Bratislava 6. februára (TASR) - Megaprojekt o živote a dianí na Slovensku v 20. storočí pripravuje Slovenské národné múzeum (SNM). Sprístupní ho 15. februára vo svojej sídelnej budove na Vajanského nábreží v Bratislave a potrvá do októbra.
Vybuchujúce šrapnely a zákop prvej svetovej vojny, školská trieda z čias Franza Jozefa, krajčírska dielňa z obdobia vojnovej SR či spálňa panelového bytu z čias normalizácie sú niektoré z množstva lákadiel unikátneho výstavného projektu Ako sme žili? - Slovensko v 20. storočí. Podľa organizátorov toto storočie predstavuje jedno z najdynamickejších období v histórii ľudstva a výrazne zmenilo aj charakter Slovenska. Zmeny a zlomy sa prejavili vo všetkých oblastiach života. Zmapovanie týchto procesov je predmetom dosiaľ najväčšieho projektu SNM, ktorý pripravil početný kolektív renomovaných historikov, muzeológov, etnológov a umeleckých historikov.
Ich zámer je prezentovať vývoj Slovenska za posledných 100 rokov s dôrazom na každodenný život obyvateľov. Výstavu preto koncipovali ako prechádzku 20. storočím, ktorá nemá diváka ohúriť množstvom informácií, ale pomôcť mu vcítiť sa do vtedajšej doby prostredníctvom promenády po meste, počúvaním dobového rozhlasového vysielania, sledovaním televíznych prenosov či návštevou bežnej rodiny v jej dome na dedine alebo v panelákovom byte. Návštevník tak bude môcť sledovať premeny spoločnosti, potrieb, spôsobu života, vývoja obyvateľstva, ekonomického rastu, zamestnanosti v rôznych odvetviach i spoločenské, kultúrne a politické zmeny. Tie najdôležitejšie tvoria zároveň predely jednotlivých chronologických častí a základnú os expozície. Kultúre venovali samostatnú časť v priestore Zimnej záhrady.
Okrem výstavy pripravilo SNM pre návštevníkov množstvo sprievodných podujatí - filmové projekcie pre deti a dospelých, divadelné predstavenia, výstavy karikatúr, fotografií, grafík a obrazov známych slovenských autorov. Nebudú chýbať moderované diskusie s účastníkmi historických udalostí, koncerty a iné podujatia. Zvláštnu pozornosť venovalo SNM deťom a školám, pre ktoré pripravilo množstvo vzdelávacích a voľnočasových aktivít.
Projekt vznikol pri príležitosti 15. výročia vzniku SR a vyhlásenia Roka Andreja Kmeťa, zakladateľa SNM a priekopníka múzejníctva na Slovensku. Dejinný vývoj doznievajúceho storočia je na výstave prezentovaný pestrou škálou múzejných predmetov, z nich niektoré patria ku klenotom slovenských múzeí. Okrem Historického múzea a ďalších pracovísk SNM vystavené dokumenty a zbierkové predmety pochádzajú z desiatok ďalších slovenských múzeí a galérií, špecializovaných archívov a verejnoprávnych médií, vedeckých ústavov i štátnych orgánov.