Bratislava 24. januára (TASR) - Za ojedinelú a vzácnu publikáciu možno považovať novú monografiu o diele výtvarníkov Zory a Štěpána Palovcov. Nie preto, že nemá názov, ale najmä z dôvodu, že sa venuje sklárskemu umeniu, o ktorom na Slovensku celkove chýbajú knihy. Navyše, táto manželská dvojica je u nás jediná, v ktorej tvorbe dominuje krehký a rozbitný materiál.
Podľa spoluautorky textu Sabiny Jankovičovej slovenské sklo je vyhľadávaným, ale dodnes širšej verejnosti málo známym výtvarným prejavom. Pritom u nás existuje dlhá tradícia tvorby úžitkového skla a paralelne so svetovým vývinom sa rozvíjajúca aj voľná tvorba. Slovenské sklo reprezentuje niekoľko generácií umelcov s veľmi širokou škálou výsledných podôb diel od geometrických objektov cez expresívne sochy, maľbu na skle, dizajnérske a kinetické objekty či rôzne inštalácie.
Štěpán Pala patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov geometrickej línie v sklárskej tvorbe. Kým on od začiatku chcel pracovať so sklom, Zora mala rôzne umelecké záujmy. Ako dievča chcela byť baletka, skúšala hudobné nástroje, spevokol - chodila na množstvo krúžkov. Na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave študovala drevorezbu a kresbu, považovala sa za sochárku.
Po stretnutí so Štěpánom na jednej výstave v Prahe (1970) sa zaľúbila nielen do umelca, ale aj do skla. Dodnes oceňuje štúdium na Vysokej škole výtvarných umení pod vedením Václava Ciglera, ktorý podporoval progresívne voľné umenie.
Začala tvoriť šperky, neskôr aj veľké objekty. Medzi jej úspechy možno zaradiť víťazstvo v medzinárodnom konkurze na miesto profesora anglickej Univerzity v Sunderlande, kde počas rokov 1996 až 2003 viedla vyše 120 študentov. Aj jej zásluhou sa škola stala dôležitým sklárskym centrom. Ako jediná zo vzdelávacích inštitúcií v Európe má najväčšiu pec na tavenie skla s rozmermi 2,5 x 1,5 x 0,8 metra, ďalšie menšie pece, diamantové nástroje, polohovateľné stoly a technické dielne na dokonalé dotváranie objektov.
"Je to vynikajúco vybavená škola," potvrdila pre TASR umelkyňa, ktorá ešte aj teraz v nej pôsobí ako hosťujúci profesor. V tejto funkcii tam bol určité obdobie aj jej manžel.
Okrem odborného textu Angličana Dana Kleina obsahuje vyše 260-stranová kniha množstvo farebných reprodukcií sklárskych objektov z rôznych období 30-ročnej činnosti oboch výtvarníkov. Nechýbajú biografické údaje, zoznam výstav či ocenení. Kniha v slovensko-nemeckej mutácii vyšla vo vydavateľstve FO ART.
ep ed