Dnes nemeckého skladateľa Fredericka Loeweho pozná takmer celý svet. Preslávil ho muzikál My Fair Lady. Zomrel pred dvadsiatimi rokmi, 14. februára 1988.
Často sa v tých najobyčajnejších okamihoch odohrajú situácie, ktoré sa s odstupom času ukážu ako zlomové.
Tak to bolo aj v prípade stretnutia textára Alana Jaya Lernera a skladateľa Fredericka Loeweho. Vraj si spoluprácu, ktorá trvala niekoľko desaťročí a vznikli z nej úspešné muzikály, za všetky spomeňme napríklad dnes už legendárny My fair Lady, dohodli v jednom newyorskom klube cestou na toaletu. Čo je na tom pravdy, sa už asi s istotou nedozvieme.
Prirodzený talent
Hudba bola každodennou súčasťou domácnosti manželov Loeweovcov. Hlava rodiny Edmond Loewe bol uznávaným operetným spevákom a spolu s manželkou Rosou cestovali po celom svete. A tak keď sa im 10. júna 1901 narodil syn Frederick, bolo viac než pravdepodobné, že tiež pričuchne k tomuto umeniu.
Rodičia však malého Fritza, ako ho všetci volali, vedome k hudbe neviedli. Sám sa učil základy hrania na klavíri, ktoré vraj už ako sedemročný zvládal na jednotku.
Neskôr sprevádzal otca, keď si doma skúšal svoje spevácke party, a tak jeho cesta úplne prirodzene viedla na berlínske konzervatórium.
O jeho talente svedčí aj fakt, že ako trinásťročný sa stal členom berlínskej filharmónie a v pätnástich rokoch zložil pieseň Katrina, ktorá v Európe zaznamenala veľký úspech. Možno aj to presvedčilo otca, aby svojho dvadsaťročného syna zobral so sebou do New Yorku, kde dostal ponuku účinkovať.
Divadelné dosky, traste sa!
Ako všetci mladí a trochu naivní ľudia aj Frederick si myslel, že celý svet čaká iba naňho a uspieť medzi už zabehanými skladateľmi nebude preňho nijaký problém.
No veľmi skoro pochopil, ako sa mýlil. Hovorí sa, že nejeden večer musel prespávať na lavičke a z New Yorku niekoľkokrát odišiel, aby si na živobytie privyrábal, ako sa dalo. Či už ako inštruktor šoférovania, zlatokop alebo poštový doručovateľ.
Napriek tomu to naďalej skúšal aj na hudobnom poli a svoje úspechy či neúspechy chodil zapíjať do vychyteného podniku The Lambs Club, kde sa to len tak hemžilo rôznymi umelcami. A práve tu narazil na textára Alana Jaya Lernera, s ktorým začali spolupracovať. Ich muzikál Brigadoon z roku 1947 sa ujal a šikovné duo si všimla nielen laická verejnosť, ale aj odborníci.
Jeden z najúspešnejších muzikálov všetkých čias
To však neznamenalo nič proti tomu, čo sa dialo o deväť rokov neskôr po premiére My Fair Lady, ktorý je dodnes označovaný za jeden z najúspešnejších muzikálov všetkých čias a neraz mu dávajú prívlastok dokonalý.
Od realizácie diela, ktoré sa inšpirovalo hrou Georgea Bernarda Shawa Pygmalion, však Loeweho a Lernera mnohí odhovárali. Aj niekoľkí renomovaní skladatelia ho označili za nespracovateľné. Ani tvorcovia vraj dlho nevedeli, ako majú tému uchopiť, a v tvorbe si dali dlhšiu dvojročnú pauzu. Napokon sa to predsa len podarilo a dielo v hlavných úlohách s Julie Andrewsovou a Rexom Harrisonom dlho patrilo k muzikálom s najväčším počtom repríz. Ľudia My Fair Lady milovali a pre lístky prespávali na ulici. Povráva sa, že vtedy už slávny skladateľ Loewe im tam osobne nosil kávu alebo čaj.
S cenami v sieni slávy
Divácky úspech bol jasným signálom pre filmových tvorcov, ktorí nenechali na seba dlho čakať. V roku 1964 sa pred divákov dostalo filmové spracovanie muzikálu v hlavnej úlohe s nezabudnuteľnou Audrey Hepburnovou. Príbeh o prostorekej, drzej a nie veľmi vzdelanej kvetinárke Elize Doolittlovej a arogantnom profesorovi Henrym Higginsovi, ktorý z nej pre stávku vychová v rekordne krátkom čase dámu s vyberaným správaním, sa stal legendárnym a na udeľovaní Oscarov pozbieral osem ocenení.
Na ceny nebol chudobný ani Frederick Loewe, dve Tony awards mu priniesol práve muzikál My Fair Lady a ďalšiu muzikál Gigi. Pod všetkým je podpísaný aj jeho partner Lerner, s ktorým zložil aj muzikály Camelot či Malý princ. Frederick Loewe svojou prácou žil, a tak bral ako zadosťučinenie, keď ho v roku 1972 zapísali do siene slávy. Posledné roky svojho života strávil v kalifornskom Palm Springs, kde v roku aj 1988 zomrel.
Ľudia My Fair Lady milovali a pre lístky prespávali na ulici. A vraj Loewe im tam osobne nosil kávu alebo čaj.
Skladateľ Frederick Loewe.
FOTO – SITA/AP