Ak pripustíme, že slová Pahoda a Trenčín majú niečo spoločné, potom treba veriť oznamu na webstránke Fatboy Slima, že 18. júla tohto svetoznámeho Angličana naozaj uvidíme hrať na našom najväčšom letnom festivale.
Tanečná párty
O koho ide, je mnohým asi zbytočné pripomínať. Keď predvlani vydal výberovku, vyše polovica zo skladieb už bola notoricky známa z čelných priečok hitparád alebo svojských videoklipov (kto by mohol zabudnúť na spanilú tanečnú exhibíciu Christophera Walkena v prázdnom hotelovom vestibule vo Weapon of Choice?).
Video: Fatboy Slim - Weapon of Choice
Je to veselá tanečná párty a hudobná detektívka zároveň. Tento štyridsiatnik je totiž skladateľom doslova v zmysle slovesa skladať. Prehrabuje sa v nahrávkach rôznych žánrov a doby vzniku, vypreparuje si z nich krátke najsilnejšie motívy (basovú linku, spevavý refrén), aby ich poskladal do nových pesničiek. Robí to na hrane autorských práv, ale zároveň veľmi muzikálne, takže sa mu to zatiaľ vždy prepieklo.
Norman Cook, ako znie jeho pravé meno, je povestný dlhými dídžejskými setmi pre veľké publikum. Hral pre preplnené kluby na Ibize, pre štvrťmiliónovú masu v Brightone (kde je po Churchillovi druhým najslávnejším obyvateľom mesta), takže na veľkom pódiu Pohody sa určite nestratí. Hoci niektorí frflú, že po desiatich rokoch užívania pseudonymu Fatboy Slim už jeho povesť dosť povädla, dá sa čakať minimálne exkluzívna diskotéka, akú tu nedávno rozbalili ďalšie legendy Chemical Brothers.
Legendy a legendy
Súčasnejšiu podobu elektronickej hudby a jej prepojenie s pôsobivou vizuálnou šou na Pohodu v júli privezie britský kolektív Hexstatic. Dvojčlenná úderka zo známeho vydavateľstva Ninja Tune začínala pôvodne s videoprojekciami a klipmi pre hudobníkov (za všetky spomeňme nadčasové video k rovnako nadčasovej skladbe Timber od Coldcut), aby sa prepracovala k vlastnému servírovaniu skladieb v audiovizuálnom mixe. Stuart Warren Hill a Robin Brunson naživo hrávajú na oficiálnych príležitostiach ako výstava Expo, no stále zostávajú verní aj neformálnym akciám (ako vlani, keď sa presúvali po rôznych miestach Londýna, aby tam odohrali krátke guerillové koncerty a utekali pred políciou).
VIDEO: Skladba Timber od Coldcut podľa Hexstatic Tretím zvučným menom do koncertného zoznamu je Asia. Superzostava, ktorá sa dala dokopy v roku 1981 z členov známych skupín Yes, King Crimson, Emerson&Lake&Palmer, Uriah Heep a The Buggles ukázala, že progresívni rockeri nemusia vždy len virtuózne preludovať, ale dokážu urobiť aj chytľavé pesničky. Prvá rovnomenná nahrávka sa zaradila medzi najpredávanejšie debuty, koncerty boli beznádejne vypredané, videoklipy k hitovkám Heat of the Moment a Only Time Will Tell nasadzovala MTV s rovnakou frekvenciou ako novinky popových hviezd.
VIDEO: Asia - Heat of the Moment
Po rôznych personálnych rošádach a odmlkách sa pôvodná zostava dala opäť dokopy a pri príležitosti 25. výročia skupiny vyrazila na comebackové turné. Gitarista Steve Howe, basák John Wetton, bubeník Carl Palmer a klávesák Geoffrey Downes sa počas neho zastavia aj v Bratislave. V divadle Aréna ich uvidíme 31. mája.