Los Angeles 8. februára (TASR) Podľa dnešnej reportáže denníka Los Angeles Times scenáristi a producenti doťahujú posledné body budúcej trojročnej kolektívnej zmluvy. Ak by ju orgány Amerického cechu scenáristov (WGA) cez víkend schválili, v pondelok by mohol byť ukončený vyše trojmesačný štrajk. Dvojtýždňové kolo vyjednávaní sprevádza prísne informačné embargo.
Pokiaľ by sa Aliancia filmových a televíznych producentov (AMPTP) so scenáristami dohodla, do Los Angeles by sa opäť vrátilo filmovanie.
"Každý je motivovaný vrátiť sa do práce tak rýchlo ako sa len dá," uviedol pre Los Angeles Times prezident Jerry Bruckheimer Television Jonathan Littman. Ako prvé prídu na rad situačné komédie, drámy sa zrejme nezačnú natáčať skôr ako v marci.
Výrobný proces bude pokračovať aj pre plánované filmové hity ako Anjeli a démoni či Shantaram s Johnnym Deppom. Ale keďže filmy sa pripravujú v dlhšom časovom horizonte, dopady štrajku na túto časť produkcie nie sú zásadné. Producenti v očakávaní štrajku minulý rok zrýchlili prípravné práce na niekoľkých filmoch, takže najväčšou komplikáciou bude len preobsadenie hercov, ktorým sa kvôli štrajku narušili plánované filmové kalendáre.
Oveľa horšie je na tom televízna tvorba, pretože sezóna v televízii končí oficiálne už 21. mája. Navyše pre rýchlosť televíznej produkcie tvorcovia neboli predzásobení scenármi na dlhšie obdobie. Návrat k produkcii bude trvať niekoľko týždňov a bude drahý. Podľa odhadov denníka bude kvôli časovému tlaku stáť každý nový diel seriálu o 200.000 dolárov viac než stál pred štrajkom.
"Snažíme sa zistiť, ktoré materiály boli dokončené pred štrajkom, aký je kreatívny status programu a aké sú požiadavky programovej sekcie," uviedol pre denník Barry Jossen zo štúdia ABC.
Menej úspešné programy sa na obrazovky v tejto sezóne vôbec nevrátia, pretože producenti sa budú koncentrovať na záchranu divácky najobľúbenejších seriálov. Takisto sa zrejme nepodarí uzavrieť sezónu komplikovaných seriálov ako Heroes alebo 24. Práve seriál 24 má až 24 dielov, ktoré sa vysielali medzi januárom a májom. Jeho tvorcovia majú na tento rok tri alternatívy vývoja. Buď odvysielajú 12 epizód teraz a 12 na jeseň, alebo 24 už počas tejto jesene, prípadne až v januári 2009.
Narušenie televíznej sezóny však núti tvorcov zamyslieť sa aj nad zmysluplnosťou desaťročia starého sezónneho kalendára, v ktorom každoročne na jeseň scenáristi producentov zaplavili novými nápadmi, na ktoré v januári a vo februári získali kontrakty a začali s natáčaním pilotnej série. Stále menšiemu množstvu seriálov sa však podarilo zaznamenať komerčný úspech. Štrajk zrejme povedie k výrobe iba niekoľkých pilotov, ktoré potom televízie budú uvádzať po celý rok, a nielen na jeseň.
Štrajk scenáristov začal 5. novembra 2007. WGA a AMPTP sa nedokázali dohodnúť na podmienkach novej kolektívnej zmluvy. Jadrom sporu boli honoráre za vysielanie cez nové digitálne médiá a internet, ako aj nízke podiely z príjmov za šírenie tvorby prostredníctvom DVD.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) rsc