Keby bolo všetko v poriadku, fotografi agentúry by v nedeľu večer pobehovali okolo červeného koberca a naháňali víťazov Zlatých glóbusov.
Tento rok však žiadna šou nebude, najmä nie v televízii. Združenie zahraničných novinárov v Hollywoode odovzdá svoje ceny len na tlačovej konferencii.
Fotografi si to mohli okamžite spočítať: na tlačovú konferenciu prídu sotva nejakí slávni režiséri a herci, a teda nebude čo fotiť, ani čo odovzdávať.
„Ale naši fotografi môžu ísť za hercami aj tak. Budú sledovať, čo teda v nedeľu robia. A ktovie, možno ich nájdu zúfalých a depresívnych,“ cituje Reuters šéfa agentúry Splash Garyho Morgana.
Rozhodli herci
Morgan nie je nemiestne cynický. Niektorí herci smutní zrejme naozaj budú. Ako sa má asi cítiť Francúzka Marion Cottillard? Zahrala Edith Piaf, a bola skvelá. V Amerike sa ešte poriadne nepresadila, samozrejme, že byť na glóbusoch by bolo pre ňu niečo extra. A čo Cassey Affleck? Za film Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom bol na glóbus nominovaný prvý raz v živote. Nebolo by skvelé, keby konečne všetci hovorili o ňom, a nie zase iba o jeho bratovi Benovi?
Lenže sami herci rozhodli, že si Zlaté glóbusy tentoraz odpustia. Na vysielaní ceremoniálu totiž zarába štúdio NBS - a byť štúdiom znamená v týchto časoch to isté, ako byť nepriateľom. Nepriateľom scenáristov, ktorí už deväť týždňov štrajkujú a svojou nečinnosťou chcú dosiahnuť vyššie zisky z predaja a šírenia filmov.
Hviezdy prídu, ale inde
Možno, že scenáristi a herci vymysleli dobrý trest, pretože takto bude NBS musieť vrátiť peniaze za dohodnutú reklamu. Ale ešte musia dúfať, že ich solidaritu pochopia aj stovky ľudí v drobnejších a nenápadnejších pozíciách.
Tom Hanks už za Philadelphiu alebo Forresta Gumpa glóbusy má, vyfotený s ďalším už byť nemusí.
Ale o prácu prídu šoféri, kaderníci, organizátori večierkov. Ekonomika v Los Angeles zvykne na šou zo Zlatých glóbusov získať sedemdesiat, osemdesiat miliónov dolárov, píše Reuters. Tentoraz o ne príde.
Naopak, na zrušení televíznej šou získali iné druhy cien - ktoré majú asi taký istý patent na objektivitu ako Zlaté glóbusy, akurát, že okolo nich nie je toľko peňazí.
Napríklad umeleckejšie zameraná The Spirit Awards sa bude vysielať 26. januára a The Screen Actors Guilds Awards zas 23. februára. A vraj to zatiaľ vyzerá tak, že hviezdy prídu.
Panika pred Oscarom
Ale to, samozrejme, nie je také zaujímavé ako Oscary. Budú? Ak sa za mesiac a pol štúdiá a scenáristi dohodnú, žiadny problém. „Zatiaľ nerobíme žiadnu paniku,“ cituje prezidenta americkej filmovej akadémie Sida Ganisa denník The Guardian.
Producent Harvey Weinstein je priamejší: „Je to jednoduché. Nech si vraví kto chce, čo chce, ak budú scenáristi stále štrajkovať a herci ich budú stále podporovať, žiadne Oscary nebudú.“
Najlepšia dráma
Kritici už pred glóbusmi hlasovali za Čiernu krv i drámu bratov Coenovcov Táto krajina nie je pre starých . Čierna krv to má už v názve, ale násilia je dosť aj v Coenovcoch. Napriek tomu sa slávnym bratom podaril šarmantný a vtipný film.
Príťažlivý príbeh vyrozprával aj David Cronenberg v Prísľuboch z východu. Hoci si pri niektorých scénach schovávajú ľuda hlavu do dlaní. Keď už musia vraždu počúvať, nech ju nemusia vidieť.
Komédia, muzikál
Čo sú to teraz za nominácie, dalo by sa povedať. Krv neobídete, ani keď pojdete na film, ktorý uvádzajú ako komédiu.
Napríklad v Súkromnej vojne pána Wilsona si zaspomínate na tému Sovietsky zväz verzus Afganistan. Ešteže dialógy si nad vážnosťou hlavu nelámu.
Že má v príšerkách záľubu Tim Burton, už vieme dávno. On nepotrebuje veľa, aby dostal správnu inšpiráciu. Muzikál Sweeney Todd roztočil okolo legendy z viktoriánskeho Anglicka o vraždiacom holičovi.
Najlepšia réžia
Tima Burtona a bratov Coenovcov by v súťaži o najlepšieho režiséra mohol predbehnúť Julian Schnabel. Vyhral by s drámou Skafander a motýľ.
Keď si povedal, že knihu kompletne ochrnutého novinára Jeana–Dominiqua Baubyho sfilmuje, musel sa poriadne zamyslieť. Na čo myslí človek v takom stave? Ako na neho pôsobia ľudia a ako sa s nimi hovorí?
Schnabel je pôvodne výtvarník, s takými abstraktnými úlohami naozaj nemá problém.
Najlepší herec
V Cronenbergových Prísľuboch z východu hrá skvelý Vincent Cassel, ale nomináciu dostal Viggo Mortensen. Ale aj on svoju mafiánsku úlohu zvládol decentne a úsporne.
V kategórii muzikálov a komédií sa objavil Philip Seymour Hoffman s filmom The Savage. Pred dvomi rokmi dostal Zlatý glóbus za postavu spisovateľa vo filme Capote.
Tento rok je však Seymour Hoffman nominovaný aj za vedľajšiu úlohu vo filme Súkromná vojna pána Wilsona.
Najlepšia herečka
Čakať Zlatý glóbus, na to Julie Christie nemala dôvod už vyše tridsať rokov. Teraz ho má, vo filme Ďaleko od nej sa ukázala v úlohe krásnej ženy, ktorá by bola v manželstve stále šťastná – keby nemala Alzheimera.
Celý jeden život zase musela prežiť francúzska herečka Marion Cotillard. A bol to ťažký život, pretože patril slávnej, ale nie vždy šťastnej speváčke.
Edith Piaf nie je zlý životopisný film, ale absolútnou hviezdou je v ňom len Marion.
Zahraničný film
Režisér filmu 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni sa volá Christian Mungiu. Spomína si, že okrem neho bolo v triede ešte vždy zopár Christianov navyše. Mien bolo málo, detí priveľa. Aj preto, že v Rumunsku bola interrupcia od roku 1966 zakázaná. Až sa stalo, že tá ilegálna bola prejavom politického odporu.
Mungiuov film je však viac osobnou drámou ako politickou. Minulý rok vyhral v Cannes a ospevujú ho všade na svete.