Bratislava 3. februára (TASR) Mladé dievčatá a chlapcov, ale aj obyčajných ľudí všetkých generácií mohli dnes vidieť diváci na premiére nového programu SĽUK-u Obrázky zo Slovenska s podtitulom To najlepšie, čo doma máme, ktorá sa konala na Novej scéne v Bratislave.
Osemdesiatminútový program ponúkol spojenie tradičného a moderného. Okrem dvanástich párov SĽUK-u sa v programe, prostredníctvom filmu, ktorý ho sprevádzal, predstavili aj obyvatelia dvadsiatich slovenských obcí. Napríklad v obraze Svadba môžu diváci vidieť až 20 krojov mladúch. Ako pre TASR uviedol režisér programu Juraj Hamar, práve svadobné kroje s bohatými čepcami sú na Slovensku málo zachované a nedajú sa naštylizovať. Preto ich autori programu použili v origináli.
V Obrázkoch zo Slovenska mali diváci možnosť uvidieť aj starých spevákov a inštrumentalistov na rôzne hudobné nástroje. "Vo filme, ktorý je súčasťou programu, sa predstavil fujarista Karol Kočík, folklórna skupina z Turej Lúky so svojimi spevákmi a tanečníkmi, folklórna skupina z Kozároviec, speváci z Telgártu a mnohí iní," spresnil Hamar. V programe je možné vidieť i počuť rôzne netradičné hudobné nástroje. Spomedzi všetkých spomeňme aspoň trombitášov, ktorí v obraze Na paši hrajú na trojmetrové drevené pastierske trúby trombity. Nechýbajú ani rôzne štrkáče, rapkáče, hrkálky a dokonca hra na hrebeni. Okrem tradičných nástrojov, ako sú husle alebo cimbal, je súčasťou hudobného sprievodu približne 40 ľudových nástrojov z celého Slovenska. V obraze Pieseň spievajú pieseň Na kráľovej holi ľudia, ktorí pod Kráľovou hoľou žijú. "Neviem si predstaviť, že by túto pieseň zaspieval akýkoľvek dobrý spevácky zbor, pretože pre ľudí, ktorí tam bývajú, je typická," vysvetlil režisér.
Tvorcom programu sa podarilo spojiť umelecké kostýmy, hudbu a tanec s autentickými ľudovými prvkami a vytvoriť dielo, v ktorom si môže nájsť niečo každý bez ohľadu na to, či sa o folklór zaujíma, alebo nie.
Vo filme, ktorý sa nakrúcal jeden rok a sprevádza program, sú zachytené všetky ročné obdobia, ktoré ukazujú slovenskú prírodu v plnej kráse. Podľa Hamarovych informácií sa všetky exteriéry nakrúcali len na Slovensku, aj keď to tak možno niekedy nevyzerá.
SĽUK je profesionálne umelecké teleso, ktoré pôsobí v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie folklóru na Slovensku už 58 rokov. V súčasnosti má v repertoári päť ucelených programov, ktoré sú diametrálne odlišné. Predvádza ich nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Aj s programom Obrázky zo Slovenska sa plánuje prezentovať v mestách i obciach, podobne ako to so svojimi programami absolvoval v minulom roku 140-krát. "Snažíme sa plniť verejnoprávnu službu a chodiť za divákmi po celom Slovensku," vysvetlil Hamar s tým, že novým programom môžu divákom ponúknuť aj autentických nositeľov folklóru, ktorými sú ľudia z obcí. "Sme radi, že sa nám do jedného programu podarilo spojiť niečo na prvý pohľad nespojiteľné, profesionálov i obyčajných ľudí," ukončil.