BRATISLAVA. Slovenskou televíziou prehrmel v minulom roku seriál Slovenský bigbít. Dnes o 18. hod. v bratislavskom V-klube pokrstia rovnomennú knihu, ktorá plynulo nadväzuje na tento desaťdielny dokument.
Publikácia Slovenský bigbít je výnimočná aj v tom, že obsahuje aj tri DVD so všetkými dielmi pozoruhodného seriálu vrátane koncertu Legendy 60, ktorý minulý rok odvysielala STV.
Viac ako seriál
Kniha dvojice Ľuboš Jurík a Dodo Šuhajda je podľa vydavateľstva Slovart autentickou výpoveďou o životných postojoch, pocitoch a osudoch generácie šesťdesiatych rokov, ktorá sa inšpirovala veľkými idolmi rokenrolovej a bítovej hudby. Oproti seriálu je publikácia výnimočná v tom, že v nej hudobní fanúšikovia nájdu oveľa viac ako v televíznom dokumente.
„Kniha je oveľa obsiahlejšia ako seriál. V televízii sme museli z kapacitného hľadiska výpovede krátiť, ale v knihe sú v pôvodnej verzii. Okrem toho tam sú aj úplne nové autentické vyjadrenia, ktoré v dokumente vôbec neodzneli, ako aj fotografie a rôzne dobové artefakty,“ opisuje publikáciu jej spoluautor a niekdajší člen bítovej legendy The Buttons Dodo Šuhajda.
Štyristostranová kniha Slovenský bigbít vznikala dva roky. Za ten čas autori vyspovedali všetky dôležité postavy vtedajšej hudobnej scény, medzi ktoré patrili slávne mená ako Dežo Ursiny, Marián Varga, Janko Lehotský alebo Miroslav Žbirka. Podľa Ľuboša Juríka však kniha nezabúda ani na ostatné tváre hudby šesťdesiatych rokov.
„Napríklad skupiny The Buttons alebo The Fantoms boli vtedy rovnako dobré, ak nie lepšie ako oveľa populárnejšie Prúdy, Collegium Musicum alebo Modus. Dnes nie sú príliš známe, pretože sa po nich nezachovalo toľko nahrávok, ale aj ony mali podstatný vplyv na vývoj slovenského bigbítu. Pozor! Bol tu aj nejaký Juraj Eperješi, Marián Bednár, Dodo Šuhajda, a to nehovorím o Jožovi Barinovi, skvelom spevákovi a skladateľovi,“ vysvetľuje publicista.
Obdobia cez hudbu
Zatiaľ čo seriál nemapoval scénu postupne a skákal z jedného obdobia do druhého, v knihe sú udalosti zoradené chronologicky. Zaznamenávajú všetko podstatné, čo sa v slovenskom bíte odohralo od päťdesiatych rokov, keď prišli prví rokenroloví pionieri, až po koniec šiestej dekády s nástupom normalizácie, s ktorou sa skončil aj jeden veľký bigbítový sen.
Ľuboš Jurík dodáva, že kniha Slovenský bigbít je pozoruhodná aj v tom, že cez hudbu dostane čitateľ plastický obraz o vtedajšom období. „Nie je to literatúra faktu ani umelecká publicistika. Nie je pohľadom jedného človeka, ale skôr kolektívnym dielom, pretože kniha zaznamenáva autentické pohľady jednotlivých hudobníkov na časy, v ktorých žili. Cez bít a rokenrol sa nám podarilo vystihnúť nielen samotnú hudobnú scénu, ale aj vtedajšiu atmosféru šesťdesiatych rokov,“ vysvetľuje spoluautor knihy.