Začnime pesničkou. Keď sa 24. februára budú vyhlasovať víťazi, Oscara za najlepšiu pôvodnú skladbu si možno pôjde zobrať Češka Markéta Irglová a Ír Glen Hansard.
Oni napísali nominovanú pieseň Falling slowly z filmu Once. Nič geograficky bližšie sa nás v súvislosti s Oscarom tento rok netýka.
Držať palce môžeme aj Andrzejovi Wajdovi – jeho film Katyň nominovali v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Aj Rakúšania sa môžu tešiť, v súťaži majú film Diablova dielňa.
Návrat bocianov Martina Repku sa však nedostal ani do predposledného kola.
Možno trochu prekvapivé je, že medzi päťkou cudzojazyčných filmov nie je ani rumunský film 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni, hoci dojal všade, kde ho premietli. Zato taký kazašský film Mongol šancu na Oscara dostal – aj keby sme ho nazvali priemerom, bolo by to silné slovo.
Naopak, po niekoľkotýždňovom vyhlasovaní všakovakých cien už nikto nemôže robiť haló z toho, koľko nominácií dostala dráma Čierna krv (uvidíme 21. februára) a dráma s čiernym humorom Táto krajina nie je pre starých (u nás 28. februára).
Majú ich osem a ešte aj v tých najsledovanejších kategóriách. Mohli by ich vyhlásiť za najlepší film, oceniť za najlepšiu réžiu, scenár i kameru. Najlepším hercom by mohol byť Daniel Day–Lewis z Čiernej krvi a Javier Bardem z Coenovcov by mohol dostať Oscara za vedľajšiu úlohu vraha – psychopata.
Medzi nominovanými drámami svieti jedna komédia – Juno. Vo svete ju chvália ako svieži vánok nezávislého kina a predpokladajú jej rovnaký úspech, ako mala Little Miss Sunshine. Nomináciu dostala aj Ellen Page za úlohu mladej, budúcej a zúfalej mamičky.
Austrálčanka Cate Blanchett má dva dôvody, prečo prísť na februárové vyhlasovanie Oscarov. Je nominovaná aj za hlavnú úlohu vo filme Alžbeta: Zlatý vek a vo vedľajšiu vo filme o Bobovi Dylanovi I’m Not There. Ešte stále však nie je isté, či naozaj príde.
Pokračujúci štrajk scenáristov a možná neúčasť všetkých hercov (ako pri Zlatých glóbusoch) totiž veľkú slávnosť neprestal zneisťovať.
Autor: kk