BRATISLAVA. Čierna krv. To je jeden príklad toho, ako to vyzerá, keď to Daniel DayLewis rázne rozbalí. Tým nemyslíme na dramatické emócie a výrazne pokrivenú tvár. Takú scénu má v tomto filme len jednu, a tá je z neho asi najslabšia.
Na postave ropného magnáta Daniela Plainviewa je najkrajšie to, koľko rôznych drobností v správaní ho vystihuje, a pritom stále nie je jasné, kým vlastne je.
Je nepríjemný, krutý, napriek tomu už nič zaujímavejšie ani dojemnejšie v tomto príbehu nie je.
Pre Reuters DayLewis povedal, že sa na film chystal vyše roka. A keby mal vraj čas, bavilo by ho to aj desať rokov. Pátral by a predstavoval by si, ako môže vyzerať svet neznámeho, cudzieho človeka.
Na celej práci potom bolo najhoršie to, že ju bolo treba opustiť. „Príbeh vo vás vyvolá veľkú zvedavosť – a zrazu ju musíte znovu uspať. Sami by ste mali vedieť, že je koniec, že treba odísť, aby vás nemuseli vyvliecť a zamknúť v izbe. Ale naozaj, ide to len veľmi ťažko,“ hovorí v distribučnom videu.
Príbeh chladného karieristu sa však pre neho ešte neskončil. DayLewis dostal nedávno britskú národnú cenu BAFTA a je nominovaný aj na Oscara.
V pondelok budeme vedieť, či ho dostane a či ho bude mať aj samotný film. Dovtedy si bude užívať. Pre Guardian povedal: „Je to ideálna situácia. Je šanca, že si film preto pôjdu ľudia pozrieť, skôr ako prehráme. Keď už prehráme, možno si povedia: ó, Bože, to si radšej pôjdem pozrieť niečo iné.“
Autor: kk