Bratislava 30. januára (TASR) - Pred 100 rokmi, 31. januára 1908, sa vo Zvolene narodila slovenská výtvarníčka, návrhárka krojov a pedagogička Irena Tonkovičová.
Navštevovala Učiteľský ústav v Banskej Bystrici, kde v roku 1927 maturovala, neskôr študovala prírodné vedy v Bratislave. Zamestnala sa ako učiteľka vo Zvolene, vo Svätom Jure, neskôr sa stala riaditeľkou Meštianskej a Rodinnej školy v Bratislave, učila v Košiciach.
Od mája 1949 sa začala presadzovať ako výtvarníčka, návrhárka ľudových krojov a spoluorganizátorka SĽUK-u v Bratislave.
Ako uvádza Lexikón slovenských žien, Irena Tonkovičová je považovaná za zakladateľku národopisnej scénografie na Slovensku. Už počas štúdia prekresľovala návrhy ľudových krojov, neskôr sa venovala zberateľsko-výskumnej činnosti, absolvovala množstvo výskumov v teréne, ale aj v múzeách a v knižniciach. Zaujal ju i český, moravský, maďarský, rumunský, bulharský a srbský folklór. Spolupracovala so SND, s Osvetovým ústavom v Bratislave, Slovenským domom ľudovej tvorivosti, Českým národným divadlom v Prahe, Ostrave. Okrem SĽUK-u robila návrhy aj pre súbory Gymnik, Technik, Trenčan a iné. Navrhla kostýmy napr. do životopisného filmu o Božene Slančíkovej-Timrave Šiesta veta (1986), do televíznych filmov Keby som ja mala zo zlata hrabličky, Kto to spieva v kolovrátku, pre opery Krútňava, Juro Jánošík. Podieľala sa na vydávaní knižných pomôcok pre súbory, venovala sa prednáškovej a inštruktážnej činnosti. Ovplyvnila tvorbu maliarok V. Fridrichovej, S. Greinerovej, L. Mrázovej a ďalších.
Irena Tonkovičová získala za svoju prácu ocenenie Zaslúžilá pracovníčka kultúry. Zomrela 12. augusta 1996 v Bratislave.