Bratislava 15. februára (TASR) - Výnimočne nadané deti v oblasti hudby a vedy, ktoré sa zapojili do 1. ročníka projektu Stredoeurópskej nadácie (CEF) Talent Novej Európy, získajú grant 2 milióny Sk. Odborná porota vybrala z 253 prihlásených 21 mladých ľudí, medzi ktoré sa peniaze rozdelia.
"Veľmi nás teší nielen vysoký záujem o projekt, ale hlavne miera nadania detí. Pri vypočutí viacerých z nich som mal problém uveriť, že ich ešte nepozná minimálne celé Slovensko. Na základe úspechu prvého ročníka teraz plánujeme pokračovanie," uviedol generálny riaditeľ a. s. Slovnaft Oszkár Világi s tým, že ďalšie kolo bude zamerané na talentovaných športovcov.
Výkonná riaditeľka CEF Silvia Czuczorová uznala, že peniaze nie sú všetko, ale projekt Talent Novej Európy podľa nej potvrdil, že ich nedostatok môže často znamenať, že nadanie ostane bez povšimnutia. "Udelené granty sú zároveň uznaním aj pre rodičov, príbuzných, učiteľov či známych, ktorí deťom venovali veľa času a energie," dodala.
Ocenený violončelista, trinásťročný Ján Bogdan, sa pre tento nástroj rozhodol kvôli jeho krásnemu zvuku. "Je to aj výzorovo pekný nástroj, pričom sa ma veľa ľudí pýta, čo to vlastne je," povedal pre TASR mladý hudobník. Priznal, že hre na tento sláčikový inštrument venuje veľa času, no snaží sa zvládať aj školu. "Teraz mám skrátené vyučovanie, školu navštevujem iba tri dni do týždňa, aby som mal viac času na cvičenie," vysvetlil. Zaspomínal, že jeho obľúbeným skladateľom bol Johann Sebastian Bach až kým nezistil, aké náročné sú jeho skladby.
Člen poroty, známy herec Peter Marcin sa do projektu zapojil preto, lebo sa mu zapáčil nápad podporiť mladé talenty. "Ja som si pri tom zaspomínal na svoje detstvo, keď som sa prihlásil na klavír ale rodičia o tom nevedeli. Začal som navštevovať hodiny, no doma sme tento nástroj nemali, a tak som si nakreslil na papier klávesnicu a cvičili som na nej," povedal s úsmevom. Priznal, že neskôr mu rodičia skutočný klavír kúpili.
Spomedzi ocenených sa na dnešnej tlačovej konferencii predstavili okrem violončelistu Bogdana aj 9-ročná klaviristka Zuzka Šabíková a Andrej Lenčucha, ktorý zostrojil robota - labuť, tancujúceho na tóny Labutieho jazera.
Grantový program Talenty Novej Európy bol vyhlásený v auguste 2007. Prihlásiť sa mohli mladí vedci a umelci vo veku od 8 do 18 rokov, ktorí už svoj talent dokázali na domácej či zahraničnej scéne. Podmienka bola, aby sa dieťa vo svojom odbore umiestnilo v domácej súťaži na 1. až 3. mieste alebo v medzinárodnej súťaži na 1. až 10. mieste.
UPOZORNENIE:
TASR ponúka k práve zvukový záznam.