Ktorý album si za uplynulých päťdesiat rokov zasluhuje označenie najlepšia nahrávka všetkých čias? A ktoré by sa zmestili do Top 10? Na tieto otázky sa snaží odpovedať najnovšia publikácia časopisu The Rolling Stone s názvom 500 nejlepších alb všech dob (vyd. BB/art 2007) v preklade českého publicistu Jana Rejžka.
Neberme túto knihu príliš záväzne. Mnohým z nás sa výsledok možno nebude páčiť. Cimrmanovsky povedané: Môžeme s tým nesúhlasiť, môžeme proti tomu protestovať, ale to je asi všetko, čo s tým môžeme urobiť. Za uplynulé desaťročia sa o podobné ankety pokúsil kdekto, ale vždy sa skončili rozdielnym výsledkom. Aj keď jeden album sa na prvom mieste objavil viackrát - beatlesácky Seržant Pepper kraľuje aj rebríčku časopisu The Rolling Stone.
Vtipný zoznam
Ako napísal v predslove knihy Little Steven (gitarista zo Springsteenovho E Street Bandu), anketa ho rozrušila. „A presne to spôsobia nasledujúce zoznamy aj vám. Sú tak subjektívne, totálne frustrujúce, neúplné - a vyvolajú viac hádok ako cirkev a politici. Inými slovami, sú veľmi vtipné.“
Redaktori slávneho amerického časopisu išli na to rozumne. O najlepších platniach nerozhodovali len hudobní kritici, ale aj tí, ktorých sa to priamo týka – hudobníci. A tak svojou troškou prispeli James Hetfield, Beck, Fats Domino, Flea alebo dokonca aj Britney Spearsová!
Výsledkom ich snahy je zoznam, ktorý je v skutočnosti skôr prehliadkou toho najdôležitejšieho, čo sa odohralo v populárnej hudbe za posledných päťdesiat rokov. A je tam skoro všetko. Zástupcov starej školy určite poteší, že v prvej desiatke je osem platní zo šesťdesiatych rokov, medzi nimi štyrikrát The Beatles, dvakrát Bob Dylan. Punkrockoví fanúšikovia si zatlieskajú, že do Top 10 sa dostal aj album The Clash London Calling. Najčerstvejšou nahrávkou na predných miestach je Nirvana. Jej druhý album Nevermind však obsadil až 17. miesto.
Pre našinca je nepochopiteľné, že dopredu sa dostal Marvin Gaye, u nás pomerne neznámy americký soulman. Možno aj preto, že tragicky zahynul v roku 1982 a ľudia si viac pamätajú jeho kolegu Stevieho Wondera.
Tradiční Američania
A čom hovorí tento rebríček? Predovšetkým o tom, že Američania sú verní svojim tradíciám. The Rolling Stone vznikol koncom šesťdesiatych rokov na vlne veľkého boomu rockovej hudby a stal sa neoddeliteľnou súčasťou histórie popmusic, čo sa odrazilo aj na jeho Top 500. Keď podobnú anketu urobil pred časom britský magazín Q, tak do prvej desiatky vnikli čerstvejšie mená ako Oasis, Radiohead alebo Stone Roses a staršie veci odsunuli dozadu.
Kniha má aj svoju literárnu hodnotu. Je vysokou školou rockovej žurnalistiky, písaná s veľkým nadhľadom, so zanietením, plná skvelých postrehov. Album Moondance Vana Morrisona je charakterizovaný takto: „V titulnom hite Morrison prevaľuje slová stále dookola ako retard, ale v skutočnosti hľadá kúzelný zvuk.“
O platni Elvisa Costella This Year's Model kniha píše: „Mnoho piesní straší sexuálnou paranojou, ale salva proti vysielaniu presladeného popu v Radio Radio najlepšie odráža celkové spravodlivé rozhorčenie albumu: Costello proti svetu. A Costello víťazí.“
500 nejlepších alb všech dob je veľkým výletom do histórie a pomôckou pre tých, ktorí sú stále hladní po skvelej hudbe a chcú si doplniť svoju zbierku. A poteší aj absolútnych začiatočníkov, ktorí zistili, že zásadná hudba vznikala aj pred dňom ich narodenia. Čo takto začať s The Beatles a ponoriť sa do farebného sveta Seržanta Peppera?
Top 10
1. Sgt. Pepper's Lonely
Hearts Club Band
The Beatles
2. Pet Sounds
Beach Boys
3. Revolver
The Beatles
4. Highway 61 Revisited
Bob Dylan
5. Rubber Soul
The Beatles
6. What' s Going On
Marvin Gaye
7. Exile On Main Street
The Rolling Stones
8. London Calling
The Clash
9. Blonde on Blonde
Bob Dylan
10. White Album
The Beatles