BRATISLAVA 15. januára (SITA) - Tvorbu ilustrátora, maliara, spisovateľa, dramatika, herca a filmára Rolanda Topora predstavia v januári Poľský inštitút v Bratislave na Námestí SNP a Francúzsky inštitút v Bratislave na Sedlárskej ulici. V projekte Karneval čierneho humoru postupne od štvrtka ponúknu výstavu jeho grafík, prehliadku divadelných plagátov, projekcie filmov aj literárny večer. Inštitúty organizujú podujatie v spolupráci s Ars Cameralis Silesiae Superioris v Katoviciach. Sily dvoch krajín spojil fakt, že Topor bol dieťaťom poľských Židov, ktoré sa narodilo v emigrácii v Paríži. Umelec tvoril celý život vo francúzštine, Poľsko však navštevoval veľmi často.
Napriek tomu, že všestranný Roland Topor (1938 -1997) napísal viac ako tucet kníh a za sebou má niekoľko úspešných filmov, slovenská verejnosť jeho diela nepozná. "Toporova tvorba je ironickým pohľadom na život, karnevalom čierneho humoru, ktorý odráža objektívnu realitu jeho života. Práve takého ho aj chceme predstaviť," uviedol pre agentúru SITA Wilhelm Hess z programového oddelenia Poľského inštitútu. Obdobný projekt mal premiéru vlani v Katoviciach.
Blok kultúrnych podujatí v Poľskom inštitúte odštartuje 17. januára o 17:00 vernisáž Toporových grafík zo zbierok Atelier Clot z Paríža. O hodinu neskôr otvoria vo Francúzskom inštitúte výstavu plagátov pre divadlo Kammerspiel v Mníchove, ktoré pochádzajú zo zbierok umelcovej partnerky Marie Binet. Animované filmy podľa scenárov Rolanda Topora premietne Poľský inštitút 23. januára od 17:00. Diváci sa môžu tešiť na Slimáky (1966, pôvodným názvom Les Escargots), kde sa Topor podpísal i pod výtvarné spracovanie a na film o vojne, násilí a vzdore Divoká planéta (1972, La Planete sauvage). Karneval čierneho humoru bude v Poľskom inštitúte pokračovať 24. januára o 17:00 projekciou filmu Markíz (1989, Marquis). Antiklerikálneho markíza de Sade prezentuje film v úplne inom svetle, ako ho poznáme z pôvodných spracovaní.
Karneval čierneho humoru vyvrcholí 6. februára podujatím vo Francúzskom inštitúte. Pozvanie na stretnutie prijali Marie Binet, ale aj prekladateľka jeho diel do poľštiny Ewa Kuczkowska. "Prítomný bude aj karikaturista Kornel Földvári, ten okomentuje Toporove grafiky. Ak sa všetko podarí, odznieť by mala aj časť jedného z Rolandových diel v slovenčine," prisľúbil Hess.