Filmári sa chytili legendy o stredovekom mníchovi Cypriánovi. Nakrúcajú o nej film. Kulisy pre film poskytol aj kysucký skanzen vo Vychylovke.
„Jedna stará legenda vraví, že kedysi dávno žil v kláštore, stratenom v horách, znalec tisícich vied a majster tisícich remesiel, lekár a bylinkár, tajomný mních Cyprián. Ľudia vravia, že si zostrojil lietajúci stroj a jedného dňa na ňom odletel k Bohu. Tá legenda je možno pravdivá." Tvorcovia filmu.
VIDEO: Zábery z nakrúcania
Skupina filmárov z Poľska, Čiech, Maďarska a Slovenska sa rozhodla sfilmovať legendu o tajomnom mníchovi, Lietajúcom Cypriánovi. „Je to veľmi dôležitá postava z našich dejín a myslím si, že si zaslúži film," hovorí režisérka filmu Mariana Čengel - Solčanská. Zároveň je aj autorkou scenára. „Natáčame celovečerný film, určený predovšetkým pre kiná. Dúfam, že bude mať európske rozmery. Radi by sme ho odpremiérovali v krajinách Vyšegrádskej štvorky, odkiaľ pochádzajú producenti," hovorí o svojom celovečernom režisérskom debute Čengel - Solčanská.
Stominútový snímok by mal do kín prísť v januári budúceho roku. „Neváhal som ani sekundu. Hrať takúto postavu, by podľa mňa neodmietol žiadny herec", hovorí Marko Igonda, tridsaťtri ročný predstaviteľ hlavnej mužskej úlohy a rodák zo Žiliny. Zahral si už napríklad aj vo filme Hanibal - Zrodenie zla. Spolupráca so zahraničnými hercami, ktorých sa v tomto filme vystrieda viacero, je pre neho niečo veľmi pozitívne. „Som veľmi rád, že môžem byť súčasťou tohto projektu, pretože je to na Slovensku. Mohli sme sa sem vrátiť, môžeme robiť tému, ktorú vymyslel a napísal Slovák, je tu slovenský štáb. To všetko je pre mňa veľmi hrejivé," hovorí herec dlhodobo žijúci v Prahe.
Múzeum Kysuckej dediny vo Vychylovke sa režisérke pre retrospektívne scény filmu najlepšie hodilo. Aj keď drevenice, ktoré sa sem dostali po zatopení vodnej nádrže Nová Bystrica boli pre filmárov príliš moderné. Kulisári tak mali s prípravou autentického prostredia ťažkú prácu. Museli napríklad zakryť vnútorné omietky, či rozobrať staré humno.
Pre kulisára Jozefa Miča z Terchovej to je už 32. film. Návštevy filmárov s kamerami pracovníkov Múzea kysuckej dediny vždy tešia. Viac ako peniaze za prenájom znamená reklama, ktorú vďaka filmu získajú. Ešte dnes sa chodia ľudia pozerať, kde sa nakrúcal český film Želary.
Okrem Kysúc sa Lietajúci Cyprián nakrúca aj v Červenom kláštore v Pieninách a Poľskom zámku Niedzica. Celkový rozpočet filmu je 1,5 milióna eur. Ďalšiu časť nakrútia v máji. Prvé zábery vzišli z Kysúc a Pienin, druhá časť sa bude nakrúcať už len v Červenom Kláštore.
Kto bol Lietajúci Cyprián
Brat Cyprián (1724 - 1775) bol mníchom v kláštore kamaldulov v Červenom kláštore, v blízkosti rieky Dunajec. Nadobudol veľké vedomosti z medicíny, floristiky, farmácie, alchýmie a botaniky. Najväčšmi ho preslávil herbár, ktorý tvoril v rokoch 1765 - 1771. Fascinovalo ho aj lietanie. Krídla, ponášajúce sa na rogalo mu cirkevná vrchnosť spálila na námestí v Spišskej Belej ako diablov vynález. Legenda vraví, že si tajne zostrojil ešte jedny a na nich zletel z Troch korún. Od toho dňa ho nikto viac nevidel.
Autor: Text, video: Michal Trško