Od štvrtka sa v českých kinách premieta očakávaný dvojhodinový dokumentárny film Občan Havel, ktorý viac ako trinásť rokov pripravoval dokumentarista Pavel Koutecký.
„Je to film, kde je hlavný aktér na plátne celý čas a ten svet okolo neho je obmedzený skôr na také prihrávanie veľkej postave. Pritom tie situácie, v ktorých je prezident zobrazený, vôbec veľké nie sú. V tom je kúzlo i obmedzenie toho filmu,“ povedal pre SME folkový spevák a filmový režisér Vladimír Merta, jeden z hostí oficiálnej premiéry filmu Občan Havel.
Tá sa vo všetkých deviatich sálach pražského multikina Slovanský dům konala bez hlavného aktéra, ktorý ležal v nemocnici so zápalom priedušiek a srdcovou arytmiou.
Ojedinelý dokumentárny projekt o bývalom československom a neskôr českom prezidentovi začal pôvodne nakrúcať Pavel Koutecký v roku 1992. Podľa dohody prezidentská kancelária pozvala režiséra s kameramanom Stanom Slušným všade tam, kde sa podľa nej mohlo diať niečo zaujímavé, a potom už do práce filmárov nezasahovala.
Vzniklo sedemdesiat hodín materiálu, ktorého zostrih a celá finálna fáza po tragickej Kouteckého smrti na jar roku 2006 pripadla dokumentaristovi Miroslavovi Janekovi.
Film má podtitul Scény z prezidentskej kuchyne a diváci vidia Havla tak v spoločnosti Billa Clintona, Jacquesa Chiraca či skupiny Rolling Stones, ako aj v intímnych chvíľach počas pohrebu prvej manželky Olgy či krátko po prekonaní vážnych zdravotných problémov. Nechýbajú ani zábery z príprav svadby s Dášou Veškrnovou i samotného obradu. Záver tvorí sekvencia, kde Havel akoby symbolicky cituje zo svojej novej hry Odcházení.
„Je to veľká postava, kiežby každý takto poslúžil štátu, ale je tam ukázaná v situáciách, ktoré sú na hraniciach kuchynských historiek. Z veľkej histórie tam nie je nič, ani nikto z jeho veľkých protihráčov, a ak, tak len ako štafáž,“ pokračuje Merta. „Ľudia boli prekvapení, že to nie je také vtipné, ako si predstavovali, na druhej strane zábavné na filme bolo, že z neho vidno, ako sa Česi radi dívajú na svoje veľké osobnosti z hľadiska svojej vlastnej malichernosti.“
Iný názor má bývalý Havlov kancelár Ivo Mathé, ktorý pre ČTK povedal, že vo filme si každý nájde to svoje. „Ľudia budú naň chodiť, aby sa zasmiali, ale tiež preto, aby videli i nedávne dejiny a z iného pohľadu si pripomenuli významné udalosti.“
Film Občan Havel bude 11. februára uvedený na medzinárodnom festivale Berlinale. O premietaní tohto dokumentu na Slovensku zástupcovia českej distribučnej spoločnosti Aerofilms ešte včera nevedeli nič konkrétne.