Briti vyhlasovali národné filmové ceny. Jednu z nich veľkoryso odovzdali aj Francúzke a zároveň potvrdili favoritov na Oscary.
Pred víkendom ešte stále platilo, že film Pokánie má štrnásť nominácií na britské národné ceny BAFTA. Nakoniec dostal dve. Vyzerá to málo, ale predsa len, jedna z nich je rovno z kategórie najlepší film.
Dráme Pokánie zrejme patrí za spojenie krásneho obrazu, dômyselného použitia hudby, výrazného herectva Jamesa McAvoya v hlavnej úlohe a silného, romanticko-tragického príbehu.
Sfilmovaný román o osudovom omyle malého a naivného dievčaťa je teraz veľkou britskou nádejou aj v súťaži o Oscara.
Rovnaké oscarové očakávania majú aj pri hercovi Danielovi Day-Lewisovi, ktorému odovzdali cenu za hlavnú úlohu v dráme Čierna krv. Day-Lewis v nej hrá podnikavého zlatokopa. Zasa mu raz pripadla rozporuplná postava, a to sa mu hodí. V Čiernej krvi začína ako chladný a sebaistý muž, prichádza do malého mestečka a rozvíja svoje podnikateľské plány s ropou. Tým však naruší čistotu miestnej komunity a za to bude musieť trpieť aj on.
Prekvapením bolo, že za najlepšiu herečku Briti vyhlásili francúzsku Marion Cotillardovú. Prekvapením, ale len na pohľad. Cenu dostala za postavu Edith Piaf vo filme La vie en rose - kto ho videl, vie si predstaviť, akú robotu s tým mala. Francúzske televízie včera ráno okamžite úspech svojej herečky ohlasovali, zaujímavé je, že internetové verzie denníkov ho ešte napoludnie mierne ignorovali.
Vysvetliť by sa ta dalo jedine tak, že po jej Zlatom glóbuse si už zvykli a najbližšie budú jasať až po Oscaroch.
Ocenenie za vedľajšiu úlohu dostala Tilda Swinton za film Michael Clayton a už trošku otrepane, ale stále úplne samozrejme pôsobí vyhlasovanie ceny pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. Aj britská akadémia si myslí, že najlepšie predstavenie predviedol Javier Bardem vo filme Táto krajina nie je pre starých. Za tento film majú cenu aj bratia Coenovci, dostali ju za réžiu.
Pokánie aj La vie en rose sme už u nás videli, v kinách sme mali aj krásny nemecký film Životy tých druhých, ocenený cenou BAFTA v kategórii zahraničný film. Čiernu krv a drámu Táto krajina nie je pre starých uvidíme tento mesiac, Michaela Claytona v apríli.
Akurát, že zatiaľ nie sú v žiadnom distribučnom pláne filmy, čo dostali britskú cenu za najlepšie scenáre: dráma Juliana Schnabela Skafander a motýľ ani ľahká komédia Juno. Škoda, škoda.
Autor: kk