Bratislava 4. februára (TASR) - Vo výzve Rade STV, ktorá popisuje súčasný stav pôvodnej tvorby vo verejnoprávnej televízii to tvrdia 23 tvorcovia a producenti dokumentov, ku ktorým sa ku dnešnému dňu pridalo ďalších 12 ľudí.
Cieľom otvoreného listu je vyzvať zodpovedných činiteľov k takým krokom, ktoré významne napomôžu k obnoveniu a rozšíreniu produkcie kvalitného autorského dokumentárneho filmu vo verejnoprávnej STV. Filmári, podpísaní pod text výzvy, sú totiž hlboko presvedčení, že dokumentárny film je jedným z najzrozumiteľnejších a najdôležitejších prostriedkov, ktorý dokáže diváka stimulovať ku komplexnej reflexii spoločenského diania u nás aj vo svete, ponúka mu možnosť zaujať k nemu kritický postoj a upriamuje ho na podstatné otázky morálky a vnútorných hodnôt jednotlivca i celej spoločnosti.
Režisér a producent Marek Šulík na dnešnej tlačovej besede poukázal na to, že Slováci sledujú dokumenty viac na Českej televízii ako na STV. "Je to sociálny problém, pretože diváci sa nemajú s čím stotožniť. Vidia problémy v Česku, ale tie sa ich priamo nedotýkajú," vysvetlil. Podľa neho dokumentárne filmy v STV v podstate neexistujú.
Producent Mário Homolka pripomenul, že ocenený film My zdes, ktorý po celom svete videli tisícky ľudí nebol v STV odvysielaný. Zaspomínal si, že v jednej z hlavných spravodajských relácií televízia avizovala odvysielanie tohto filmu, "no nikto sa mi dodnes ako producentovi neozval."
Dokumentaristi spoločne nesúhlasia ani s "paušálnym argumentovaním" zo strany STV, že nie sú peniaze. Homolka v tejto súvislosti konštatoval, že z rozpočtu televízie smerujú na dokumentárnu tvorbu len štyri percentá, kým na zábavu až 26 percent.
Režisér a producent Robert Kirchhoff pre TASR uviedol, že povaha STV vychádza aj z povahy dokumentárneho filmu, a to je výchovná funkcia. "Ja som si preto myslel, že do tejto petície nevstupujem ako filmár, ale predovšetkým ako občan. Preto sa mi páči, že to podpisujú aj ľudia, ktorí s filmom nemajú nič spoločné." Podľa jeho slov sa televízia správa ako veľká pijavica na štátnom rozpočte a "za posledné roky to bol vždy nástroj vlády na manipulovanie verejnej mienky. Mne sa to nepáči," prízvukoval.
Samotná STV na výzvu reagovala tým, že v roku 2008 odvysiela takmer sto dokumentov. "V skutočnosti to bude 95 a z toho bude 80 percent portrétov," vysvetlil Homolka s tým, že pôjde o tri cykly, z ktorých jeden sa týka nežijúcich a dva žijúcich osobností.
"Pred voľbou nového riaditeľa STV dokumentaristi na vyriešenie problému s pôvodnou tvorbou vyzývajú zodpovedné organizácie, inštitúcie aj jednotlivcov k zvoleniu takej osobnosti do funkcie riaditeľa, ktorá vo svojom programe určí ako jednu z priorít obnovenie pôvodnej televíznej tvorby. Spadá pod ňu aj slovenský dokument," konštatujú v otvorenom liste.