Newyorská budova Nového múzea sa presťahovala zo SoHo na Bowery Street. Táto trochu schátraná ulica v časti Manhattanu nazvanej Lower East Side, je známa pestrou zmesou národností, excentrikov, umelcov, ale i bezdomovcov a skrachovaných existencií.
New Museum (založené v roku 1977) sa nesústreďuje len na overené mená a celebrity výtvarného neba. Spolupracuje aj s online serverom zameraným na nové médiá rhizome.org.
Novú budovu navrhli tokijskí architekti Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa. Už som mala možnosť vidieť ich jednopodlažný komplex Múzea 21. storočia v japonskom meste Kanazawa. Má kruhový pôdorys, množstvo miestností rôznych veľkostí pospájaných presklenými chodbami a skvelými permanentnými inštaláciami.
Ako detská stavebnica
Otvorený priestor, ktorý by mohol byť snom každého riaditeľa múzea umenia, sa podarilo s určitými obmedzeniami preniesť i do New Yorku. Je to očividné najmä na prízemí, kde sa vďaka presklenej stene stráca hranica medzi interiérom budovy a ulicou. Tento priestor je navyše prístupný bez platenia vstupného.
Architekti tentoraz zvolili ako hlavný útvar obdĺžnik, čo sa môže zdať v meste ulíc a avenue rozdelenom na jednotlivé bloky samozrejmé. Budovu tvorí sedem poschodí, pôsobia ako zväčšená detská stavebnica. Nie sú postavené jedno na druhom, ale akoby náhodne vychýlené do rôznych strán.
Teda prirodzené svetlo preniká do galérií z rozdielnych strán a vytvára zaujímavý a dynamický priestor – na každom poschodí má iné proporcie a výšku.
Táto „náhodnosť“ korešponduje s neusporiadanosťou ulice. Celá budova je potiahnutá bielym alumíniovým pletivom, čo podčiarkuje priehľadnosť a otvorenosť koncepcie a vytvára zvláštny rytmus. Ornamentálne vyznenie sa pri pohľade zblízka mení na industriálne.
Letisko nepripomína
Na rozdiel od rekonštrukcie Múzea moderného umenia otvoreného v roku 2004 (navrhnutého tiež architektom z Japonska Yoshiom Taniguchim), je „New Museum“ príjemným priestorom s ľudskejšou mierkou. Nestálo 425 miliónov dolárov, ale len 60 miliónov. Nepripomína nákupné stredisko alebo letiskovú halu.
Kurátorský tím pripravil inauguračnú výstavu, ktorá pod názvom Unmonumental do 23. marca prezentuje objekty tridsiatky medzinárodných umelcov vytvorené z lacných a často recyklovaných materiálov.
Odpor proti mašinérii umeleckého trhu nepochybne vyšiel, a výstava pôsobila úprimným, avšak zabudnuteľným dojmom. Hoci postupne sa rozširuje o ďalšie dimenzie – o zvukovú zložku alebo online montáž, ktorá bude od polovice februára prístupná na internetových stránkach Rhizome.
„New Museum“ si teda na mape súčasnej umeleckej scény našlo miesto ako dynamické a energetické miesto, zamerané proti meštianskemu vkusu. Stane sa magnetom predovšetkým pre tých návštevníkov, ktorí si pod umením nepredstavujú len to „krásne“, čo zaberá miesto na stene.
Autor: Viera Levitt, New York (Autorka je nezávislá kurátorka)