Banská Bystrica 6. februára (TASR) - Rozmanitú tvorbu známej slovenskej výtvarníčky Eleny Lichej-Zábranskej prezentujú jej maľby, grafiky, fotografie i videozáznamy na výstave Permakultúra, ktorú dnes sprístupnili v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici.
"Permakultúra, čiže permanentná kultúra, je systém navrhovania trvalo udržateľných ľudských sídel podľa vzoru prírodných ekosystémov. Zahŕňa tvorivý prístup k plnohodnotnému spôsobu života. Jeho výsledkom je dizajn, ktorý vytvára a zanecháva permanentné hodnoty," vysvetlila kurátorka výstavy Martina Garajová.
Expozícia približuje dielo umelkyne, ktoré je o hľadaní stálych hodnôt, kladenia si otázok o permakultúrnom dizajne, teda spôsobe života smerujúceho k trvalej materiálnej i duševnej kvalite schopnej produkovať udržateľnú kultúru. Autorka citlivo reaguje na svet a podnety okolo seba. Uvažuje o ich nefalšovanosti a nad možnosťami vysporadúvania sa s nimi. Dielo sa stáva osobnou výpoveďou a súčasne hľadaním odpovedí na otázky ľudskej existencie.
Výstava Permakultúra je snahou o analýzu a predstavenie Zábranskej doterajšej silne individualistickej, autoreflexívnej a senzitívnej tvorby. Myšlienka je prvoradá, technické vypracovanie diel neslúži ako kritérium hodnoty. Obsah je prepojený s filozofickými úvahami o cieľoch a zmysloch života. V tvorbe rieši autorka bežné životné situácie, ale tiež komplikované väzby medzi človekom a človekom, mužom a ženou, človekom a prostredím, národom a rasou, a teda i zoskupenie viacerých názorov, myšlienok, duchovných i materiálnych kvalít preferovaných a spochybňovaných v súčasnom svete.
Výstava potrvá do 16. marca.
dc vs