Pred viac ako dvadsiatimi rokmi vzniklo na Slovensku umelecké združenie, ktoré svojou náplňou a internacionálnym dosahom patrí k európskej špičke umenia akcie. Podrobnejšie jeho aktivity mapuje publikácia Transart Communication Performance&Multimedia Art Studio erté 1987 – 2007, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve Kalligam.
Počas dvadsaťročnej existencie zorganizovalo Slovenské umelecké združenie množstvo akcií a zároveň sa zúčastňovalo na podujatiach umenia performancie vo vtedajšom Československu, pod názvom Štúdio erté.
Bez závislosti od jazyka
Toto dnes už legendárne štúdio v roku 1987 založil József R. Juhász, Ilona Németh, Otto Mészáros a Attila Simon. So svojimi odvážnymi cieľmi a myšlienkami sa integrovalo do štruktúr alternatívneho umenia – možno aj vďaka univerzálnemu chápaniu umenia ako takého – bez závislosti od území, menšiny či jazyka.
Prezentácia takto multimediálne chápaného a vytváraného umenia vytvorila zo Štúdia erté pojem, ktorý je, bohužiaľ, známejší v zahraničí ako na domácej pôde.
Skupina týchto energických ľudí sa nebála zorganizovať množstvo podujatí s umelcami a tvorcami z celého sveta. Zakladateľ združenia József R. Juhász dvadsaťročné úsilie štúdia bilancuje: „Na našich podujatiach vystúpilo 326 umelcov z 35 štátov a 4 kontinentov. “
Väčšina festivalových akcií sa odohrávala v Nových Zámkoch v kine Mier, v kultúrnom dome Csemadok a KLIKK Clube.
Dejiny Štúdia erté sú poprepájané najmä s dejinami umenia 80. a 90. rokov minulého storočia. Totalitný režim i „menšinová“ (ne)zaťaženosť boli činnými silami na vznik tohto združenia.
Model pre neoficiálnu kultúru
Gábor Hushegyi význam Štúdia erté teoreticky zaraďuje do niekoľkých rovín. „Z pohľadu umenia performancie a multimediálnej tvorby sa stalo najvýznamnejšou občianskou aktivitou v strednej Európe,“ hovorí.
„Na podujatiach Štúdia erté sa stretával starý kontinent s ostatným svetom, pre umelcov strednej Európy bolo miestom ich prvých krokov na medzinárodnej scéne. Štúdio erté sa však etablovalo aj ako modelový učebnicový príklad neoficiálnej, neštátnej umeleckej aktivity v domácom prostredí i v širšom stredoeurópskom regióne.“
Po dvadsiatich rokoch pôsobenia Štúdio erté končí so svojimi aktivitami. No bude pokračovať v kritickom myslení o umení a spoločenskej dobe v samostatnej tvorbe bývalých zakladateľov a členov tohto združenia a aj v rámci činností pod záštitou spoločnosti pre intermediálne umenie a vydavateľstva K2IC.
Autor: Ľudmila Poláčková (Autorka je kunsthistorička)