SME

Nemecko: Otvorili 58. ročník filmového festivalu Berlinale

Berlín 7. februára (TASR) - Slávnostnou projekciou filmu Martina Scorseseho Shine A Light, prvého dokumentu, ktorému sa dostalo podobnej pocty, otvorili ...

Berlín 7. februára (TASR) - Slávnostnou projekciou filmu Martina Scorseseho Shine A Light, prvého dokumentu, ktorému sa dostalo podobnej pocty, otvorili dnes v nemeckom hlavnom meste 58. ročník tradičného filmového festivalu Berlinale.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stalo sa tak za osobnej účasti všetkých členov britskej kultovej formácie Rolling Stones, Micka Jaggera, Keitha Richardsa, Rona Wooda a Charlieho Wattsa, ktorí sú hlavnými hrdinami snímky, ako aj jej režiséra, vlani ovenčeného Oscarom za film Na druhej strane.

SkryťVypnúť reklamu

Popri spomínaných celebritách sa v hľadisku tiesnil veľký počet prominentných osobností kultúrneho i politického života. Účasť avizovali napríklad herci Mario Adorf, Senta Bergerová, Veronica Ferresová, Goldie Hawnová a Armin Mueller-Stahl. Chýbať nemali ani režiséri Fatih Akin, Detlev Buck, Brian De Palma, Christian Petzold, Oskar Roehler, Steven Soderbergh či Margaretha von Trotta, ale ani svetoznámy kameraman Michael Ballhaus a rocker Neil Young.

Politickú scénu reprezentovali okrem iných predseda Spolkového snemu Norbert Lammert, šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier, štátny minister kultúry Bernd Neumann alebo úradujúci primátor Berlína Klaus Wowereit.

O hlavnú trofej podujatia Zlatého medveďa pre najlepší film, ako aj Strieborných medveďov za najlepšiu réžiu či herecké výkony sa v nasledujúcich dňoch popasujú tvorcovia celkove 21 vybraných snímok.

SkryťVypnúť reklamu

Popri dielach renomovaných tvorcov - Španielky Isabel Coixetovej (Elegy, USA), Damiana Harrisa (Gardens of the Night, USA/Británia), Mika Leigha (Happy-Go-Lucky, Británia), Doris Dörrie (Kirschblüten-Hanami, Nemecko), Roberta Guédiguiana (Lady Jane, Francúzsko) či Paula Thomasa Andersona (There Will Be Blood, USA) - sa do finálovej súťažnej zostavy dostali okrem iného aj práce brazílskych, čínskych, fínskych, iránskych, japonských, juhokórejských, mexických, ale aj španielskych či talianskych filmárov.

Slovenská ani česká kinematografia v súťažnej sekcii zastúpenie nemá. Kým SR nefiguruje vôbec medzi viac ako 50 krajinami pôvodu takmer 400 vybraných filmov, Českú republiku bude zastupovať nový dokument Pavla Kouteckého a Miroslava Janka Občan Havel, ktorý premietnu v rámci nesúťažnej sekcie Forum.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko sa napriek absencii festivalových projekcií diel našich filmárov aj v tomto roku aktívne zapojí do diania v Berlíne počas tamojšieho sviatku kinematografie.

V prezentačnom stánku Central European Cinema na paralelne sa konajúcom Európskom filmovom trhu bude propagovať slovenskú kinematografiu a audiovíziu spoločne s ČR, Maďarskom, Poľskom a Slovinskom. V stánku sa budú prezentovať slovenské i koprodukčné filmy, ktoré si zahraniční záujemcovia budú môcť pozrieť na DVD, k dispozícii budú aj zostrihy z pripravovaných filmov, presskity, katalóg k filmovým projektom Nové slovenské filmy 2008 2009 a ďalšie materiály. Nebude tu chýbať ani priestor pre pracovné stretnutia slovenských filmových profesionálov, možnosť získania informácií o slovenskom filmárskom prostredí, či kontaktov na našich tvorcov.

SkryťVypnúť reklamu

V osobe herca Marka Igondu bude mať SR už po druhý raz zastúpenie v projekte Shooting Stars, ktorý organizuje European Film Promotion (EFP) s cieľom predstaviť mladé herecké talenty zo starého kontinentu. Kým po minulé roky vyberali účastníkov priamo členské krajiny EFP, podľa nových pravidiel o výbere tohtoročných Shooting Stars rozhodovala päťčlenná medzinárodná porota, ktorej členmi boli osobnosti strieborného plátna a svetového filmového priemyslu. Spomedzi 22 mladých európskych hereckých talentov, ktorých nominovali jednotliví členovia EFP, porota do užšieho výberu finalistov vybrala aj nášho zástupcu, herca Marka Igondu za "úprimný a pôsobivý výkon vo filme Rozhovor s nepriateľom" režiséra Patrika Lančariča, upozorniac na jeho výnimočný herecký potenciál.

SkryťVypnúť reklamu

Na Marka Igondu čaká v Berlíne spoločne s ďalšími ôsmimi talentovanými hercami oficiálna tlačová konferencia 11. februára, ale aj účasť na sérii prezentačných akcií, vrátane stretnutí s novinármi, producentmi a kastingovými agentmi.

Slovenský film Návrat bocianov režiséra a producenta Martina Repku bude súčasťou tzv. trhových projekcií na Európskom filmovom trhu, cieľom ktorých je premietnutie snímok potenciálnym záujemcom o zakúpenie distribučných práv a zástupcom filmových festivalov.

Projekt prezentácie slovenskej kinematografie na Berlinale 2008 pripravil Slovenský filmový ústav s finančnou podporu Ministerstva kultúry SR.

Desaťdňová prehliadka špičkových noviniek svetovej kinematografie, ktorú už tradične využívajú na prezentáciu v Európe aj viaceré americké veľkoprodukcie, či v ostatných rokoch mimoriadne silní ázijskí filmári, potrvá do 17. februára.

SkryťVypnúť reklamu

V dejisku Berlinale očakávajú v tomto roku plejádu stálic strieborného plátna a šoubiznisu, napríklad Madonnu, Roberta De Nira, Juliu Robertsovú, ale aj Scarlett Johanssonovú, Penélope Cruzovú, Bena Kingsleyho, Natalie Portmanovú či Dennisa Hoopera. Organizátori pripravili pre ich presuny viac ako 150 luxusných limuzín jednej zo svetoznámych nemeckých značiek.

Už pred samotným otvorením však bolo jasné, že pôvodne osemčlenná odborná porota hlavnej súťaže, ktorej predsedom je v tomto roku renomovaný, vo Francúzsku žijúci režisér gréckeho pôvodu Constantin Costa-Gavras, prišla o dve členky. Dánska filmárka Susannne Bierová bola nútená účasť na poslednú chvíľu odriecť, pretože musí v súvislosti s prípravou svojho nového projektu neočakávane odcestovať do USA, kým francúzska herečka Sandrine Bonnaire sa v poslednej chvíli s poľutovaním ospravedlnila, pretože síce do Berlína pricestuje, avšak nie na obdobie celého festivalu.

SkryťVypnúť reklamu

Popri štyroch pánoch tak v porote zostali iba dve šarmantné dámy, hollywoodska kráska Diane Krugerová a popredná taiwanská herečka Shu Qi.

Takisto je už vopred známe, že čestného Zlatého medveďa udelia organizátori 14. februára talianskemu režisérovi Francescovi Rosimu (85) za celoživotné dielo. Z približne 50 filmových diel, ktoré nakrútil, vybrali pre retrospektívnu prehliadku na Berlinale 13 filmov. Návštevníci festivalu sa však môžu tešiť okrem iného aj na výber z tvorby Luisa Buňuela.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 12 20 le bar

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 77 936
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 385
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 090
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 023
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 210
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 202
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 274
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 604
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 554
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 54 098
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 399
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 337
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 949
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 619
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 9 419
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťZatvoriť reklamu