BRATISLAVA 23. januára (SITA/Reuters) - Štrajk hollywoodskych scenáristov, ktorý trvá už celých jedenásť týždňov, môžu vyriešiť stredajšie rozhovory medzi zástupcami asociácie amerických scenáristov Writers Guild of America (WGA) a predstaviteľmi zástupcov najväčších filmových štúdií. Toto stretnutie bude vôbec prvým od 7. decembra 2007, keď rokovania medzi dvoma znepriatelenými stranami uviazli na mŕtvom bode. Vyhrážky scenáristov sa po prvý raz vážne prejavili na udeľovaní Zlatých glóbusov, ktoré sa museli zaobísť bez veľkolepej ceremónie a ich odovzdávanie sa zredukovalo na polhodinovú tlačovú konferenciu, počas ktorej hostia z rôznych televíznych šou postupne prečítali mená víťazov. "Rátame so všetkým, no napriek obavám z ťažkostí stále napredujeme," povedal Sid Ganis, prezident Akadémie filmových umení a vied na tlačovej konferencii po zverejnení oscarových nominácií.
Producent vysielania Gil Cates nedávno vyhlásil, že podujatie budú vysielať za akýchkoľvek okolností. Akadémia oficiálne vyhlásila, že šou sa uskutoční tak, ako obvykle, aj s prestretým červených kobercom. "Plánujeme mať šou 24. februára v divadle Kodak Theatre s 3 300 divákmi a diváčkami a podstatne väčším televíznym publikom," uviedla hovorkyňa Akadémie filmových umení a vied Leslie Unger. Výkonná moc akadémie a spoločnosť ABC, ktorá vysiela podujatie, verí, že štrajk by sa do udeľovania Oscarov mohol skončiť. Ak sa tak nestane, šéf WGA Patric Verrone oznámil, že členovia a členky asociácie sa nemôžu podieľať na podujatí. Podporu asociácii WGA vyjadrila aj herecká asociácia Screen Actors Guild (SAG).
Posledný štrajk scenáristov z roku 1988 neohrozil odovzdávanie zlatých sošiek, scenáristi sa vtedy síce na ceremoniáli nezúčastnili, ale na červenom koberci sa ukázali všetci nominovaní herci. Filmový odborník Tom O'Neil, ktorý momentálne pôsobí na serveri Theenvelope.com ale upozorňuje, že súčasný štrajk je omnoho radikálnejší, než ten z konca osemdesiatych rokov minulého storočia. "Nie je to iba bežné odovzdávanie cien. Je to tá najväčšia šou na svete - Super Bowl, ktorý každoročne ukazuje silu Hollywoodu," povedal O'Neil.
Udeľovanie cien, ktoré znamenajú filmovú nesmrteľnosť, sa vo svojej histórii odložilo len trikrát, v roku 1938 pre rozsiahle záplavy, v roku 1968 pre nepokoje okolo uznania ľudských práv a hnutím Martina Luthera Kinga Jr. a v roku 1981 po atentáte na prezidenta Spojených štátov amerických Ronalda Reagana. Pochmúrna atmosféra vládla aj v roku 2003, keď sa ceny odovzdávali len pár dní po začiatku americkej invázie do Iraku.