omné okamihy politickej dráhy bývalého československého a českého prezidenta.
Keď sa Václavovi Havlovi skončilo druhé funkčné obdobie v úrade českého prezidenta, dalo sa očakávať, že aj napriek únave i zdravotným problémom sa z verejného života nestratí. Venoval sa predovšetkým problematike dodržiavania ľudských práv a podpore viacerých humanitárnych, zdravotníckych a vzdelávacích projektov, no mnohí očakávali, že sa vráti predovšetkým k písaniu.
Nečakané peripetie najnovšej hry Odcházení
Najviac on sám. „Už dva roky nie som prezidentom a začínam byť trochu nervózny z toho, že som ešte nič súvislejšie nenapísal,“ posťažoval sa na jar roku 2005 z Washingtonu, kam si šiel na dlhší čas nielen odpočinúť, ale hlavne tvoriť.
Prvým výsledkom bola kniha Prosím stručně, ktorá popri obsiahlom rozhovore s Karlom Hvížďalom obsahuje aj mnohé dokumenty a často veľmi prozaické poznámky z každodenného života na Pražskom hrade. Havel sa však v Amerike vrátil aj k dávno rozpísanej hre Odcházení, ktorú však po dokončení stihol neočakávaný osud.
Dielo významného dramatika, ktorého hry sa vo svete s úspechom hrajú už štyri desaťročia, sa stalo objektom prekvapujúcich ťahaníc. Pre nároky autora na obsadenie hlavných postáv, ako aj inscenačné požiadavky režiséra sa postupne cenného úlovku vzdali dve najväčšie pražské divadlá, a tak aprílová či májová premiéra by mala byť v Arche.
Kniha predbehla inscenáciu
Ďalším prekvapením okolo hry, o ktorú prejavili záujem aj mnohé zahraničné scény (vrátane Slovenského národného divadla), bolo jej netradičné vydanie dávno pred javiskovým uvedením. Hoci aj autor v úvode knihy hovorí, že hry sú na hranie a nie na čítanie, vzrušujúci a pre mnohých prekvapujúco zábavný text Odcházení prináša už v knižnej podobe výnimočný zážitok.
Okrem samostatného vydania je text hry aj súčasťou ôsmeho dielu Havlových Spisov (spolu s knihou Prosím stručně a prejavmi a textmi z rokov 1999 až 2006), ktoré vyšli koncom roka.
Sériu kníh dopĺňa aj jeho korešpondencia z rokov 1978 až 2001 s jadrovým fyzikom Františkom Janouchom, ktorý po vyhostení z Československa založil vo Švédsku na podporu disentu Nadáciu Charty 77.
Aktivity Havlovej knižnice
So životom bývalého disidenta a exprezidenta úzko súvisí aj hra britského dramatika českého pôvodu Toma Stopparda Rock‘n‘roll, ktorú po londýnskej svetovej premiére zaradilo do repertoáru pražské Národné divadlo, ako aj existencia Knižnice Václava Havla, ktorá po vzore amerických prezidentov vznikla pred štyrmi rokmi a uviedla sa vydaním dvojjazyčnej publikácie Praha – Washington – Praha, obsahujúcej súbor depeší, ktoré od septembra do decembra 1989 odosielalo americké veľvyslanectvo do Washingtonu. Jej najnovším počinom je dlhodobá expozícia Václav Havel – český mýtus.
V tejto situácii neprekvapujú hlasy, že momentálne je v Česku „přehavlováno“, čomu nahráva aj čerstvé uvedenie filmu Občan Havel, údajne „protiklausovsky“ načasované k prezidentským voľbám.
Tento argument, možno prijateľný v prípade priamej voľby občanmi, však pri súčasnom českom volebnom systéme, kde o hlave štátu rozhodnú poslanci a senátori na základe politických dohôd a straníckych direktív, neobstojí. Skôr potvrdzuje, že mýtus Havel naozaj funguje.
VIDEO: Trailer k filmu Občan Havel