Opak sa stal pravdou. Paradoxom bolo čo ukázal ďalší čas , že Genesis získali väčšie úspechy až po Gabrielovom odchode. Albumy "Duke" z marca 1980, "Abacab" zo septembra 1981, "Genesis" z októbra 1983, "Invisible Touch" z júna 1986 a "We Can't Dance" z novembra 1991 boli skvelé a mali jedno spoločné boli prvé v rebríčkoch albumov a priniesli skupine vždy zlatú platňu. To už však Phil Collins má za sebou tri sólové albumy. Napokon sa rozhodol pre odchod od Genesis.
Phil Collins sa narodil 31. januára 1951 v londýnskej štvrti Chiswick. Okolo hudby a divadla sa točil od mala ako chlapec hral detskú úlohu v muzikáli "Oliver". Prešiel skupinami Flaming Youth
Band, džez-rokovou formáciou "Brand X" a od augusta 1970 to boli Genesis. V januári 1981 podpísal sólovú zmluvu s firmou Virgin a vydal prvý sólový album s názvom "Face Value". Teno album sa v rebríčku Albiónu udržal 274 týždňov, teda viac ako päť rokov. K nahrávaniu prizval nových muzikantov, zo známych mien to bol iba Eric Clapton, ktorý nahral gitary. V Spojených štátoch dostal zlatú platňu. V júni 1982 hosťoval Phil Collins za bicími na koncerte skupiny Jethro Tull. Spolupracoval na albume Roberta Planta a produkoval sólový album bývalej členky ABBA Fridy. V novembri 1982 vydáva druhý sólový album "Hello, I Must Be Going". Bolo na ňom 10 skladieb, vokálmi vypomohli Peter Gabriel a Sting, iné známe mená v zozname muzikantov nie sú. Hitom z tejto platne sa stala skladba "You Can't Hurry Love.
V apríli 1984 prispel Phil Collins titulnou skladbou "Against All Odds" do rovnomenného amerického filmu režiséra Taylora Hackforda. Tá bola nominovaná na Oscara, tri týždne viedla americký rebríček, doma bola druhá, predaj platní prevýšil sumu milión výliskov.
V októbri 1984 si zahral Phil Collins malú úlohu šoumena v americkom televíznom seriáli "Miami Vice". Režisér Paul Glaser v ňom použil aj Collinsov prvý sólový hit "In The Air Tonight". Už mesiac nato 25. novembra '84 sa Collins posadil za bicie v príležitostnej, hviezdnej formácii Band Aid. Tá nahrala hit "Do They Know It's Christmas" na pomoc hladujúcim v Etiópii. Rok 1985 začal opäť úspešne - vo februári naspieval s Philipom Baileym skladbu "Easy Lover". Bailey bol členom americkej formácie Earth, Wind & Fire a s Collinsom sa poznali od augusta '81 od nahrávania albumu "Abacab". "Easy Lover" sa stala hitom, doma bola prvá, v Spojených štátoch druhá a bola z toho ďalšia zlatá platňa. Skoro v rovnakom čase bodovala v domácom anglickom rebríčku pieseň "Sussudio" a v júli sa dostala na 1. pozíciu aj v USA.
Ešte nedoznel úspech piesne "Sussudio" a už zbiera Phil Collins ďalšie úspechy. V marci '85 viedol americký rebríček so skladbou "One More Night". Doma bola štvrtá. Zároveň v marci '85 vychádza jeho tretí sólový album "No Jacket Required". Tento album bol úspešný, doma sa dostal na 1. pozíciu, rovnako aj v Spojených štátoch. Bola to prvá Collinsova "elpéčka", ktorá viedla rebríčky albumov na oboch brehoch "veľkej mláky".
Aby tých Collinsových úspechov z roku 1985 nebolo dosť v novembri nahral v duete s blond americkou speváčkou Marilyn Martin pieseň "Separate Lives". Režisér Taylor Hackford ju zaradil do filmu "White Nights". Meno režiséra Taylora Hackforda sme spomínali pred chvíľou ako režiséra filmu "Against All Odds". Duet sa v USA dostal na 1. miesto v hitparáde, Marilyn Martinovej priniesol popularitu a Collinsovi ďalšiu zlatú platňu.
Po boku hviezd ako Paul McCartney, Elton John, Tina Turner či Mark Knopfler vystúpil Phil Collins v júni '86 na dobročinnom koncerte "Prince's Trust" v londýnskom Wembley. V novembri '86 vrátil pomoc Ericovi Claptonovi hral na bicie na jeho albume "August" a hral s ním aj na turné s týmto programom. 11. júna '88 si sadol vo Wembley za bicie opäť do skupiny, ktorá sprevádzala spevákov na koncerte k 70. narodeninám Nelsona Mandelu.
23. novembra 1988 mal premiéru film režiséra Davida Greena "Buster". Film o predavačovi kvetov a aktérovi veľkej vlakovej lúpeže Busterovi Edwardsovi. Hlavnú úlohu hral Phil Collins a vybral do filmu aj piesne zo 60. rokov. Okrem nich boli v ňom aj dve Collinsove skladby "Two Hearts" a "Groovy Kind Of Love". Vďaka filmu "Buster" si musel urobiť Collins ďalšie miesto na ocenenia. Pieseň "Groovy Kind Of Love" bola prvá doma aj v USA, "Two Hearts" prvá v USA, doma šiesta. Vo februári '89 na 8. ročníku rozdávania Brit Awards dostal Collins hneď dve ceny najlepší britský interpret a LP Buster sa stala soundtrackom roka. Desať dní nato dostala skladba Two Hearts cenu Grammy ako najlepšia filmová pieseň. Záver roka 1989 mal Collins opäť skvelý. 2. decembra vychádza album "..But Seriously".
Album "But Seriously" bol ďalším Collinsovým, ktorý bol prvý doma aj za veľkou mlákou. Medzi muzikantmi na tomto albume nájdeme dve mená Eric Clapton hral gitaru a Stevie Winwood klávesy. Winwooda, rodáka z Birminghamu poznáme zo skupín Spencer Davis Group, Traffic či Blind Faith, kde hral práve s Ericom Claptonom. Collins bol úspešný, pohodu mal aj doma pri druhej manželke Jill a v marci '89 sa im narodila dcéra Lily Jane. To všetko sa prenieslo aj do pohody pri nahrávaní platne "But Seriously". Táto bola vraj najrýchlejšie sa predávajúci album v dejinách britských rebríčkov. Zrejme k tomu prispela aj skladba "Another Day In Paradise".
Vo februári 1990 odštartoval Phil Collins svetové turné. V rámci neho koncertoval 15. júla aj pri povestnom Berlínskom múre. Priamy prenos z tohto koncertu zaradila aj Československá televízia. Turné skončil v októbri v newyorskej Madison Square Garden. Z tohto turné vychádza aj dvojalbum "Serious Hits .. Live!" a v rebríčku albumov sa dostal na 2. pozíciu. Na prvé miesto ho nepustil Elton John a jeho kompilácia "Very Best".
V roku 1991 musel Phil Collins opäť rozširovať svoju "stenu slávy". V januári dostal v Spojených štátoch cenu za Najlepší album "But Seriously" aj ako "Najobľúbenejší interpret". Siedmu Cenu Grammy dostal vo februári za pieseň "Another Day In Paradise" ako "Platňu roka". V máji dostal čestný doktorát hudby v Berklee College Of Music. Zahral si malú úlohu vo filme "Hook" režiséra Stevena Spielberga, po boku Dustina Hoffmana. V novembri '93 vychádza album s názvom "Both Sides". V domácom rebríčku sa dostal na 1. miesto.
Keď sa Philovi Collinsovi narodila v druhom manželstve dcéra Lily Jane, kúpil na vidieku v grófstve Surrey dom s veľkou záhradou a samozrejme si tam postavil nahrávacie štúdio. "Každý september otváram v našej dedinke školský rok a usporadúvam zbierku pre knižnicu. Toto robím azda z pocitu viny, pretože zarábam veľa peňazí prácou, ktorá ma baví". To povedal Phil Collins pri jednom z rozhovorov na začiatku 90. rokov. 22. októbra 1996 vychádza zatiaľ jeho posledný štúdiový album "Dance Into The Light".
"Ja sám peniaze nerozhadzujem," hovorí Phil Collins, "akurát, keď si kúpim niečo nové do zbierky vláčikov (zberanie vláčikov je Collinsovým hobby od detských rokov). Najväčšie výdavky mám s oblečením, ktoré mi navrhuje dizajnér Gianni Versace. K tomu ma donútil Eric Clapton. Vraj nemôžem chodiť ako šupák. Jedna vec podmieňuje druhú. Niečo zmeníš a ono to potom premení celý tvoj život. Človek musí byť tak trocha fatalista." Toľko výňatok z Collinsovho interview z 90. rokov.
Phil Collins mal šťastie na úspešné projekty predávané po celom svete či už s Genesis alebo na sólovej dráhe. Nestratil pri tom kredit umelca, ktorý stojí pevne na svojich nohách a za svojím presvedčením. Dokazuje, že chytľavé pesničky nemusia byť presladené stupídnymi témami. Návštevníci jeho koncertov ho vidia na scéne s pohodovým civilným vystupovaním. A hudobná precíznosť je samozrejmosťou.
18. júna 1999 mal v Spojených štátoch premiéru animovaný film "Tarzan" z produkcie štúdia "Walta Disneyho". Titulnú pieseň "You'll Be In My Heart" zložil práve Phil Collins a dostal za ňu cenu akadémie aj Zlatý glóbus.
Kariéra speváka, skladateľa, muzikanta, producenta aj herca Phila Collinsa sa začala pred viac ako 30 rokmi. Ak rátame platne sólové aj s Genesis, predal viac ako 200 miliónov albumov. Týmto sa radí k najúspešnejším interpretom svetovej hudobnej scény.