Bratislava 22. januára (TASR) - Filmy Rozviedčik (1982) od Dušana Rapoša a Milosrdný čas (1975) od Otakara Krivánka možno výnimočne vidieť na bezplatnej projekcii v Slovenskej národnej galérii (SNG) v stredu 23. januára.
Spolu s ďalšími slovenskými dokumentárnymi a hranými filmami tvoria kolekciu exkluzívnych filmov, ktoré málokto videl, pretože neboli v bežnej distribúcii. Ich projekcia je každú stredu o 18. hodine až do 27. februára ako sprievodné podujatie k fotografickej výstave Stratený čas? Slovensko 1969 1989. SNG ho realizuje so Slovenským filmovým ústavom a pred každou projekciou je úvodné zdôvodnenie Evy Filovej, ktorá pripravila tematický výber vzácnych filmov.
Spomínané dva filmy sa viažu na fotografickú tému Sociálne telo Vojna. Sú z obdobia bohatého na portréty vojnových hrdinov a brigád socialistickej práce, kde sa nájde len málo diel koncipovaných bez pátosu a povinnej angažovanosti. Krátky dokument Rozviedčik je netradičným portrétom vojnového veterána, ktorý je predstavený v celkom inej polohe ako amatérsky dídžej a zabávač, pričom dôraz je kladený na zaujímavosť človeka, ľudskosť a autentickosť. Jeho spomínanie na minulosť ostáva kdesi na okraji záujmu.
Dej dlhometrážneho hraného filmu Milosrdný čas podľa predlohy Rudolfa Slobodu je situovaný do prostredia základnej vojenskej služby. V ňom sa odohráva dráma plná vášne, lásky, vnútornej rozorvanosti a pocitov viny. Z dnešného hľadiska trochu ťažšie stráviteľný film s biľagom dobovej rétoriky poteší najmä pamätníkov, bývalých brancov a ich braneckých lások.
O týždeň sú plánované filmy s tematikou budovania a jeho dôsledkami. To pripomenie likvidácia východoslovenskej dediny kvôli výstavbe vodnej nádrže Starina (réžia Ladislav Kaboš, 1981) a milostný príbeh odohrávajúci sa na pozadí modernej Bratislavy a impozantnej výstavby priehrady Liptovská Mara (Jozef Režucha: Deň slnovratu, 1973). Ďalšie dvojice stredajších filmov prezrádzajú témy Sociografický portrét, Odložení ľudia, Socialistický konzum a ekológia či Otváranie železnej opony.