SME

Utekaj za svojím snom!

Príbeh Toma Pettyho zaznamenáva štvorhodinový dokument Runnin' Down A Dream.

Tom Petty.Tom Petty. (Zdroj: REUTERS)

Tom Petty je pre Američanov niečo ako národný poklad. Je ikonou tamojšej populárnej hudby, podobne ako Johnny Cash alebo Bob Dylan. Jeho nádherne jednoduché piesne zľudoveli, tento hudobník má totiž výnimočný dar napísať hit, ktorý aj po rokoch znie stále sviežo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predminulý rok on a jeho skupina The Heartbreakers oslávili vo veľkom štýle tridsiate výročie od vydania debutového albumu. Usporiadali dlhé americké turné a svoju dlhú kariéru zrekapituovali v dokumentárnom filme režiséra Petra Bogdanovicha s názvom Runnin' Down A Dream, ktorý vyšiel koncom minulého roka na DVD.

SkryťVypnúť reklamu

Film nie je výnimočný len svojou dĺžkou. Je to skutočný rokenrolový príbeh o človeku, ktorý išiel za svojím snom a nikdy to nevzdal. Americký magazín The Rolling Stone napísal, že nikdy nenahral vyslovene blbý album. To sa o iných intepre­toch povedať nedá.

Stretnutie s Elvisom

Tom Petty sa narodil v roku 1950 na Floride v mestečku Gainesville v rozháranej rodine. Keď mal 11 rokov, stretol sa s Elvisom Presleym, ktorý v jeho meste nakrúcal film Follow That Dream.

Petty sa do rokenrolu zamiloval. Dospieval v období, keď sa Amerikou prehnala invázia britských skupín The Beatles, The Rolling Stones alebo The Who. Neskôr medzi jeho obľúbencov pribudli pesničkári, predovšetkým Bob Dylan. Všetky tieto vplyvy neskôr formovali jeho typický „pettyovský sound“.

SkryťVypnúť reklamu

Na Floride pôsobil v niekoľkých lokálnych kapelách, až sformoval skupinu Mudcrutch. Z nej sa neskôr vyvinula jeho súčasná sprievodná skupina The Heartbreakers. Jeho prvý hit zo sedemdesiatych rokov sa volal American Girl. Po ňom nasledovali ďalšie – Break­down, Listen To Her Heart, Refugge alebo I Need To Know.

Z Pettyho sa v sedemdesia­tych rokoch stala americká hviezda prvej veľkosti, aj keď sa vo svojej hudbe držal zvuku starých rokenrolových skupín. Len veľmi ťažko by sme v jeho hudbe hľadali vtedajší hardrock alebo nastupujúci punk. Jeho The Heartbreakers možno hrali starý rokenrol, ale ich neskrotná vášeň pre túto hudbu z nich urobila výnimočnú skupinu.

Tom Petty sa nikdy príliš nepriatelil s hudobným šoubiznisom a odmietal kompromisy. Často proti nemu bojoval a požadoval úplnú umeleckú slobodu. Keď mu domovská firma chcela zdražiť album Hard Promises (1981), osobne zorganizoval pred sídlom firmy demonštráciu a vybojoval si, aby ho firma znížila pôvodnú cenu.

SkryťVypnúť reklamu

Slabšie osemdesiate roky, počas ktorých robil s Heart­breakers aj sprievodnú skupinu Bobovi Dylanovi, zakončil vo veľkom štýle. Najprv sa stal členom superskupiny The Traveling Wilburys a neskôr vydal svoj prvý sólový album Full Moon Fever (1989). Firma mu ho odmietla vydať, zdal sa jej málo komerčný, ale pravdu mal nakoniec Petty, pretože vypadli z neho jeho najväčšie hity ako Free Fallin', I Won't Back Down alebo Runnin' Down A Dream.

Petty si udržuje vysokú úroveň svojej hudby dodnes. Svedčia o tom nahrávky Into The Great Wide Open (1992), Wild­flowers (1994), Echo (1999) alebo posledná Highway Companion (2006), jeho najosobnejší album vôbec.

Naštvaný Petty

Medzi jeho najkontroverznejšie nahrávky patrí The Last DJ (2002), na ktorej tento dnes už 57-ročný hudobník brojí proti nahrávaciemu priemyslu. Titulnú pieseň o poslednom „dídžejovi, ktorý si hrá, čo chce“, odmietli hrať niektoré urazené americké rádiá.

SkryťVypnúť reklamu

V tom istom čase vyšiel v The Rolling Stone článok „Tom Petty is Pissed“, kde v desiatich bodoch tvrdo skritizoval súčasný hudobný šoubiznis. „Je to už iba o peniazoch, rádiá hrajú zlú hudbu, ešte nikdy nemali popové piesne také hlúpe texty ako dnes, lístky na koncert sú príliš predražené, šoubiznis robí z mladých dievčat šľapky,“ - to je len časť jeho pravdivých obvinení.

Petty však nie je zatrpknutým starnúcim hudobníkom kritizujúcim fakt, že svet sa zbláznil, ako ľudia v jeho veku. Od médií si dnes drží odstup, venuje sa svojej rodine a popritom už stihol naplánovať na tento rok americké turné. Uvažuje aj nad novým albumom s The Heartbreakers. Bolo by to skvelé, jeho skupina hrá dnes vo výnimočnej forme. Dôkazom toho je aj tretí disk z DVD, zachytávajúci jeho koncert v rodnom Gainesville, z miesta, z ktorého pred rokmi vyrážal spl­niť si svoj rokenrolový sen.

SkryťVypnúť reklamu

Pettyho Heartbreakers možno hrali starý rokenrol, ale ich neskrotná vášen pre túto hudbu z nich urobila skvelú skupinu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu