ktorom hlavné postavy začnú uprostred scény tancovať za pochodu veľkého orchestra. Once je komorný film, v ktorom hlavnú úlohu hrajú Hansardove jemné naliehavé piesne.
Nebola to jeho prvá skúsenosť s filmom. Na začiatku kariéry si zahral vedľajšiu úlohu vo filme The Commitments (1991) o barovej soulovej skupine. Neskôr sa na film zanevrel, dokonca odmietol hrať v jeho pokračovaní a celú energiu vložil do skupiny The Frames, v ktorej pôsobí dodnes.
Táto kapela, ktorá je veľmi populárna doma v Írsku, nikdy nezaznamenala veľký úspech, pretože vždy stála mimo šoubiznisu. Napriek tomu má po celom svete dostatok nadšených fanúšikov, medzi nimi aj Bona z U2, Boba Dylana alebo Van Morrisona. Vydala šesť radových albumov, posledný The Cost vznikol vlani.
O jej sile sa mohli presvedčiť aj návštevníci predminuloročnej Pohody, ktorú The Frames dostali strhujúcim vystúpením. Bolo len otázkou času, kedy sa o jeho talente dozvie celý svet. A to prišlo s Once.
Tajomstvo írsko–českého stretnutia
Markétu Irglovú stretol Hansard ako 13ročné dievča v byte jej otca vo Valašskom Meziříčí. Ten organizoval jeho prvé koncerty v Česku. Občas sa na jeho sólových koncertoch pridala ako speváčka, neskôr aj s klavírom.
Pred rokom táto dvojica, ktorá išla do štúdia pracovať na piesňach pre Once, nahrala spoločný album The Swell Season (podľa Škvoreckého knihy Prima sezóna). Ich spoločná verzia Dylanovej You Ain't Goin' Nowhere sa nedávno ocitla na soundtracku k filmu I'm Not There o živote tohto slávneho amerického pesničkára.
Tajomstvo filmu je v tom, že hlavné postavy sú samy sebou a že Glen Hansard a Markéta Irglová svoje úlohy nepredstierajú. Mladá Češka si skutočne v tom čase začala písať vlastné pesničky a írsky pesničkár sa nikdy netajil tým, že sa živil ako pouličný hudobník s gitarou v ruke a s puzdrom na zemi v ulicach Dublinu.
A obaja sa počas filmovania Once do seba zamilovali.