Žilina 12. februára (TASR) Životné podmienky a problémy mladých ľudí na sídliskách zachytáva filmový dokument Mladí ľudia a sídliská, ktorý pripravilo žilinské združenie Kumakokra v rámci kampane Ministerstva školstva SR s názvom Každý iný, všetci rovní.
Zámerom projektu bolo podľa riaditeľky združenia Kumakokra Ivany Stillerovej povzbudiť iniciatívu mladých ľudí zo žilinského sídliska Hájik. Film sme pripravovali so zámerom spropagovať problém detí a mladých ľudí na sídlisku s ich voľným časom. Myslíme si, že na sídlisku Hájik nie je žiadny priestor, kde by sa mohli stretávať, a preto tam vznikajú problémy s vandalizmom a podobnými vecami. Vyplýva z toho, že deti naozaj nemajú kam ísť. Preto sme chceli obyvateľov Hájika upozorniť na tento problém a zdalo sa nám dobré využiť na to formu dokumentu," vysvetlila Stillerová, ktorá sa zároveň podieľala na námete a scenári filmu.
Režisérom dokumentu je divadelný režisér Eduard Kudláč a kameramanom Peter Kotrha. Zaujímavosťou je, že na filme, ktorý vznikol aj v spolupráci s mestom Žilina, sa podieľali samotní mladí ľudia. Keď sme robili prieskum, stretli sme sa s názormi, že poslanci nerobia dosť pre sídlisko a obyvatelia nemajú žiadnu spätnú väzbu o ich práci. Preto by sme chceli s výsledkami prieskumu medzi obyvateľmi Hájika a s filmom prejsť k diskusii práve s poslancami za túto mestskú časť a realizovať spolu s nimi ďalší projekt, kde by sa malo vybudovať ihrisko alebo oddychová zóna," skonštatovala Stillerová.
Zámerom združenie Kumakokra je od vzniku v roku 2002 podľa jeho riaditeľky pomáhať rodičom, mladým ľuďom a deťom. "Programovú líniu združenia určovala najmä existencia založeného Rodičovského centra, alternatívneho priestoru, kde si môže rodič s dieťaťom oddýchnuť a dieťa sa zapojiť do záujmových aktivít. Významným prvkom bola aj snaha zapájať rodičov do diskusných a najmä vzdelávacích stretnutí. Od minulého roku sme rozšírili aktivity aj pre deti a mladých ľudí na sídlisku Hájik," uviedla Stillerová.
Združenie Kumakokra si vytvorilo partnerstvá s podobnými rodičovskými organizáciami na Slovensku, ale aj v Európe vrátane rodičovských centier z Českej republiky, Fínska a Rumunska. V minulosti realizovalo filmový dokument o mladých rodinách zo štyroch krajín Európskej únie. Jeho cezhraničné aktivity pokračujú aj v súčasnosti. Kumakokra pripravila projekt medzinárodnej výmeny mladých rodín z Ukrajiny a Slovenska a projekt v rámci Európskej dobrovoľníckej služby v podobe jednoročného hosťovania dobrovoľníkov Ernaniho a Gisele z brazílskej organizácie ASPAT," dodala Stillerová.