Bratislava 1. februára (TASR) - Reprezentatívnu výstavu Slovenské insitné maliarstvo zo Srbska sprístupnili dnes v galérii Dvorana Ministerstva kultúry SR v Bratislave za prítomnosti srbského ministra zahraničných vecí Vuka Jeremiča.
"Otvárame veľmi krásnu výstavu našich zahraničných Slovákov, ktorí už niekoľko desaťročí sú úspešní vo svete," konštatoval na vernisáži minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Podľa neho máme s touto dolnozemskou krajinou spoločnú nielen minulosť, ale aj budúcnosť, pretože skôr či neskôr sa so Srbskom stretneme v Európskej únii.
Na výstave, ktorá potrvá do 26. februára, je 66 diel od 25 autorov z obce potomkov slovenských prisťahovalcov - Kovačice. "Je tu zastúpená prevažne stredná a mladá generácia, ktorá už sa trochu umelecky odkláňa od pôvodnej tvorby zakladateľov kovačickej školy spred polstoročia," uviedol pre TASR podporovateľ insitného umenia Pavel Babka. Tematika z tamojšieho prostredia však ostáva. O tom svedčia názvy obrazov Jána Starušeka Večer na dedine, Pastieri kráv, Zuzany Vereskej Oráč, Tri ženy na bicykli, Adama Mezina Moje rodisko, Vieroslavy Svetlíkovej Studňa, Rodina, Pavla Ljavroša Zima, Pavla Cicku Rybári, Jána Glozika Dedina, Muzikant či najmladšej 27-ročnej vystavujúcej Nade Koreňovej Zvážanie tekvíc. So svojimi typickými kohútími obrazmi sa predstavuje Pavel Hajko minicyklom Kohút na dreve, Kohút na kukurici a Kohút na tekvici. Okrem obrazov sú vystavené aj maľované časti nábytku či rôzne veľké tekvice.
"Naši predkovia tam odišli pred 222 rokmi a v Kovačici už vyrástla tretia generácia maliarov," povedal Babka, ktorý zastrešuje činnosť súčasných insitných maliarov a je reprezentantom Kovačickej insity vo svete. Za týmto účelom zriadil v roku 1991 v srbskej obci galériu Babka a má záujem, aby toto svetoznáme centrum insitného umenia s výraznou prevahou Slovákov bolo zapísané do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Okrem iných miest diela z Kovačice vlani obdivovali v objektoch Európskej komisie a Európskeho parlamentu v Bruseli i Štrasburgu. V apríli 2008 má Babka plánovanú výstavu v Tokiu. Obec Kovačica si dodnes uchováva a pestuje slovenský jazyk a insitným umením sa stala súčasťou multikultúrneho prostredia Srbska. V obci bude 21. februára 2008 Svetový deň materinského jazyka s bohatým programom v slovenčine.