storočí a SNM ju realizuje vo svojej hlavnej budove v Bratislave od februára do októbra.
Podľa generálneho riaditeľa SNM Petra Marákyho túto veľkú expozíciu doplnia tematické krátkodobé výstavy, napríklad portréty osobností slovenskej kultúry, bigbítu, športu, karikatúry, zmien životného štýlu, najvýznamnejších architektonických pamiatok a iné. Počas desiatich mesiacov takmer denne budú v špeciálne upravenom priestore sprievodné podujatia v podobe koncertov, televíznych pondelkov, detských nedeľníčkov, kabaretných, divadelných a iných predstavení. Plánované sú besedy, na ktorých návštevníci spoznajú množstvo osobností z rôznych oblastí profesionálnej činnosti aj celkového spoločenského života. "Bude to akýsi festival slovenskej kultúry a umenia, ktorý pripravujeme s rôznymi inštitúciami," potvrdil pre TASR Maráky.
Medzi nosné podujatia patrí aj výstava Chute a vône Slovenska. Do marca ju môžu vidieť návštevníci najstaršej budovy SNM v Martine a od mája bude v najnovšom výstavnom objekte tohto múzea - v Pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici v Bratislave. Výstava prezentuje tradície kulinárskej kultúry nielen Slovákov, ale tiež ostatných národov a národností žijúcich na našom území. Budú ju sprevádzať atraktívne praktické ukážky. V Pavilóne do konca februára trvá dokumentárna výstava o jednej z najvýznamnejších bitiek II. svetovej vojny Míľniky obratu Stalingrad. Pokračuje aj dlhodobá ojedinelá veľkolepá expozícia Archeologického múzea SNM Najstaršie dejiny Slovenska. Od marca je vo vynovenom Pavilóne plánovaná výstava Théby, mesto bohov a faraónov. Bude o vývoji jedného z najdôležitejších mestských a náboženských stredísk za obdobie dva a pol tisíc rokov. Expozícia je z Náprstkovho múzea Národného múzea v Prahe a SNM ju doplní vlastnými exponátmi. Lákavý bude aj ďalší zahraničný projekt Afrika, venovaný životu a kultúre na tomto svetadiele. Uskutoční sa koncom roka.
"Najmä v septembri a októbri si budeme pripomínať významné výročie vzniku prvej Slovenskej národnej rady v roku 1848 a plánujeme rekonštrukciu evanjelickej myjavskej fary, na ktorej bola táto rada založená za účasti Štúra, Hurbana a ďalších predstaviteľov nášho národnooslobodzovacieho hnutia," prezradil Maráky. Podľa neho si SNM bude pripomínať aj ďalšie "osmičkové" výročia. Také sú vznik Československa 1918, Víťazný február 1948, okupácia vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968, ale tiež 15. výročie vzniku Slovenskej republiky v roku 2008.
Už 24. januára otvorí SNM vo svojej hlavnej budove výstavu Euro, naša mena, ktorú pripravilo s Európskou komisiou a Ministerstvom financií SR. Archeologické múzeum SNM na Žižkovej ulici ponúka od januára do marca výstavu starovekej plastiky z vlastných zbierok. Druhou rovnako dlhou expozíciou je Vznik spoločnej kultúry v severných provinciách Rímskej ríše od Británie po Čierne more, ktorá je v rámci medzinárodnej spolupráce otvorená v ďalších 11 európskych krajinách. O mesiac dlhšie - do apríla potrvá výstava kópií pravekých nádob vyrobených pôvodnými technologickými postupmi Svet keramiky. V marci tam sprístupnia Kabinetnú zbierku Evanjelického lýcea v Bratislave, ktorú tvoria pamiatky od obdobia staroveku cez pravek po stredovek.
Napriek plánovanej rekonštrukcii Bratislavského hradu bude v jeho niektorých priestoroch pokračovať výstavná činnosť. Historické múzeum SNM v tomto a budúcom mesiaci vystavuje korunu uhorských kráľov a korunovačné medaily v Korunnej veži, odkiaľ je pekný výhľad na panorámu hlavného mesta i okolie. Od januára do marca sú zverejnené najvzácnejšie archeologické nálezy Slovenska expozíciou Klenoty dávnej minulosti. Bašta Luginsland predstaví (marec apríl) najvzácnejšie poklady mincí na Slovensku. Vo výstavnom priestore pod Čestným nádvorím Bratislavského hradu budú od marca do konca roka sprístupnené dejiny tejto dominanty mesta a národnej kultúrnej pamiatky.
Na Bratislavskom hrade organizuje výstavy aj Hudobné múzeum SNM. Po skončení expozície o živote a diele Mikuláša Schneidera Trnavského (31. januára) bude v nasledujúcich dvoch mesiacoch výstava venovaná ďalšiemu významnému skladateľovi Jánovi Levoslavovi Bellovi. Na prvom poschodí hradu pokračuje do konca februára prezentácia obrazov talianskych maliarov Slnko v zime. V hudobnej sieni sa v marci dvoma koncertmi rozlúči Hudobné múzeum s výstavnými priestormi v objekte hradu.
SNM ako najväčšia múzejná inštitúcia združuje vo všetkých krajoch 18 špecializovaných inštitúcií. Tie si samostatne organizujú výstavnú aj ďalšiu činnosť. Podľa Marákyho má SNM vo svojom zbierkovom fonde 3,7 milióna predmetov rôznych vedných odborov, čo je asi štvrtina všetkých zbierok na Slovensku. Múzeum chce pokračovať v ich digitalizácii a centrálnej evidencii, čo je náročná práca, pretože sa podľa nových podmienok musia zmeniť odborné popisné texty. "Zatiaľ máme zdigitalizované asi 20 percent zbierok a neviem, koľko sa nám podarí v tomto roku, pretože to záleží od financií, ktoré nám na tento projekt uvoľní ministerstvo kultúry," vysvetľuje Maráky.
Múzeum spravuje aj niekoľko desiatok veľmi navštevovaných národných kultúrnych pamiatok hrady, múzeá ľudovej architektúry v prírode, kaštiele a kúrie. Celkový ročný záujem o expozície a výstavy je 1,2 až 1,3 milióna domácich i zahraničných návštevníkov. Tržby vo výške 70 miliónov Sk predstavujú vyše 30 percent z rozpočtu SNM.