Po ére povinnej vojenskej služby a následnej profesionalizácii armády na Slovensku ostali viaceré rozľahlé kasárenské priestory, ktoré sa dožadujú využitia. V Košiciach sa jednu z takýchto budov podarilo minulý rok premeniť na výstavné priestory. Stalo sa tak vďaka kandidatúre Košíc na Európske hlavné mesto kultúry 2013. Nostalgické priestory v obklopení malého parku s mohutnými gaštanmi sa opäť naplnili mladými ľuďmi, no tentoraz nie z brannej povinnosti.
Násilie ako Rorsachov test
Študenti štyroch ročníkov nových médií pod vedením Anny Tretterovej z nemeckého Stuttgartu predstavili verejnosti svoje semestrálne práce. Štyri roky existencie Ateliéru Nových médií priniesli diela, ktoré sa oplatí vidieť.
Oproti minulému roku, ktorý sa niesol v prevahe jednoduchších inštalácií, tentoraz prevažovali skôr tie interaktívne. Z nich asi najväčší úspech zaznamenal Matej Papík so svojou inštaláciou Psychlogic rifle. Autor pracoval s koncepciou Rorsachovho testu.
„Z desiatich základných škvŕn som zvolil päť a na ich základe vytvoril vlastné obrazce. Do nich som vložil objekty, ktoré u ľudí vyvolávajú násilie. Tak, ako je Rorsachov test základným pilierom psychológie, je násilie základným problémom ľudstva. Násilie a zbrane idú ruka v ruke, preto som použil pušku ako nástroj na vyvolávanie týchto obrazcov,“ hovorí Papík.
Ježiš, Michelangelo a slnko Len vlastným tieňom ste sa mohli dotknúť virtuálnych rúk v príznačne nazvanej interaktívnej inštalácii Ruky Beáty Kolbašovskej. Jednoduché dielo evokuje Michelangelovu fresku zo Sixtínskej kaplnky, čím otvára otázky o duchovnom prepojení so svojím možným „Ja“ na hranici reálneho a kybernetického priestoru. Richard Kitta svojimi inštaláciami perforuje zažitú náboženskú skúsenosť. Aj tentoraz ponúkol interaktívnu provokáciu Ruská ikona. Návštevníci sa tak mohli „prejsť po vode“ a sledovať pritom ikonu Ježiša Krista, ktorú vlastnými „čvachtavými“ krokmi menili z pozitívu na negatív.
Na podprahové vnímanie informácií v správach sa zameral Martin Kička. Ani on neobišiel cirkev, ktorá je, ako sa zdá, vďačným námetom aj pre začínajúcich autorov. Námety z každodenného života boli dominantné u Jakuba Pišeka a Juraja Sasáka.
Prvý sa predstavil interaktívnym videom Stanica, v ktorom sa návštevník mohol zahrať na výpravcu. Nevyhnutným dôsledkom slnečného svetla je tieň a ten sa stal hybnou silou pre slnko v inštalácii druhého z menovaných.
S vekom stúpa kvalita
Laxný prístup sa prejavil vo fotoinštaláciách študentov z nižších ročníkov. Platí to najmä pre maľbu, ktorá bola k nahliadnutiu už priamo v priestoroch fakulty umenia.
Prehliadka potvrdila skutočnosť, že s vekom stúpa kvalita, študenti z vyšších ročníkov dominovali aj v sekcii videoartov. Niektorí zo šestnástich vystavujúcich študentov už uspeli aj na medzinárodných súťažiach či vystavovali svoje diela doma i v zahraničí.
Autor: Peter Takáč (Autor je teoretik umenia )