Dráma Čierna krv, za ktorú dostal práve herec Daniel Day-Lewis britskú národnú cenu BAFTA, sa už zapojil do hlavnej súťaže na festivale v Berlíne. Režisér Paul Thomas Anderson sa pri ňom inšpiroval románom Uptona Sinclaira. Jeho hrdinom je dobrodruh a podvodník, ktorého bohatstvo nedokázalo polepšiť, ba práve naopak - zvýraznilo a naplno rozvinulo jeho zlé stránky.
Day-Lewis (na snímke reuters) sa však na stretnutí s novinármi k filmu veľmi nevyjadroval. Viac hovoril o svojich kritických postojoch voči hlave anglikánskej cirkvi - canterburskému arcibiskupovi Rowanovi Williamsovi.
Berlín videl ešte jednu hviezdu, čo sa teší z ceny BAFTA. Herečka Tilda Swinton svojím presvedčivým herectvom pozdvihla z priemeru americký film francúzskeho režiséra Erica Zoncu Julia. Hrá alkoholičku na sklonku stredného veku, ktorá pre zárobok unesie v Los Angeles vnuka vplyvného podnikateľa. Rad nepredvídateľných nehôd z nej i z jej obete spraví štvancov a spojencov.
Škoda, že do hlavnej súťaže sa napokon nedostala izraelsko-nemecko-francúzska dráma režiséra Erana Riklisa Lemon Tree. Je o palestínskej vdove, čo sa bráni proti plánom izraelských tajných služieb - z bezpečnostných dôvodov vyklčovať jej starý citrónový sad. Príbeh proti sebe stavia dve veľmi podobné ženy - Palestínčanku Salmu a manželku izraelského ministra bezpečnosti.
Obe sú však len rukojemníčkami politických, sociálnych a náboženských konfliktov. Film, uvádzaný napokon v prehliadke Panoráma, si vyslúžil búrliý potlesk i pochvalu kritiky.
O víťazovi budú neplánovane rozhodovať len šiesti porotcovia (ich šéfom je režisér Costa-Gavras). Na festival nemohla prísť francúzska herečka Sandrine Bonnaire, ospravedlnila sa „z veľmi vážnych osobných dôvodov“. A dánska režisérka Susanne Bier nemohla prísť preto, lebo sa skomplikovalo nakrúcanie jej najnovšieho filmu.
Autor: Berlín