SME

Špecialista na biografické filmy - Miloš Forman

Dvojnásobný držiteľ Oscara za réžiu Miloš Forman sa narodil 18. februára 1932 v českom meste Čáslav. Občianskym menom Jan Tomáš Forman sa veľmi skoro stal sirotou, keď jeho rodičia počas II. svetovej vojny zahynuli v koncentračnom tábore v Osvienčime...

Režisér Miloš Forman na besede so študentami FAMU (2007).Režisér Miloš Forman na besede so študentami FAMU (2007). (Zdroj: ČTK/Volfík René)

BRATISLAVA 18. februára (SITA) - Dvojnásobný držiteľ Oscara za réžiu Miloš Forman sa narodil 18. februára 1932 v českom meste Čáslav. Občianskym menom Jan Tomáš Forman sa veľmi skoro stal sirotou, keď jeho rodičia počas II. svetovej vojny zahynuli v koncentračnom tábore v Osvienčime. Vyrastal teda v domove mládeže a internátnej škole pre obete 2. svetovej vojny v meste Poděbrady. Keď ho neprijali na pražskú divadelnú akadémiu DAMU, skúsil šťastie na filmovej škole FAMU, kde vyštudoval odbor scenáristika a dramaturgia. Jeho samostatným režisérskym debutom sú dve poviedky z roku 1963: Konkurs a Kdyby ty muziky nebyly, ktoré sa uvádzajú pod súhrnným názvom Konkurs. Formanov prvý celovečerný film Černý Petr (1963) získal množstvo zahraničných ocenení. V roku 1965 nasledoval film Lásky jedné plavovlásky, ktorý pre Formana znamenal prvú nomináciu na Oscara - v kategórii najlepší cudzojazyčný film. V roku 1969 vznikol jeho posledný film v Československu Hoří, má panenko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968 odišiel do USA. Napriek ťažkostiam, ktoré ho tam čakali, sa mu podarilo v roku 1971 nakrútiť film s Tinou Turner a Kathy Bates Taking Off, za ktorý získal cenu BAFTA v kategórii réžia a cenu za najlepší film na filmovom festivale v Cannes. V roku 1973 nasledoval dokument Videné ôsmimi o Olympijských hrách v Mníchove z roku 1972, do ktorého prispel reportážou o desaťbojároch. Jeho filmová adaptácia románu Kena Keseyho Prelet nad kukučím hniezdom (1975) mu v roku 1975 vyniesla Oscara za réžiu. Film získal päť Oscarov z deviatich nominácií. Prelet získal aj štyri Zlaté glóbusy, Forman dostal Cenu amerických kritikov za najlepšiu réžiu, režisérsku cenu Directors Guild of America a cenu britskej filmovej akadémie BAFTA. V roku 1975 získal Forman americké občianstvo. Odvtedy režíroval širokú škálu filmových titulov od kultového muzikálu Vlasy v roku 1979, cez drámu o rasovej neznášanlivosti Ragtime (1981), ktorá mu vyniesla nomináciu na Zlatý glóbus, po životopisnú drámu Amadeus (1984), za ktorú získal v roku 1984 Oscara za réžiu. Film o dvornom skladateľovi Viedenského dvora Salierim, ktorý sa snaží zbaviť mladého Amadea Mozarta, získal 13 nominácií na Oscara - osem z nich premenil. Forman si za réžiu tohto filmu odniesol aj Zlatý glóbus, cenu BAFTA, cenu francúzskej filmovej akadémie a druhú cenu Directors Guild of America. O rok neskôr nakrútil Valmonta, kritika ho však "roznosila na kopytách". Po tomto neúspechu chcel Forman s filmom skončiť. V roku 1996 sa ale vrátil a nakrútil snímku Ľud vs. Larry Flynt o nekonečnom boji pornomagnáta Larryho Flynta za slobodu prejavu. Za film získal Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara. V roku 1999 nakrútil drámu Muž na mesiaci o komikovi Andym Kaufmanovi s Jimom Carreym v hlavnej úlohe. Jeho synovia Andrew a James dostali mená práve podľa Andyho Kaufmana a Jima Carreyho. V istom rozhovore si zaspomínal, ako sa k týmto dvom menám dostal. Keď jeho súčasná manželka Martina Zbořilová otehotnela, práve nakrúcal film Muž na mesiaci, preto sa rozhodol dieťa pokrstiť Andy. Čoskoro však zistili, že budú mať dvojčatá. Druhé dieťa malo dostať meno Tony - po jednej z najznámejších postáv Andyho Kaufmana. Keďže ale jeho syn s manželkou pokrstili svoju dcérku Toni, Forman s manželkou rozhodnutie zmenili. "Keď vyberáte mená pre svoje deti, chcete ich nazvať po niekom, koho máte veľmi radi, aby to meno vo vašich ušiach vždy príjemne zazvonilo. A presne takto som sa cítil v súvislosti s Jimom Carreym," vysvetlil prečo jedného zo svojich synov nazval po známom hercovi.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho zatiaľ posledný film Goyove prízraky mal svetovú premiéru 8. novembra 2006 v Madride. Snímku, v ktorej si maliara Francisca Goyu zahral Stellan Skarsgard, nominovali na tri španielske filmové ceny Goya a jednu Satellite Award.

Forman sa počas svojej bohatej a úspešnej kariéry nevyhýbal ani herectvu. V roku 1986 súhlasil, že si vo filme Heartburn Mikea Nicholsa zahrá manžela Catherine O'Hara. Bola to síce len malá úloha, ale režisér sa vďaka nej znovu pracovne stretol s Jackom Nicholsonom - hviezdou svojho Preletu nad kukučím hniezdom (1975). V roku 2000 sa zase po boku Bena Stillera, Edwarda Nortona a Jenny Elfman predstavil v romantickej komédii Kňaz, rabín a krásna blondínka. V režijnom debute Edwarda Nortona si zahral kňaza českého pôvodu, ktorý pomáha Nortonovej postave vžiť sa do kňazského povolania. V roku 1994 vydal svoju biografiu s názvom Turnaround.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosťou je, že Forman režíroval ôsmich rôznych hercov, ktorí si za výkony v jeho filmoch vyslúžili nominácie na Oscara. V Prelete nad kukučím hniezdom to boli: Jack Nicholson, Louise Fletcher a Brad Dourif, za Ragtime Howard E. Rollins Jr. a Elizabeth McGovern, za film Amadeus Murray Abraham a Tom Hulce a Woody Harrelson za Larryho Flinta. Oscara za herecký výkon vo Formanovom filme získali Nicholson, Fletcher a Abraham. V roku 1997 získal Forman na medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch Krištáľový Glóbus za celoživotné dielo.

Forman je v súčasnosti po tretí raz ženatý - 28. novembra 1999 sa zosobášil s Martinou Zbořilovou, s ktorou má synov Andrewa a Jamesa. V rokoch 1964 až 1999 bol ženatý s Věrou Křesadlovou, má s ňou dvojičky - synov Petra a Matěja a v rokoch 1951 až 1956 bol manželom Jany Brejchovej.

SkryťVypnúť reklamu

Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.csfd.cz.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 873
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 662
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 557
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 030
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 211
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 153
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 683
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 240
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 970
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 588
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 536
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 157
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 210
  6. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 12 612
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 566
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 561
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu