Theremin bol vynájdený v roku 1919 v Rusku. A v ZSSR sa o dosť neskôr narodila aj ďalšia hviezda piatkového zvieratníku, a to Georgij Bagdasarov, ktorý bude spolu so slovenskou hudobnou iskričkou - Marekom Piačekom hľadať možnosť zvukovo rehabilitovať rusko-slovenské priateľstvá. Georgij hrá dlhé ambientné plochy so sólovými vstupmi a nielen akustickými nástrojmi, Marek ich dopĺňa náhlymi, krátkymi sekvenciami s nielen elektronickými nástrojmi... a naopak... v hravej súhre plnej zvukových prekvapení.
Gerogij je režisér, hudobník a kozmopolitný umelec na ceste medzi Ruskom a Európou. V desiatich rokoch hackoval lokálne rádiové vysielania, potom sa dal na legálnejšiu cestu štúdia jazzovej a klasickej hudby na Akadémii v Moskve, má za sebou štúdium na filmovej škole VGIK v Moskve, réžiu a produkciu v Petrohrade a niekoľko semestrov Matematicko-fyzikálnej fakulty. Má za sebou skúsenosti elektronického hráča i punkového gitaristu a experimentálneho DJa. Pôsobil v click&scratch duu Yori a Les Hammok. V súčasnosti žije v Prahe, kde pôsobí ako doktorand na FAMU.
Hudobného skladateľa a perfomera (flauty, laptop) mladej generácie, Marka Piačeka, v Bratislave a na Slovensku hádam ani netreba bližšie predstavovať. Pohybuje sa tam, kde hudba neuviazla v žánrovom klišé. Venuje sa komponovanej, elektorakustickej aj improvizovanej hudbe. Vo svojej vážno nevážnej tvorbe rád pracuje s citáciami a veľkou znalosťou súčasnej a populárnej hudby, častokrát s čiernym humorom. Okrem vlastných skladieb, performance a filmovej hudby (dvorný skladateľ Petra Kerekesa) pôsobil tiež ako spolutvorca konceptov multižánrových predstavení „Sonát“ na hranici hudby, divadla, happeningu a tanca. V súčasnosti hrá aktívne s viacerými súbormi (Požoň sentimentál, Voice Over Noise, Pink Big Pig, don@u.com a i.).
Akcia je súčasťou projektu spolupráce Visegradskych umelcov Gravity, za podpory International Visegrad Fund.
Autor: (sb), A-4