Pesničkárske hnutie prežíva veľkú popularitu. Popri introvertných spevákoch ako Joanna Newsom či Antony Hegarty sa na scéne pevne usadili aj živelnejšie typy, ktorých sa najviac vyskytuje v americkej skupine Animal Collective.
Album šibalských melódií. Viac útržky než skladby, ktoré prilákajú viac vysokoškolákov ako kamarátov pri táboráku. Vyžaruje halucinogénnu silu aj pesničkársku zručnosť. Takto sa triafali do nového CD Animal Collective časopisy Mojo, Rolling Stone, denník New York Times a ďalší, ktorí ôsmy radový album tejto skupiny vynášali na popredné miesta svojich výročných ankiet.
Strawberry Jam (Jahodový džem) je ideálny názov pre hudbu, v ktorej sa vedľa seba tlačia rôzne žánre, a pesničky evokujú atmosféru éry hippies prenesenú do súčasného zvukového sveta. Čakať však niečo iné ako svojráznosť od štyroch mladíkov (na snímke), ktorí si dajú prezývky ako Medvedík Panda alebo Geológ, by bolo naivné.
Na prvé počutie môže byť tvorba štyroch mladíkov, ktorí sa poznajú ešte od študentských čias, pekný zmätok. Namiesto melódie jasne plynúcej k refrénu neučesaná masa tónov držiaca pokope len vysokým hlasom speváka Aveyho Tara. Bicie zredukované na jeden bubon a činely, rytmus a ostatné podklady vytvára elektronika spolu s rôznymi „domáckymi“ ruchmi, do toho ešte občas niekto prehrabne gitaru. Vyzerá to divoko, ale je to nezameniteľné a s každým ďalším počúvaním vás to chytá viac a viac.
So Strawberry Jam a jeho dôrazom na elektronické zvuky sa kapela posúva od predchádzajúcej, tiež vysoko cenenej nahrávky Feels (2005). Čo zostalo, je hravosť, veľká muzikálnosť a množstvo nápadov, ktoré si členovia Animal Collective vybíjajú v sólových projektoch.
Táto skupina je najlepšia naživo, len kedy sa o tom presvedčíme aj u nás?