SME

My Fair Lady – dokonalý muzikál

Prespával na lavičkách a aby sa uživil, vystriedal niekoľko zamestnaní. Veril však svojmu talentu, čo sa mu neskôr vyplatilo.

Audrey Hepburn vo filmovom spracovaní muzikálu My Fair Lady.Audrey Hepburn vo filmovom spracovaní muzikálu My Fair Lady. (Zdroj: SITA/AP)

Dnes nemeckého skladateľa Fredericka Loeweho pozná takmer celý svet. Preslávil ho muzikál My Fair Lady. Zomrel pred dvadsiatimi rokmi, 14. februára 1988.

Často sa v tých najobyčajnejších okamihoch odohrajú situácie, ktoré sa s odstupom času ukážu ako zlomové.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak to bolo aj v prípade stretnutia textára Alana Jaya Lernera a skladateľa Fredericka Loeweho. Vraj si spoluprácu, ktorá trvala niekoľko desaťročí a vznikli z nej úspešné muzikály, za všetky spomeňme napríklad dnes už legendárny My fair Lady, dohodli v jednom newyorskom klube cestou na toaletu. Čo je na tom pravdy, sa už asi s istotou nedozvieme.

SkryťVypnúť reklamu

Prirodzený talent

Hudba bola každodennou súčasťou domácnosti manželov Loeweovcov. Hlava rodiny Edmond Loewe bol uznávaným operetným spevákom a spolu s manželkou Rosou cestovali po celom svete. A tak keď sa im 10. júna 1901 narodil syn Frederick, bolo viac než pravdepodobné, že tiež pričuchne k tomuto umeniu.

Rodičia však malého Fritza, ako ho všetci volali, vedome k hudbe neviedli. Sám sa učil základy hrania na klavíri, ktoré vraj už ako sedemročný zvládal na jednotku.

Neskôr sprevádzal otca, keď si doma skúšal svoje spevácke party, a tak jeho cesta úplne prirodzene viedla na berlínske konzervatórium.

O jeho talente svedčí aj fakt, že ako trinásťročný sa stal členom berlínskej filharmónie a v pätnástich rokoch zložil pieseň Katrina, ktorá v Európe zaznamenala veľký úspech. Možno aj to presvedčilo otca, aby svojho dvadsaťročného syna zobral so sebou do New Yorku, kde dostal ponuku účinkovať.

SkryťVypnúť reklamu

Divadelné dosky, traste sa!

Ako všetci mladí a trochu naivní ľudia aj Frederick si myslel, že celý svet čaká iba naňho a uspieť medzi už zabehanými skladateľmi nebude preňho nijaký problém.

No veľmi skoro pochopil, ako sa mýlil. Hovorí sa, že nejeden večer musel prespávať na lavičke a z New Yorku niekoľkokrát odišiel, aby si na živobytie privyrábal, ako sa dalo. Či už ako inštruktor šoférovania, zlatokop alebo poštový doručovateľ.

Napriek tomu to naďalej skúšal aj na hudobnom poli a svoje úspechy či neúspechy chodil zapíjať do vychyteného podniku The Lambs Club, kde sa to len tak hemžilo rôznymi umelcami. A práve tu narazil na textára Alana Jaya Lernera, s ktorým začali spolupracovať. Ich muzikál Brigadoon z roku 1947 sa ujal a šikovné duo si všimla nielen laická verejnosť, ale aj odborníci.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z najúspešnejších muzikálov všetkých čias

To však neznamenalo nič proti tomu, čo sa dialo o deväť rokov neskôr po premiére My Fair Lady, ktorý je dodnes označovaný za jeden z najúspešnejších muzikálov všetkých čias a neraz mu dávajú prívlastok dokonalý.

Od realizácie diela, ktoré sa inšpirovalo hrou Georgea Bernarda Shawa Pygmalion, však Loeweho a Lernera mnohí odhovárali. Aj niekoľkí renomovaní skladatelia ho označili za nespracovateľné. Ani tvorcovia vraj dlho nevedeli, ako majú tému uchopiť, a v tvorbe si dali dlhšiu dvojročnú pauzu. Napokon sa to predsa len podarilo a dielo v hlavných úlohách s Julie Andrewsovou a Rexom Harrisonom dlho patrilo k muzikálom s najväčším počtom repríz. Ľudia My Fair Lady milovali a pre lístky prespávali na ulici. Povráva sa, že vtedy už slávny skladateľ Loewe im tam osobne nosil kávu alebo čaj.

SkryťVypnúť reklamu

S cenami v sieni slávy

Divácky úspech bol jasným signálom pre filmových tvorcov, ktorí nenechali na seba dlho čakať. V roku 1964 sa pred divákov dostalo filmové spracovanie muzikálu v hlavnej úlohe s nezabudnuteľnou Audrey Hepburnovou. Príbeh o pro­storekej, drzej a nie veľmi vzdelanej kvetinárke Elize Doolit­tlovej a arogantnom profesorovi Henrym Higginsovi, ktorý z nej pre stávku vychová v rekordne krátkom čase dámu s vyberaným správaním, sa stal legendárnym a na udeľovaní Oscarov pozbieral osem ocenení.

Na ceny nebol chudobný ani Frederick Loewe, dve Tony awards mu priniesol práve muzikál My Fair Lady a ďalšiu muzikál Gigi. Pod všetkým je podpísaný aj jeho part­ner Lerner, s ktorým zložil aj muzikály Camelot či Malý princ. Frederick Loewe svojou prácou žil, a tak bral ako zadosť­učinenie, keď ho v roku 1972 zapísali do siene slávy. Posledné roky svojho života strávil v kalifornskom Palm Springs, kde v roku aj 1988 zomrel.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia My Fair Lady milovali a pre lístky prespávali na ulici. A vraj Loewe im tam osobne nosil kávu alebo čaj.

Skladateľ Frederick Loewe.

FOTO – SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 067
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 040
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 839
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 952
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 635
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 425
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 966
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu