"Návštevnosť kín klesla a v podstate kopíruje slovenské štandardy posledného obdobia, je veľmi podobná ako bola v rokoch 2000 a 2004," poznamenal Ondrejka.
Každý zo žiakov a pedagógov základných a stredných škôl prihlásených do projektu vtedy dostal štyri 50-korunové poukážky, ktoré mohol využiť v divadlách, kinách, knižniciach alebo iných kultúrnych zariadeniach.
"Kultúrne poukazy dostali do kín množstvo ľudí, ktorí do kín bežne nechodia, alebo ich dostalo do kín viackrát, ako zvyknú chodiť počas roka," dodal Ondrejka.
Pod miernejší pokles tržieb za lístky než počtu divákov sa podľa zástupcu filmových distributérov podpísalo rozšírenie kín s viacerými sálami, takzvaných multiplexov. "V priebehu roka 2007 vznikli ďalšie nové multiplexy, ktoré zvyšujú priemernú cenu vstupného," uviedol Ondrejka. Priemerná cena lístka vlani dosiahla v jednotlivých mesiacoch 96 až 107 korún, zatiaľ čo v roku 2006 to bolo 53 až 95 slovenských korún.
Najviac divákov prišlo do kinosál na letné trháky Harry Potter a Fénixov rád, Shrek Tretí a Simpsonovci vo filme, ktoré spolu pritiahli 560 tisíc ľudí. V prvej desiatke sú aj dva české filmy Vratné lahve a Obsluhoval som anglického kráľa.
Najväčším distributérom bol vlani Tatrafilm, ktorý si z celkových tržieb ukrojil viac ako tretinu. Necelú štvrtinu získal Continental Film a na treťom mieste skončila spoločnosť SPI International.
Tržby kín v Česku vlani dosiahli 1,2 miliardy českých korún (1,56 miliardy slovenských korún), čo bolo najviac v ich histórii. Navštívilo ich 12,8 milióna divákov oproti 11,5 milióna ľudí v roku 2006. Najvyšší záujem bol o české snímky Vratné lahve a Obsluhoval som anglického kráľa.
Návštevnosť slovenských kín a tržby z predaja lístkov (údaje o tržbách sú v miliónoch slovenských korún):
Autor: Zdroj: Únia filmových distributérov, prl boa