BRATISLAVA 14. februára (SITA) - gora Dobiša. "Verejnosti chceme poskytnúť voľnú prechádzku dvadsiatym storočím a ako už naznačuje otáznik v názve projektu, návštevníkom dať možnosť, aby si sami vybrali z viacerých faktov a vytvorili vlastný názor," povedal na dnešnej tlačovej konferencii generálny riaditeľ SNM Peter Maráky. Prehliadka vznikla pri príležitosti 15. výročia založenia Slovenskej republiky a vyhlásenia Roka Andreja Kmeťa, zakladateľa SNM a priekopníka múzejníctva na Slovensku.
Viac ako sto-členný tím historikov, muzeológov, etnológov a umeleckých historikov na čele s autorom a kurátorom výstavy Petrom Tomčíkom začal pripravovať projekt pred dva a pol rokom. Prechádzku 20. storočím tvorí sedem chronologických celkov. Návštevníkovi majú sprostredkovať ducha doby alebo mu pomôcť zaspomínať si na detstvo či mladosť. V každom z prezentovaných období nájdu návštevníci skrinku, takzvaný posúvač času, s dobovými peniazmi, plagátmi, dokumentmi a podobne. Okrem iných sa tu nachádza výzva cisára Františka Jozefa Mojim národom, pohľadnice adresované štátnikovi Alexandrovi Dubčekovi, ale aj volebné plagáty medzivojnového Československa alebo zlatá olympijská medaila krasokorčuliara Ondreja Nepelu. Vďaka partnerským organizáciám SNM pre výstavu získalo aj odev prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu, v ktorom pobudol na ruskej vesmírnej stanici Mir.
Aj keď základnými piliermi výstavy sú politické udalosti, múzeu išlo predovšetkým o zobrazenie každodennosti a života bežných ľudí, tvrdí kurátor Tomčík. Návštevníci preto uvidia školskú triedu z čias Franza Jozefa, jedáleň meštianskeho domu, krajčírsku dielňu z vojnovej Slovenskej republiky, spálňu panelového bytu v rokoch normalizácie či materskú škôlku z konca sedemdesiatych rokov. Vojnové udalosti pripomína napríklad zákop z prvej svetovej vojny alebo vybuchujúce šrapnely. Na tieto skutočnosti však iba poukazujú, neinterpretujú ich. "Výstavu sme nechceli koncipovať učebnicovo zámerne. Netreba očakávať, že keď ju prejdete, budete vedieť všetko o 20. storočí. Uvidíte však, ako sa v tom čase žilo. Interpretovať dejiny 20. storočia komplexne je ešte priskoro," upozorňuje Tomčík.
Najväčší priestor venovali tvorcovia dejinám divadla, televízie, filmu a rozhlasu, ktoré demonštrujú ukážky z legendárnych divadelných predstavení či filmov. Súčasťou tejto sekcie je Kino Čas, kde bude SNM každý deň nepretržite premietať filmy z archívu Slovenského filmového ústavu. Špeciálne programy vo vybraných dňoch obohatia umeleckí hostia a ich úvodné slová. Napríklad prvý deň v týždni to budú Bratislavské televízne pondelky venované televíznym inscenáciám divadelných hier, stredy zasa budú patriť programu Made in Koliba a dejinám slovenskej filmovej tvorby s projekciami filmov ako Ľalie poľné, Slávnosť v Botanickej záhrade či Fontána pre Zuzanu. O ďalšom bohatom sprievodnom programe - výstavách, filmových projekciách, moderovaných diskusiách alebo divadelných predstaveniach informuje SNM na svojej internetovej stránke www.snm.sk a od piatka aj na špeciálnom webe www.20storocie.sk.
Výstava Ako sme žili? s podtitulom Slovensko v 20. storočí bude v SNM na Vajanského nábreží v Bratislave do 31. októbra tohto roka prístupná denne vrátane pondelkov od 9:00 do 17:00.